Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рокендрол и шоколад в новата версия на „Графиня Марица“ в Музикалния театър

| обновено на 11.03.22 в 07:59
Снимка: снимка: Музикален театър

Най-новият спектакъл в афиша на Музикалния театър е „Графиня Марица – чардаш, шоколад и рокендрол“. Премиерните дати на тази модерна приказка за любовта са в петък, 10 март, и през уикенда. 

От екипа на Музикалния театър обещават класически страсти в нови аранжименти. Спектакълът е осъвременена версия на класическата оперета на Калман – нещо, което вече се прави по световните сцени, без да се загуби оригиналът, а режисьор е директорът на театъра Марияна Арсенова. Заедно с асистент-режисьора на спектакъла и изпълнител на една от ролите Александър Мутафчийски тя работи близо 2 години по нова авторска редакция на оригиналното либрето. 

Премиерата на една от най-популярните творби на Калман е в далечната 1924 година в Theater an der Wien. Само година по-късно е и първата ѝ среща с българската публика – през 1925-а в тогавашния Кооперативен театър. Първата постановка на „Графиня Марица“ в Държавния музикален театър е през 1970 година. 

Събитията в новата версия се развиват отново в имението на графиня Марица, но в него има и една фамилна шоколадова фабрика. Част от героите искат да открият строго пазената в тайна съставка на произвеждания там шоколад, която прави вкуса му вълшебен. Зрителите ще я търсят заедно с героите до финала, за да разберат, че тайната е в любовта. 

Действието в осъвременената версия на „Графиня Марица“ е пренесено от 20-те в 50-те години на миналия век, когато се заражда рокендролът и се усеща еманципирането на жената. Затова част от музикалните номера в оперетата са преаранжирани в стил рокендрол. Автор на тези аранжименти е композиторът Румен Бояджиев-син. Диригент на спектакъла е Юли Дамянов. Автор на сценографията е Иван Савов, а художник на костюмите е Денис Иванов, който е подготвил 160 изцяло нови авторски костюма. 


В постановката участват солистите, хорът, балетът и оркестърът на Музикалния театър, а за новата версия разказва режисьора и директор на Музикалния театър Марияна Арсенова. 

В спектакъла участват звездите на театъра. В ролята на Графиня Марица са примите: Добрина Икономова, Валентина Корчакова и Илина Михайлова. Нейният възлюбен Граф Тасило се играе от солистите: Владимир  Грудков, Пеньо Пирозов и Георги Султанов (гост). Комичната роля на Барон Жупан е поверена на младите Денис Бояджиев, Александър Панайотов, Денко Проданов и Димитър Райчев (гост). В ролята на Маня – Княгиня Божена, която накрая помага на влюбените да се съберат, блестят Светлана Иванова, Катерина Тупарова и Людмила Козарева. В другите роли участват: Лъчезар Лазаров,Александър Мутафчийски, Стефан Петков (Княз Популеску), Илона Иванова, Елица Красимирова,Десислава Николова (Лиза), Николай Борисов, Румен Григоров, Кръстан Кръстанов (Чеко), Тодор Велков, Георги-Маноел Димитров (Карл Стефан).

Марияна Арсенова казва, че две години след пандемията публиката все по-осезаемо се връща в театъра, а в началото на лятото паркът на Военната академия за втори път ще е домакин на Фестивала на музикалния театър. Датите предстои да бъдат обявени, както и участниците, а надеждите са, че международните участници ще са повече от миналата година. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52