"Русия е в слаба позиция, целият свят я осъжда и тя трябва да търси решение, а не да поставя ултиматуми. Всяка крачка напред я прави още по-слаба". С тези думи започна коментара си пред БНР журналистът от в. "Сега" Светослав Терзиев и добави:
"Условията, които поставя Русия на Украйна, са по-скоро ултиматум, а не условия за преговори. ... Путин не може да победи. Кого ще победи и как ще победи? Той може да присвои територия със сила, но не може да победи. Той тази война я загуби. Той дори нямаше повод за тази война, нямаше морално основание. Ползва понятия от Втората световна война, когато е било нормално да се извърши демилитаризация и денацификация в една държава, където е управлявал един чудовищен режим, довел до разпалването на ВСВ".
"Как да се откаже Украйна от територия, това не подлежи на преговори, дори Конституцията го забранява. Как да промени Конституцията, когато няма как да заседава нормално парламентът. Какво е това искане да се разоръжи Украйна - тя се съпротивлява с леко стрелкови оръжия, отколкото с тежки, с каквито я напада Русия. неравенството във въоръжението е очевидно", подчерта той.
Според него силата на Украйна не е в оръжията, а в световната подкрепа, която получава:
"Нейният отпор е морален, затова тя е симпатична в момента на толкова много страни. ... Украйна достойно се съпротивлява въпреки разликата в съотношението на силите".
Терзиев изтъкна, че Русия е в невиждана досега международна изолация:
"На пръстите на едната ръка се броят страните в света, които я подкрепят. Аз не си спомням някой да е бил в такава изолация, каквито и войни да са протичали. Виждаме, че светът е единен - той осъжда Русия".
Журналистът прогнозира само технически споразумения от третия кръг на преговори за спиране на войната:
"По-големи надежди може би трябва да заложим на срещата на 10 март в Анталия между външните министри на Украйна и Русия".
По думите на Терзиев голямата цел на Путин е териториална - възстановяване на Съветския съюз, а конкретната е отцепване от Украйна на сухопътен коридор на Русия до полуостров Крим.
"Това е едно съединение с Русия. По-нататък му остава Херсон, Одеса и да съедини с Приднестровието, което е една отцепническа територия в Молдова. по този начин той би завладял и цялото Черноморие на Украйна. Това е видима от военните действия на Русия стратегия, о мисля, че ще е много трудно да се постигне, защото не става дума само за рускоезично население. Дори да завладее територии, той няма да ги притежава истински, а и кой ще му признае на Путин такова завладяване на чужда територия".
Той определи стратегията на Путин като стратегия на свършените факти и изказа очакване Русия да продължи да я следва, "защото иска да извие ръцете на Украйна".
Мнението на Терзиев е България да не се замесва в този конфликт пряко:
"Може да приема бежанци, да подпомага, но не е участник. Полша също няма да се замеси в конфликта. ... Когато една натовска държава е забъркана във военен конфликт и тя получи някакви удали, това означава удари срещу цялата организация и автоматично да се задейства Член 5 на Вашингтонския договор. Може да се получи една каскада от събития, които да не предполагат радикална промяна на обстановката на военния терен, но да забъркат много държави и да стане неуправляем процесът. Затова западните държави не проявяват голяма охота и за обявяване на забранена зона за полети над Украйна, защото това ще означава да пречат на Руските самолети. Това ще означава забъркване на НАТО в тая война. Това трябва на всяка цена да се избегне".
Интервюто на Людмила Железова със Светослав Терзиев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата. Зоната за..
Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството". "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя. По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..
Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...