Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На годишна база инфлацията у нас може да достигне двуцифрено число

Владимир Иванов: Цените на храните ще растат, може да се наложи намеса на държавата с непопулярни мерки

При сериозна декапитализация на европейските икономики по-малките като нашата ще понесат и по-големи вреди

Снимка: Ани Петрова

„Няма как да останем без храна. Храна ще има, просто ще имаме постъпателен тренд към покачване на цените на храните. За хората, които са с по-ниски доходи, ще се създадат доста сериозни трудности. Може би ще се наложи държавата с доста непопулярни мерки да се намесва, за да се овладее ситуацията.“ Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.

Още е трудно да се каже колко ще бъде шокова инфлацията. Световните борси реагираха мигновено, още първия ден (на военните действия в Украйна - бел. ред.), но има и по-високи нива през февруари, особено за зърното“, посочи Иванов. 

Сигурно е, че ще има възходяща тенденция при зърнените култури, най-вече при пшеницата и слънчогледа, слънчогледът се е върнал на най-високите нива заради лошата реколта през 2020 г., поясни той. По думите му много е важно каква ще бъде реколтата в южното полукълбо. Владимир Иванов напомни, че имаме добре развит зърнен сектор, който надвишава като обеми вътрешното потребление.

По отношение на храните в момента няма логистични проблеми, увери председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.

В момента няма дефицит от нищо. Има свръхпредлагане от всичко, но е ясно, че енергийните ресурси няма да се стабилизират, техните цени и сме свидетели на постоянна тенденция в посока нагоре. Колко бурна ще е тя, много зависи от това кога ще свърши този конфликт, как ще се развият нещата. Очакванията не са добри, негативни са. Със сигурност ще е тенденцията към повишаване, въпросът е колко рязко ще бъде.“

Снимка: Ани Петрова

На годишна база най-сериозно е поскъпването при млечните продукти – средно около 25%, при свинското месо и ориза нивата кореспондират с тези от същия период на миналата година, картофите се колебаят между 10 и 12%, даде примери Владимир Иванов. Цената на зелето е с над 50 на сто по-висока спрямо миналата година заради лоша реколта. При плодовете има около 15% по-високи цени. Най-сериозен е ръстът при пресните зеленчуци – домати и краставици поради много поскъпналото производство. При захарта нарастването е с 20%.

Владимир Иванов прогнозира, че на годишна база инфлацията у нас може да достигне двуцифрено число, но за шокови стойности говорим, когато има двуцифрени числа в рамките на месец.

Зависи от това как ще приключи въпросното мероприятие и как ще се движи пазарът на енергийни ресурси“, подчерта Иванов и допълни, че пазарът е всичко друго, но не и стабилен.

Има постоянна нестабилност и мощно нарастване. Ако това продължи достатъчно дълъг период, ще се стигне до сериозна декапитализация на европейските икономики, а по-малките икономики като нашата ще понесат и по-големи вреди, обобщи Владимир Иванов.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Посланик Ирене Планк: Източните и западните германци сме едно цяло. Никой не иска ново разделение!

На 3-ти октомври Германия отбеляза 34 години от обединението, което се случи след падането на Берлинската стена на 9-ти ноември 1989 г. Повече от три десетилетия са минали от тази историческа нощ. Еуфорията и радостта са притъпени. В обединена Германия разделителните линии са все още ясно изразени. Всеки втори източногерманец смята, че в нова Германия..

публикувано на 05.10.24 в 11:55
Херберт Кикл, лидер на спечелилата парламентарните избори в Австрия Партия на свободата

Паул Шмид: Щом националисти популисти печелят изборите, значи в обществото са настъпили промени

Без миграцията нямаше да има крайна десница - това важи не само за Австрия, а изобщо за европейските десни популисти, които без съмнение са във възход. През цялата седмица след парламентарните избори в Австрия, спечелени от крайнодясната "Партия на свободата", обществената дискусия се върти около това как да бъде изолирана една демократично..

публикувано на 05.10.24 в 11:45
 Ирина Николова

Ирина Николова: Програмата по метода "Кастрирай и върни" не работи

Проблемите в общинското предприятие "Екоравновесие" могат да се решат само, ако всички работим заедно. Имаме нужда от доброволци да ни помагат, за да се справим с наследените проблеми. Това заяви кметът на София Васил Терзиев след протест на защитници на правата на безстопанствени кучета , проведен на 12 септември.  На 30 септември беше открита..

публикувано на 05.10.24 в 08:00

Има ли план как да пренастроим енергетиката?

Пропуснахме 10 години възможността, така че да подготвим енергетиката ни за днешната ситуация. Сега имаме сблъсък на лобита. Тези средства, които се гласуват по ПВУ, няма да отидат като инвестиции в адаптация на въглищния район . Това каза енергийният експерт Илиян Василев в интервю пред БНР.  Според него без въглищни централи не..

публикувано на 04.10.24 в 16:23

МВнР призова българите в Иран незабавно да напуснат страната

Министерството на външните работи призовава българите в Иран незабавно да напуснат страната заради нарастващото напрежение в региона. От ведомството препоръчват на сънародниците ни да се придържат стриктно към инструкциите за сигурност на местните власти, редовно да се информират за обстановката, да избягват военни обекти или струпване на..

публикувано на 03.10.24 в 10:12

Младите българи излизат от дома на родителите си на 30. Защо?

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, или 4 години след средното за ЕС, сочат данните на Евростат за миналата година. Сънародниците ни се нареждат след връстниците си от Хърватия, Словакия и Испания и делят четвъртото място с младите италианци. Средната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно..

публикувано на 03.10.24 в 06:38
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Българските младежи са песимисти за света, но оптимисти за България

Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България . Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването  "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи": "Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за..

публикувано на 02.10.24 в 16:48