Седем автомобила и един микробус тръгнаха днес от Добрич към границата с Украйна, за да осигурят транспорт на бежанци, които нямат възможност да се придвижат до България. Доброволците се организираха в социалните мрежи в рамките на два дни, а към тях се присъедини и Община Добрич, която осигури още два микробуса, които могат да превозят общо 15 бежанци от войната в Украйна.
Автомобилите ще превозят и хранителни и санитарно-хигиенни материали, които да оставят на границата.
Автомобили тръгнаха от Добрич, Нови пазар, Генерал Тошево и Варна. От Исакча ще се отправят към Паланка, Молдова. Предварително около седем души вече са предложили свои апартаменти и къщи, в които могат да осигурят подслон за над 20 бежанци.
Всички превозни средства са заредени с хранителни пакети, вода и хигиенни материали. Община Добрич има възможност да осигури четири общински жилища, които до пристигането на хората ще бъдат оборудвани с мебели и електрически уреди.
Организаторът на акцията Ивайло Донев сподели, че заради нападения от изминалата нощ предполагат, че още при Исакча ще успеят да напълнят по-голямата част от автомобилите.
Румен Сарандев от БНР - Варна се отзовава на апела за търсене на доброволци и днес също пътува с групата. Витан Тачев споделя, че не е имал нито за миг колебание дали да тръгне към границата и посочи, че в такива моменти на първо време трябва да бъдем хора, готови да помогнат на други, изпаднали в беда.
Организирана е и стая на първия етаж в сградата на Читалището „Йордан Йовков“, където от Българо-украинското дружество „Добруджа – Украйна“ ще координират настаняването и оказването на помощ за украинските граждани, които са настанени в областта.
Около 90 са вече приютените в един от хотелите. Собственикът на хотела, неговата сестра и управителят не спират да отговарят на поредните телефонни обаждания на следващите, които търсят подслон.
Войната заварила етническата българка Катрин Рашкавна, доскоро живяла в Одеса, и дъщеря ѝ Злата, на границата с Молдова. В дома им останала възрастната й неподвижната й майка, която помни Великата отечествена война. Катрин разказва как майка ѝ все се запасявала, а тя от своя страна я убеждавала как войната отдавна е свършила.
„Мисля, че е нужна психологическа помощ, особено за децата. Не знам как да говоря с тях за войната. Като възрастен човек аз мога да го разбера, но как да го обясня на дете“, казва през сълзи Рашкавна.
Рая Кругова също е от Одеса, тук е с двете си дъщери – на 10 и 16 години.
„Приготвих лекарства, документи. Съпругът ми е моряк, работи зад граница. Сега не знам нищо – какво ще се случи с нас, къде ще бъдем.“
Собственикът на хотела Симеон Господинов отваря вратите му и сърцето си, но се надява на повече подкрепа от държавата и институциите, защото тук хората нямат нужда само от подслон и храна.
„Да посрещнете тези хора – майки, деца, бременни жени, бягащи от един ужас, описващи един ужас, хора до съвсем скоро живели уютно и хубаво и в един момент загубили всичко“, казва Господинов.
Според него държавата трябва да влезе в ролята на координатор и да окаже правна и друга помощ на бежанците.
„София е много далече, а имам обаждане за нови 150 човека, при положение, че нямам такъв капацитет, нито колегите, които са отворили към момента.“
А хората в хотела имат само едно единствено желание – да си отидат у дома.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..