Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възстановяват камбанарията на Шипченския манастир за 120-годишния юбилей на храма през септември

На 3 март в храм-паметника „Рождество Христово“ се отслужват благодарствен молебен и панихида в памет на загиналите за Освобождението на България

Снимка: БГНЕС

По традиция на 3 март признателни българи се събират на поклонение в Шипченския манастир, където почитат паметта на 8 491 офицери, войници и опълченци, загинали по време на Освободителната война. В тяхна чест, в края на всеки благодарствен молебен винаги звъни 12-тонната камбана, извисяваща се на високата 52 метра камбанария на Храма „Рождество Христово“.

Звукът от нея се носи през цялата Розова долина и се чува чак в Казанлък.

Повече от три години обаче камбана в красивия храм в Шипка не се използва, защото вибрациите от мощното й звучене рушат компроментираната камбанария

През миналата година за последно камбаната бе ударена точно на 3 март. Тогава бе дадено и началото на същинската ремонтна дейност по 52-метровата кула, завършваща с традиционната позлатено кубе с форма на луковица.

За ремонтните дейности са отпуснати близо 1,6 млн. лв. Огромно 50-метрово скеле опасва входа на храм-паметника, а по него неуморно се работи с едничката цел - най-голямата камбана да може да бъде използвана отново за 120-тата годишнина от освещаването на храма през септември, припомня старозагорският митрополит Киприан.

Шипченският манастир „Рождество Христово“.  Снимка: БГНЕСВъзстановяването на камбанарията не е лесна задача, тъй като сградата е паметник на културата от национално значение. Проектът е изработен и съгласуван след детайлно обследване на кулата. Вече е готова най-високата част на кулата, обяснява Галина Нефтянова от старозагорската фирма-изпълнител на проекта.

Силно увредени са били арките на самата камабанария, разрушениете части вече са възстановени. Използвани са само материали, от които църквата е била изградена.

През миналата година красивата сграда на Шипченския манастир се сдоби и с обновено художествено осветление, монтирано от Община Казанлък.

Църквата със златните кубета е построена в не по-малко смутни времена от днешните. Средствата за вдигането на храма са събрани от дарения в Русия и България. Работата по манастира започва през 1885 г. Заради противоречивите българо-руски отношения и тогава се забавя издигането му. Осветен е през 1902 г. от Старозагорския митрополит Методий Кусев в присъствието на граф Николай Игнатиев и българските опълченци.

Митрополит Киприан се надява храмът и обителта да порещнат тържествено 120-тата годишнина от освещаването през семтември.

По традиция и тази година на 3 март благодарствен молебен и панихида в памет на загиналите за Освобождението на България в храм-паметника „Рождество Христово" ще отслужи Старозагорският митрополит Киприан. С това ще започнат и честванията на Шипка. 

И въпреки че най-голямата камбана ще остане тиха още няколко месеца, ще звучат останалите 16. Те озвучават околността и през последните дни, когато в храма се четат молитви за мир. А в костницата отново ще бъдат почетени онези близо 8 500 загинали за Освобождението ни, сред които редом са положени българи, руснаци и украинци.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.   Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си..

публикувано на 21.06.24 в 14:38

Следкарнавално: Габровци ще продават вече ненужни макети на политици

Карнавалът в Габрово отшумя, но неговите организатори не спират да се шегуват като обявяват, че ще разпродават кукли на политици - от тези, които видяхме точно преди месец във веселото шествие. Парламентарните избори минаха, някои политически лидери още осмислят резултатите от вота, други вече си подадоха оставките. Габровци обмислят..

публикувано на 21.06.24 в 06:50

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите . В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът..

публикувано на 20.06.24 в 08:59