Две години след първите случаи на Covid-19 хората изглежда все повече привикват към живота в пандемия. Глобалното обществено мнение обаче е по-критично към идеята за жертване на човешки права (спад от 10 процентни пункта спрямо предходната година), макар че готовността да се жертват права в борбата срещу вируса все още преобладава. Сянката на съмнение в ефективността на основното средство в борбата срещу заразата – ваксините – расте. Половината от участвалите в изследването по света не са сигурни дали ваксините наистина работят. Възприятията за Covid-19 като заплаха по-скоро се запазват.
Това са някои от акцентите от ново глобално изследване на нагласите към Covid-19, проведено от световната Асоциация „Галъп интернешънъл“ в края на 2021 г. Проучването включва 45 държави по света и около 42 000 пълнолетни граждани. По време на пандемията световната Асоциация „Галъп интернешънъл“ проследи промяната в нагласите. Резултатите са от последната вълна на глобално изследване.
"Нагласите в България към пандемията не се отличават от световните. Разликата е в нашия скептицизъм по отношение на ваксините, който започна по-рано, отколкото в западния свят, но те започват да ни догонват", подчерта пред БНР социологът Кънчо Стойчев, президент на Световната асоциация "Галъп интернешънъл".
"Показателен е фактът, че пандемията изчезна за 24 часа с началото на военните действия в Украйна. Ако анализирате световните медии, или я няма тази новина, или е някъде на последно място", смята той.
В предаването "Хоризонт до обед" социологът коментира и актуалната политическа обстановка в България и потенциални кризи, които би могла да предизвика войната на Русия в Украйна:
"Всички страни в ЕС преживяват период на нова солидарност и не вярвам в близките месеци да възникне проблем в някое европейско правителство. Това стабилизира и българското правителство - никой няма да тръгне да клати лодката в такъв опасен и напрегнат за целия свят момент. Не виждам никаква опасност, не виждам каквито и да било сериозни пукнатини. Виждам множество проблеми, които мобилизират тази сложна коалиция. почти уверен съм, че в близките месеци не ни очаква политическо сътресение. Хоризонтът до есента е чист откъм избори".
Интервюто на Валерия Николова с Кънчо Стойчев в предаването "Хоризонт до обед" можете да чуете от звуковия файл.
Продължава размяната на удари между Русия и Украйна. Украинските власти съобщават за убити и ранени в градовете Харков и Херсон. Руски и украински представители публикуваха противоречиви версии за това кога ще се състои размяната на военнопленници, договорена на преговорите в Истанбул. Руската армия атакува вчера следобед с четири авиационни..
Президентът Доналд Тръмп разпореди разполагането на хиляди войници от Националната гвардия, които да помогнат за потушаването на придружаваните с насилие протести срещу прилагането на имиграционните правила в американския мегаполис Лос Анджелис. Разполагането на близо 2000 служещи в Националната гвардия се наложи, тъй като полицаите от..
Стимули за завръщане на българи емигранти са разработени от екипа на Програма "Развитие на човешките ресурси". Новата схема "Избирам България" е насочена и към хора, които биха се преселили от големи в по-малки селища с до 50 хиляди души население. През последните 35 години над 2,5 милиона души са напуснали страната ни. Новата схема..
На 9 юни град Монтана отбелязва своя празник. "Свети Дух" се чества 51 дни след Великден, в деня след празника Петдесетница и винаги е в понеделник. На този празник православната църква почита едно от трите лица на Светата Троица. Светия Дух се изобразява в християнската традиция като гълъб. Монтана чества своя празник от 1936 година..
Двата доклада (конвергентните доклади на ЕК и ЕЦБ – б.р.) са радост за властимащите и тревога за хората. Защото всеки българин знае по джоба си, че инфлацията, официално декларираната е 2,7%, но всеки българин знае, че реално тя е много повече. И вие виждате, че самите доклади не пестят забележки и се застраховат от всевъзможни рискове. Те са ясно..
Малко след абитуриентските балове ще разгледаме как през годините се изменят тенденциите и възможностите в избора на официалните и ежедневните облекла в зависимост от политическите ценности в България. За това разказват няколко събеседници от различни сфери, сред които археологът и преподавател Момчил Кузманов, дизайнерката Мира..
Президентът Румен Радев заминава на официални посещения в Казахстан и Узбекистан. В рамките на двете визити българският държавен глава ще проведе срещи на най-високо равнище и ще вземе участие в икономически форуми. В делегацията на президента са представители на български компании от областта на иновациите, индустрията, високите технологии и..
Улица "Тимок" в Силистра отново е под заплаха заради активно свлачище. През 2009 година участък от около 35 метра е бил укрепен с финансиране в размер..
"Режимът на Путин непременно ще се срути и ние трябва да изготвим пътна карта за периода след него, защото нямаме право да допускаме грешките от..
Тази вечер ученици организират Младежки Арт Фестивал "Цветовете на Плевен", едно събитие на Сдружение "ОбзорАрт" , подкрепено от Община Плевен...