Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Стоян Везенков: Един от най-големите страхове е страхът от друг човек

Страхът е противоположност на взаимопомощта и любовта

Доц. д-р Стоян Везенков
Снимка: Кармен Манукян

„Когато умът се изкуши, особено в съвременния живот, това буквално е масова психоза – държим се и отнасяме един към друг като че ли знаем всичко“, каза за БНР доц. д-р Стоян Везенков, ръководител на Центъра за приложни невронауки. Това е сдружение с нестопанска цел, което провежда изследвания, разработва, прилага, разпространява и развива практики и методи от приложните невронауки с фокус върху биологичната и неврологична обратна връзка (така наречените биофийдбек и EEГ неврофийдбек) като ефективни подходи за саморегулация на процесите в човешкия организъм.

По думите му един от най-големите страхове е страхът от друг човек.

„Липсата на взаимопомощ и любов доказано води до развитие на страхови реакции. Страхът е противоположност на взаимопощта и любовта. Има много изследвания, които показват, че ако детето не развие привързаност към родителите си, най-вече към майка си, реално още тогава развива тенденции за всякакъв вид страхови реакции и модели“, допълни за предаването „Нощен хоризонт“ доц. д-р Стоян Везенков. 

Според него мисленето е регулаторна система, която стъпва върху езика:

„В живота имаме напасване и взаимно танцуване. Трябва да танцуват независимите и автономни системи в нашия организъм в един оркестър. Всеки един музикален инструмент да свири своята партитура и да участва, за да се получи страхотна симфония и тази симфония, когато зазвучи кохерентно, тогава имаме този вътрешен мир или покой, удовлетвореност от това, което се случва“, заяви специалистът.

Доц. д-р Стоян Везенков е магистър по Молекулярна биология на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и магистър по Ерготерапия на Русенския Университет "Ангел Кънчев", доктор по Невробиология от Георг-Август Университет в Гьотинген, Германия, сертифициран неврофийдбек, терапевт от Института по Неврофийдбек в Мюнхен, Германия. Той е доцент по Неврофизиология и декан на факултет "Обществено здраве, здравни грижи и спорт" в Югозападния университет в Благоевград до 2019 г. Автор е на книгите "Съвременните митове за човешкия мозък" (2021), „Приложна неврофизиология на човека – биофийдбек и неврофийдбек“ (2011) и „Соматична поведенческа терапия – биофийдбек парадигми, проблеми, приложения, ефикасност“ (2013), както и на множество научни статии в областта на приложните невронауки. Водил е множество лекции в чужбина и страната, както и семинари, уъркшопи и обучения за биологичната обратна връзка и нейните приложения. Разработил е комплексна програма за биофийдбек невротерапия и неврорехабилитация при вегетативно-съдова дистония и синдром на вегетативна дисфункция (хипертония, безсъние, главоболие, коремна болка, синдром на раздразнено черво, вегетативни кризи, паник атаки, сърцебиене, задух и др.) Водещ специалист в областта на психофизиологията на заекването. Изследовател и създател на методика за биофийдбек превенция и невротерапия на екранни деца.
Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28