Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Паунов: Игралното кино е като шоколад

Снимка: БГНЕС

"Игралното кино е като шоколад. Аз разглеждам киното като много жанрове и много възможности. Опитвал съм се да работя във всеки един от тях. Правил съм предимно документални филми, но с радост се впуснах в проект, който ми дава възможност да вляза в ново приключение". 

Това каза пред БНР режисьорът Андрей Паунов. Дебютният му филм "Януари" ще участва в международния конкурс на "София Филм Фест". 

Лентата е копродукцията на България, Португалия и Люксембург, получила наградата за най-добър български проект в развитие на София Мийтингс 2017, участва и в програмата на фестивала на българското игрално кино "Златна роза" 2021, където ѝ бяха връчени специална награда на журито и наградата на гилдия "Критика" към СБФД. 

По думите му и документалното, и игралното кино са еднакво и трудни, и лесни

"Избрах Йордан Радичков за дебюта си в игралното кино, защото той е много специална територия и дава свобода на всеки автор. Намерил съм общи посоки и възможности между това, което е светът на Радичков, и това, което аз правя", допълни режисьорът в предаването "12+3". 

Сценарият на "Януари" е дело на Алекс Барет и на режисьора на филма, оператор е Вашко Виана, музиката е на Иво Паунов. В ролите са Самуел Финци, Йосиф Сърчаджиев, Захари Бахаров, Леонид Йовчев, Малин Кръстев. 

Насред нищото, откъснати от света от снежна буря, двама мъже се опитват да разгадаят какво се е случило с Петър Моторов, решил да потегли в една ранна утрин с шейната си към града, отвъд гората. Когато шейната се връща, Петър Моторов не е в нея – има само шуба, пушка, замръзнал труп на голям вълк и огромна мистерия… 

Андрей Паунов е режисьор и сценарист, познат на киноспециалистите и почитателите на документално кино в цял свят със своята трилогия за абсурда на прехода, в която са филмите "Георги и пеперудите" (носител на "Сребърен вълк" от Амстердам IDFA 2004), "Проблемът с комарите и други истории" (с премиера в "Седмица на критиката" на 46-ия фестивал в Кан 2007) и "Момчето, което беше цар" (показан за първи път в Торонто 2011). 

С неговия поетичен разказ "Да ходиш по вода", посветен на легендарния майстор на артинсталации Кристо и неговите плаващи кейове, представен премиерно в Локарно през 2018 година, бе открит 23-тия СФФ през март 2019 година. 

Интервюто с Андрей Паунов можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пъб в Лондон.

Пъбовете на Острова ще остават отворени до ранни зори

Във Великобритания пъбове, клубове и ресторанти ще могат да остават отворени до ранни зори като част от опитите на управляващите лейбъристите за стимулиране на икономическия растеж, съобщи в ексклузивен материал вестник Гардиън". Според критиците обаче това ще доведе само до повече пиянски изстъпления. Британските министри продължават да..

публикувано на 09.10.25 в 08:48

Реките Янтра и Белица повишиха сериозно нивата си и достигнаха критични стойности

Реките Янтра и Белица вдигнаха сериозно нивата си тази нощ и около 5 часа достигнаха критични стойности за разлив и наводнения във Велико Търново, Килифарево и Дебелец. На рисковите точки в най-ниските части на Велико Търново има дежурства от противопожарната служба. Няма залети жилищни имоти и пострадали паметници на културата, заяви за БНР..

публикувано на 09.10.25 в 08:10
доц. д-р Милена Ангелова

Доц. Милена Ангелова: Обменяйте левове в евро през банките!

Най-сигурният начин да се обменят левове в евро е през банковата система . Така няма никакви рискове и никакви разходи . Това ще генерира положителен ефект в икономиката от почти 1 милиард лева. Това обясни в интервю за БНР доц. д-р Милена Ангелова, главен секретар на Асоциацията на индустриалния капитал в България и заместник-председател..

публикувано на 09.10.25 в 08:09
Преливащи контейнери с боклук

Владислав Панев: Кризата с боклука вдига рейтинга на Терзиев

" Тези непрекъснати атаки срещу Васил Терзиев , а и срещу Благомир Коцев, който все още е в ареста – транспортна стачка, сега и кризата с боклука, всъщност те само надуват рейтинга на г-н Терзиев ". Това мнение изказа пред БНР Владислав Панев от клуб "Ускорение". "Това се вижда в София. Вижда се, че хората са обединени от тази криза ...

публикувано на 09.10.25 в 07:59

НС гледа промени в Законите за киберсигурността и за адвокатурата

Една трета от всички директорски позиции и в управителните органи на публични дружества трябва да са жени. Това предвиждат промените в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете, които народните представители ще обсъдят на първо четене. Промените в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете е точка първа в дневния ред на депутатите. С..

публикувано на 09.10.25 в 07:43

Националният борд по водите обсъжда мерки за справяне с безводието

Националният борд по водите ще обсъди мерки за справяне с безводието в страната. Това е второто заседание на борда, след създаването му през септември. Вече стана ясно, че за належащи ремонти на ВиК инфраструктурата в различни райони на страната са необходими 3,7 милиарда лева, а правителството предложи на парламента промяна в държавния..

публикувано на 09.10.25 в 07:39

Среща на държавните глави от групата "Арайолуш"

Президентите на 11 страни от Европейския съюз, сред които и българският държавен глава, се събират тази вечер в Естония за двудневна среща на държавните глави от групата "Арайолуш". Форматът за политически диалог е създаден през 2003 година. В него участват президентина парламентарни републики от Европейския съюз, които обсъждат актуални въпроси от..

публикувано на 09.10.25 в 07:37