Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Човешкото страдание, но и съпричастността са реални, казват бягащите от войната

Хората на границата при Дуранкулак: Пътуваме към България, но мислите ни остават в Украйна

Снимка: Румен Сарандев

Войната в Украйна, започнала само преди дни, накара хиляди хора да потърсят убежище в съседните държави. Тези хора, оставили домовете си, близките си, работата си, целия си досегашен живот, успяха да вземат със себе си малко дрехи, домашните си любимци и да тръгнат, в повечето случаи, без да знаят къде отиват, просто знаейки че това някъде е далече от военните действия. Първите автобуси, тръгнали от Одеса с български и украински граждани, пристигнаха рано сутринта в събота, 26 февруари. 

В първите автомобили от Украйна, преминали още в петък сутринта границата на България при Дуранкулак, пътуваха цели семейства – мъже, жени, деца, домашните им любимци.

 Само ден по-късно, с обявяването на пълна мобилизация в Украйна и забраната мъжете между 18 и 60-годишна възраст да напускат пределите на Украйна, се промени и потокът от пътници през границата и в колите и автобусите се возят предимно жени и деца. След 15 часа път от Одеса до границата с България пристигнаха и първите организирани от външното ни министерство автобуси.

Уморени, уплашени, притихнали по седалките – така изглеждаха пътниците на двата автобуса.  

"Пътят беше ужасен, но се наложи да изберем друг маршрут, за да осигурим безопасност на хората", споделя вторият шофьор на автобуса Гешо Любенов, който тръгва два дни по-рано, за да прибере семейството си. 

„Пътуваме към България, но мислите ни са постоянно към всички, които остават в Украйна“, споделя българска учителка, която преподава езика ни на украинските деца в Одеса. 

Студентка по медицина разказва, че до последно не е искала да напусне Одеса, тъй като целта й е да завърши образованието си, но в крайна сметка шумът на бомби, взривяващи се в непосредствена близост до нея, я карат да размисли. 

Хората благодариха на българския консул, че е съдействал за тяхното пътуване, а също и са благодарни на молдовцитие, които по пътя са има давали храна, вода, чай и кафе.

Докато сме на границата, в обратна посока, от България към Румъния, минава украински автомобил. Спира до нас, а хората вътре ни обясняват, че са били на почивка в Турция, когато войната започнала. Решили веднага да стегнат багажа си и да се върнат в Украйна, защото, по думите им, домът им е там, техните сънародници са там, а техен дълг е да помогнат с каквото могат. 

Илюзия е да смятаме, че в която и да е война, има победители, със сигурност обаче човешкото страдание е реално и го виждаме с очите си. За щастие виждаме и вълната от съпричастност и готовност в много от нас да помогнат с каквото могат. 

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35
Среща в читалището на Тетевен

Тази година ветераните алпинисти се срещнаха в Тетевен

Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен.  Подобни срещи има всяка година и са организирани от..

публикувано на 29.06.25 в 13:56
Здравка Шейретова - Столична библиотека

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..

публикувано на 29.06.25 в 06:28

Над 7000 варненци в подкрепа на защитниците на бездомните животни в града

Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..

публикувано на 29.06.25 в 05:56
Ангел Бончев с иконата на свети Никифор Прокажения

Чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения във Врачанска епархия

През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения .  Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта.  Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..

публикувано на 26.06.25 в 17:50