Най-новият спектакъл в афиша на Музикалния театър е „Графиня Марица – чардаш, шоколад и рокендрол“. Премиерните дати на тази модерна приказка за любовта са в петък, 10 март, и през уикенда.
От екипа на Музикалния театър обещават класически страсти в нови аранжименти. Спектакълът е осъвременена версия на класическата оперета на Калман – нещо, което вече се прави по световните сцени, без да се загуби оригиналът, а режисьор е директорът на театъра Марияна Арсенова. Заедно с асистент-режисьора на спектакъла и изпълнител на една от ролите Александър Мутафчийски тя работи близо 2 години по нова авторска редакция на оригиналното либрето.
Премиерата на една от най-популярните творби на Калман е в далечната 1924 година в Theater an der Wien. Само година по-късно е и първата ѝ среща с българската публика – през 1925-а в тогавашния Кооперативен театър. Първата постановка на „Графиня Марица“ в Държавния музикален театър е през 1970 година.
Събитията в новата версия се развиват отново в имението на графиня Марица, но в него има и една фамилна шоколадова фабрика. Част от героите искат да открият строго пазената в тайна съставка на произвеждания там шоколад, която прави вкуса му вълшебен. Зрителите ще я търсят заедно с героите до финала, за да разберат, че тайната е в любовта.
Действието в осъвременената версия на „Графиня Марица“ е пренесено от 20-те в 50-те години на миналия век, когато се заражда рокендролът и се усеща еманципирането на жената. Затова част от музикалните номера в оперетата са преаранжирани в стил рокендрол. Автор на тези аранжименти е композиторът Румен Бояджиев-син. Диригент на спектакъла е Юли Дамянов. Автор на сценографията е Иван Савов, а художник на костюмите е Денис Иванов, който е подготвил 160 изцяло нови авторски костюма.
В постановката участват солистите, хорът, балетът и оркестърът на Музикалния театър, а за новата версия разказва режисьора и директор на Музикалния театър Марияна Арсенова.
В спектакъла участват звездите на театъра. В ролята на Графиня Марица са примите: Добрина Икономова, Валентина Корчакова и Илина Михайлова. Нейният възлюбен Граф Тасило се играе от солистите: Владимир Грудков, Пеньо Пирозов и Георги Султанов (гост). Комичната роля на Барон Жупан е поверена на младите Денис Бояджиев, Александър Панайотов, Денко Проданов и Димитър Райчев (гост). В ролята на Маня – Княгиня Божена, която накрая помага на влюбените да се съберат, блестят Светлана Иванова, Катерина Тупарова и Людмила Козарева. В другите роли участват: Лъчезар Лазаров,Александър Мутафчийски, Стефан Петков (Княз Популеску), Илона Иванова, Елица Красимирова,Десислава Николова (Лиза), Николай Борисов, Румен Григоров, Кръстан Кръстанов (Чеко), Тодор Велков, Георги-Маноел Димитров (Карл Стефан).
Марияна Арсенова казва, че две години след пандемията публиката все по-осезаемо се връща в театъра, а в началото на лятото паркът на Военната академия за втори път ще е домакин на Фестивала на музикалния театър. Датите предстои да бъдат обявени, както и участниците, а надеждите са, че международните участници ще са повече от миналата година.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...