Тя заяви, че сюжетът разкрива факти от времето на Втората световна война:
"Разказвайки всички нюанси на трагедията по време на войната за убийствата, мародерствата, които не се извършват само от поробителите и от атакуващите, и от различни крадци и разбойници, които в тези времена са свободни и започват да атакуват", допълни Благомира Костова в предаването "По първи петли".
Друг основен сюжет в книгата е свързан с Яновския концентрационен лагер, организиран от нацистите през септември 1941 година в покрайнините на Лвов (СССР, сега Украйна).
"Ние се насочихме към това да издадем тази книга с идеята да разкажем, да го има това в историческата памет и да напомни трагедията от това войната да настъпи в твоята територия, в твоя дом", заяви Костова.
Книгата разказва за приятелството на украинеца Орест, немеца Волф, поляка Яс и евреина Йоско, които се срещат, растат, влюбват се и кръстосват улиците на любимия град в трудното време на окупация и война.
Друг от сюжетите разказва за Лвов през 80-те и в наши дни, където изследовател на мъртвия арканумски език тръгва по следите на древен ръкопис. Така среща единствения оцелял от оркестъра в Яновския концлагер (Западна Украйна) и научава за „Танго на смъртта“ - мелодия, звучала по време на всички изтезания и екзекуции в лагера.
Тази неочаквана среща ще преобърне живота и на двамата. Оттук започва разплитането на събития и действия, които ще свържат всички герои в изненадващ финал.
Юрий Винничук е украински писател, поет, драматург и литературен деец. Живее и работи в Лвов (Украйна). Автор на множество произведения, сред които „Лвовски легенди“ - разкази (1990), „Цензура на сънищата“ (2016), „Нощен репортер“ (2019) и много други. През 2005 година Винничук получава същата награда за книга на годината с романа „Пролетни игри в есенни градини“ (2005). През 2019 година „Прощално танго“ е сред финалистите на международната литературна награда „Ангелус“.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..