Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цената на тока в Западна Европа е като влакче на ужасите, коментира изпълнителният директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори

Ивайло Найденов: Притеснително е, че не се знае какво ще стане с договора с „Газпром“

Ще има глобална борба за газ, за да се напълнят газохранилищата и това ще тласне цените нагоре, прогнозира той

Ивайло Найденов
Снимка: Юлияна Корнажева

Драмата за тежката индустрия не е породена от събитията в Украйна. Нашите проблеми датират от август миналата година – оттогава са високите цени на електроенергията в България.“ Това каза пред БНР Ивайло Найденов, изпълнителен директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори. По думите му към това се добавят разстроените вериги на доставка от периода на Covid пандемията.

Резервите на много от заводите се поизчерпаха. Сегашното положение допълнително утежнява тази ситуация. Свободните средства в някои индустрии започват да се изчерпват и оцеляването би могло да стане по-трудно.“

Наистина е важно да продължат компенсациите за цената на електроенергията, докато се успокоят пазарите, коментира Найденов в предаването „Преди всички“. Според него „в момента виждаме абсолютна паника, особено на пазарите на природния газ в Западна Европа“ и цени, които в рамките на ден варират от 300 до 70-80 евро и после обратно нагоре.

Като влакче на ужасите – сега сме надолу, не знаем дали ще сме нагоре след няколко дни.“

Ивайло Найденов подчерта, че това лишава предприятията от предвидимост и нищо не може да се бюджетира.

„Работещото решение специално за електроенергията е продължаване на компенсаторните механизми. Държавата трябва по някакъв начин да се намеси, за да успокои пазарите. Това дали трябва да става с изкупуване на някаква продукция и презапасяване - например със зърното или по друг начин – чисто регулаторно, нормативно, трябва да се обсъди. Аз не знам как земеделският министър ще субсидира цената на газа“, заяви още Найденов.  

Цените на торовете растат още от миналата есен, защото ги „дърпа“ пазарът на природен газ, допълни той.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Цената на газа на нашия пазар е около 40 на сто по-ниска от европейската, отбеляза Ивайло Найденов.

Предишните преговори с „Газпром“ преди десет години продължиха 1 година. Притеснително е, че не се знае какво ще стане с договора с „Газпром“, изтъкна Найденов.

„Тъй като по този договор се внасят 75% от количествата газ в България.“

На индустрията ѝ трябва гарантиране на дългосрочните доставки на природен газ. Не трябва да се допусне като при електроенергията купуване от ден за ден, поясни Ивайло Найденов.

Някои страни много по-лесно могат да се „откачат“ от Русия, отколкото България. Аз се опасявам, че изведнъж изкарването на този доставчик, който отговаря за 44% от вноса на ЕС на природен газ ще доведе до борба на пазарите. Защото не е само Европа потребител на природен газ, особено на втечнен природен газ. Индия е голям потребител, Латинска Америка, Япония, Китай. Сега ще има борба за газ, да се напълнят газохранилищата. Неминуемо това ще доведе до допълнителен тласък на цените нагоре.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05