Следват най-тежките дни за Украйна, каза френският президент Еманюел Макрон снощи в специално обръщение към нацията. По думите му „Европа трябва да стане по-независима, по-суверенна сила“.
Войната в Европа „вече не е в книгите и учебниците по история. Тя е пред очите ни“, заяви френският президент Макрон в телевизионно обръщение пред френската нация. Той приветства храбростта на украинския народ и изрази пълната си подкрепа към неговия президент Зеленски.
„Нито Франция, нито Европа, нито Украйна, нито НАТО са искали тази война“. „Няма бази на НАТО в Украйна“. „Агресорът е Русия“ - отсече той.
Войната вече е разклатила равновесието и демократичния живот на Франция и Европа, добави Макрон и обрисува тежка картина на пораженията за всички сектори на икономиката, промишлеността и земеделието.
„Европа трябва да приеме да плати цената на мира“ - добави той.
Макрон обвини еднолично Владимир Путин за инвазията в Украйна, но обеща да продължи да разговаря с руския президент и с украинския Владимир Зеленски в опит да предотврати по-нататъшно кръвопролитие.
На 10 и 11 март президентът свиква във Версай среща на върха за енергийната независимост на Европа. Той обеща и още инвестиции за отбраната на Франция.
„Не, не сме във война срещу Русия“ и нейния народ, каза накрая Макрон,
Той се спря на тежестта на санкциите, на изпратената помощ и оборудване за Украйна и на приема на бежанци, за който Франция ще поеме своя дял.
Български гражданин беше осъден в Комотини на две години затвор за поругаване на гръцкото знаме. Възмущение и недоумение предизвика в Комотини проявата на 26 годишен българин. Това казаха пред медиите местни жители. Българинът, чието име не се посочва от полицията, беше осъден на две години лишаване от свобода за поругаване на гръцкия..
За първите шест месеца на годината са били съставени 186 акта за нарушения на стопани на домашни кучета. Това отчитат от Столичния инспекторат в съобщение до медиите. Броят на проверените собственици на любимци е над 2300. Според Столичния инспекторат контролът се е увеличил с над 30% в сравнение със същия период на предходната година...
Колелца на куфари дрънчат по паважите, туристи с телефони се блъскат за перфектното селфи, заведения за сладолед на всеки ъгъл. Различни части на Европа привличат посетители от близо и далеч, но рекордният им брой напоследък повдига тревоги за вредите от свръхтуризма. През миналата година 747 милиона международни туристи са пътували по нашия..
Приетата от гръцкия парламент строга мярка срещу мигрантите, пристигащи от Северна Африка на Крит, влезе в сила. Атина прекрати разглеждането на молбите за убежище и ги определи като нелегални мигранти, влезли незаконно в европейска страна. В същото време местната власт и жителите на остров Крит протестират срещу постоянно пристигащите лодки с..
България можеше и по-рано да влезе в еврозоната. Загубихме време. Можехме да сме заедно с хърватите , защото се движехме успоредно в този процес. Те ни изпревариха с 3 години в еврозоната. Добрата новина е, че вече сме вътре . Това мнение изрази в интервю за БНР Владислав Горанов, бивш финансов министър на ГЕРБ. Георги Готев: България..
Голям пожар избухна в индустриален комплекс в югоизточен Лондон. 150 пожарникари се борят с огнената стихия. Двадесет и пет пожарни коли са на мястото на инцидента в комплекса Мейпол Кресент в крайния лондонски квартал Ерит. Едноетажен склад в депо за скрап, където се намират също три багера и множество други превозни средства, е обхванат от..
Няма данни за физическа агресия спрямо родилката Антония Андонова по време на раждането на бебето ѝ в университетска болница "Майчин дом". Това показва проведената вътрешна проверка в лечебното заведение, съобщи доц. Сергей Славов, началник на Родилна зала в болницата. Не са удряни шамари, не са използвани никакви обидни думи, потвърдиха д-р..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..
В три последователни вечери, от утре, Софийската опера и балет ще представи пред храм-паметника "Свети Александър Невски" музикалната поема "Рилският..