Правителството няма да подкрепи санкции срещу Русия, които са неизгодни за страната ни. Това подчерта в Народното събрание премиерът Кирил Петков.
Отговорът беше на въпрос, свързан с обявеното вчера от премиера пред агенция Ройтерс, че България може да иска изключение от санкциите на Европейския съюз за руски петрол и газ.
„Ние обмисляме всяка една санкция поотделно, а не говорим общо. И тези санкции, които можем да подкрепим, ги подкрепяме, защото не е правилно тази война да съществува. Но тези санкции, които просто не можем да си позволим, не ги подкрепяме. Сега, ако се спре петролът в този момент от Русия, имаме проблем“, каза Петков.
На всеки български граничен пункт ще бъдат изградени центрове за издаване на документи за временно пребиваване на всеки украински гражданин, който бяга от войната, съобщи Кирил Петков по време на блиц парламентарния контрол.
Във формуляра ще има специфичен номер, който ще служи като официален документ на бежанците, които влизат на територията на България. Още от границата данните ще бъдат изпращани към Министерството на туризма, а те ще осъществяват връзка с хотелиерите:
„Те се насочват към тези хотели в координация с областните управители, така че да няма хаос и тези хора да бъдат настанени в хотели, които в момента са извън туристическият сезон. След това нашите хотели могат да си дадат своите разходи от насочените украински пребиваващи с обезщетение от 40 лева на човек. Тези, които минават просто през България, минават с туристическа виза, така че за тях държавата не прави нищо, те сами се оправят, но тези, които искат да използват България като убежище, минават по този канален ред“.
Държавата ще създаде платформа за намиране на работа и за бърза интеграция на бежанците у нас, посочи още премиерът.
„Така че да могат тези хора бързо да се интегрират в българското общество. Едновременно с това има координация с Министерство на образованието и Министерство на здравеопазването, така че да имат и адекватни медицински грижи и за техните деца да има възможност да се интегрират в учебната ни система“.
Президентът Румен Радев подкрепи премиера Кирил Петков за това, че ако се налагат допълнителни санкции срещу Русия, свързани с доставки на газ и петрол, страната ни трябва да настоява за изключение. Президентът допълни: "Ако искаме да си унищожим икономиката, да направим това. Прав е премиерът".
Председателят на Европейския съвет определи като "впечатляващ" напредъка на България по пътя за членството в Еврозоната: "Сега очакваме двата финални доклада от ЕЦБ и от ЕК през юни и се надявам оценката да е положителна. И ако това е така, ще можем да вземем положително решение в Европейския съвет". Президентът: Очакваме огромни инвестиции в..
Московски съд наложи най-тежката мярка за неотклонение - задържане под стража - на заподозрения за атентата, при който в петък беше убит заместник-началникът на Главното оперативно управление на Генералния щаб на руската армия генерал Ярослав Москалик. Това предаде "Интерфакс", като се позова на пресслужбата на съда. Висш руски офицер е убит при..
"Празник на зелника и сладките изкушения" бе организиран за 17-и пореден път в кюстендилското с. Жабокрът от местното читалище "Съгласие 2007" с подкрепата на Общината. Стотици хора от района и страната опитаха от невероятната вкусотия, а миналата година жабокрътският зелник получи заслужено признание и беше вписан в Националната..
15- годишната цигуларка Доника Митева е големият победител в тазгодишния 19-ти Международен конкурс за млади изпълнители на класически музикални инструменти, който се проведе в Перник. Тя спечели голямата награда на кмета на Перник – "Гран при”- статуетка и парична сума на стойност 1000 лв. Наградата се присъжда за изключително ярко дарование...
Американският държавен секретар Марко Рубио повтори предупреждението на САЩ, че ще се откажат от посредническите усилия за мир в Украйна, ако не видят в близките дни реални изгледи за успех на дипломацията. Марко Рубио: САЩ се опитват да преценят дали си струват усилията за посредничество за мир в Украйна "Няма друга институция или организация на..
Невижданата досега динамика в геополитическите процеси изисква решително да преосмислим въпросите на сигурността, да изграждаме адекватни отбранителни способности и да преодолеем фрагментацията в европейската отбранителна индустрия. Това каза президентът Румен Радев в началото на срещата си на "Дондуков“ 2 с председателя на Европейския съвет..
Временно е спряно движението от Асеновград към Пловдив заради необходимостта да бъде изтеглен тежкотоварен камион, който към 13 ч. днес се е ударил в мантинела в зоната на кръгово кръстовище за Долни Воден. Според предварителната информация камионът е превозвал празни бутилки за метан. ТИР се обърна на пътя Асеновград - Пловдив Водачът е..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.