Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимира Величкова: Щабът за бежанци беше създаден почти веднага след започването на войната

Красимира Величкова
Снимка: БГНЕС
"Щабът за бежанци беше създаден почти веднага, още в първия ден след започването на войната, но просто не беше обявен официално и не беше конституиран официално със заповед, което се случи няколко дни по-късно".  Това заяви в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" Красимира Величкова, съветник на вицепремиера Калина Константинова:

"Амбицията ни е утре в 6 гранични пункта на северната граница, защото основно оттам влизат хората, бягащи от войната в Украйна, да бъде създаден ред, чрез който да може на място те освен да преминават, да се регистрират и тези, които искат да получават временна закрила, също така да бъдат обследвани хората, които имат нужда от настаняване, защото с решението, което Министерски съвет взе вчера за временната закрила, се прие едно решение за хуманитарна подкрепа, което означава, че лицата, поискали временна закрила, ще имат право на настаняване, на лечение и въобще на всички права, които имат и българските граждани. Това, което се прави с регистрацията за временна закрила, е, че се идентифицират непридружените лица, записват се идентификационните данни на възрастни и деца, снемат се биометрични данни. След това има необходимост от това да се събере информация от хората за данни за роднини, разделени от членовете на своите семейства, защото ние бихме съдействали за възстановяване на семейните връзки, запис на данни за здравен статус, за нуждите им, както за моментното състояние, така и за хроничните заболявания, дали желаят настаняване или не, защото в момента има хора, които идват тук при роднини или при приятели и не желаят да бъдат настанявани, а имат възможност да направят това самостоятелно, тоест всички тези въпроси, които на практика ще помогнат на държавата да организира най-добрата подкрепа за тези хора, след като те вече минат границата".

Красимира Величкова обясни за кой и за какво ще получава помощта от 40 лева на ден:

"Помощта от 40 лева е за настаняване с храноден, тоест за спане с изхранване за лицата, поискали временна закрила, за тези, които са поискали да имат този статут, защото само този статут ще дава право на този тип подкрепа и ще бъдат за местата за настаняване, за юридическите лица, които настаняват хора, тоест хотели, почивни станции. Тези, които отиват при роднини, въпреки че са с такъв статут, няма да получават тази помощ".

Цялото интервю с Красимира Величкова можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ремонтират цялостно Дома за стари и лежащо болни хора при гара Кочериново

Прави се цялостен ремонт на Дома за стари и лежащо болни хора при гара Кочериново, казаха от общината. За петдесетте настанени там са създадени напълно нормални условия, докато трае ремонтът, увери за БНР кметът на Кочериново Светослав Горов. Ремонтът се прави с проект по програмата "Модернизиране на дългосрочната грижа“ към Националния..

публикувано на 10.06.25 в 10:42

Високоскоростен интернет в 140 общини по проект от ПВУ

В 140 по-малки общини в страната ще бъдат свързани с високоскоростен интернет, включително до над 200 махали и села и райони. Това ще се случи с изпълнението на проекта по Плана за възстановяване и устойчивост за изграждане на цифрови мрежи в отдалечените райони на страната. Ще бъдат подписани шест договора за изграждане на цифрови мрежи..

публикувано на 10.06.25 в 10:36

Младите медици недоволни от предложените промени за повишаване на заплащането им

Младите медици от протеста под надслов "Бъдеще в България" не са доволни от предложенията на управляващите за промени, които да повишат заплащането им и условията на труд. Това става ясно от разпространено от медиците до медиите съобщение след като се срещнаха с представители на управляващите партии по повод исканията от протеста им на 26 май...

публикувано на 10.06.25 в 10:24

Втори ден търговски преговори между САЩ и Китай в Лондон

Високопоставени представители на САЩ и Китай ще преговарят днес за втори ден в Лондон в опит да постигнат пробив в областта на контрола върху износа за стоки като редкоземни метали, който застрашават глобалните вериги за доставки и икономическия растеж, предаде Ройтерс.  Инвеститорите се надяват, че двете суперсили ще успеят да подобрят..

публикувано на 10.06.25 в 10:15

Левена Лазарова: Често Законът за домашното насилие се оказва инструмент за отмъщение

На конференция, организирана от Фондация "Будителките", ще бъдат представени резултати от представително проучване сред най-голямата общност на хора, пострадали от насилие . Това е Фейсбук групата "Не си сама. Заедно срещу насилието". Автори на проучването са Гергана Ненова и Вероника Димитрова. То показва какво мислят самите жертви на домашно..

публикувано на 10.06.25 в 10:04

В Силистра даряват книги за пациентите в областната болница

Силистренската библиотека подновява своята инициатива в подкрепа на пациентите в областната болница – дарителска кампания за събиране на книги и списания, предназначени за създаване на минибиблиотеки във всяко отделение. Кампанията ще продължи една седмица, като в този период всеки гражданин може да дари четиво в добро състояние – издадено..

публикувано на 10.06.25 в 09:49
Служители на Националната гвардия в Лос Анджелис, 9 юни 2025 г.

Тръмп изпраща и морски пехотинци в Лос Анджелис

Около 700 морски пехотинци ще бъдат разположени в Лос Анджелис заедно със силите на  Националната гвардия на САЩ, за да овладеят продължаващите четвърти ден протести срещу арестите на нелегални мигранти от страна на федералните служби. Тръмп заяви, че би подкрепил ареста на губернатора на Калифорния Тръмп изпрати Националната..

публикувано на 10.06.25 в 09:48