Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Капсамун: В Крим и Донбас за 8 години Русия направи много за информационната блокада

Войната през погледа на двама украински интелектуалци

Проф. Сергей Петков: Най-страшна е идеологическата война срещу Украйна и украинския народ

3
Киев, 15 март 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„В столицата Киев звучат сирени. Ситуацията остава напрегната. В 21-вия ден на войната Киев е под обсада по северозападно и североизточно направление. Руските войски се опитват да проникнат от тези посоки, но не се получава. Вчера украинските части успешно ги отблъскват.“ Така описа ситуацията Иван Капсамун, журналист от украинския вестник „День“. Той е редактор в отдел „Политика“ на вестника. Капсамун е бесарабски българин, от 2008 г. живее в украинската столица.

В Крим и Донбас за 8 години Русия постигна много по отношение на информационната блокада, подчерта Капсамун. По думите му в териториите на юг, които към днешна дата са под руски контрол, веднага се изключват украински медии и започва руска пропаганда.

„Не може да се говори за каквато и да е свобода на словото. Русия се превръща или вече се е превърнала в тоталитарна държава, хибридна, имперска версия на Съветския съюз.“

Жителка на Киев пред жилищния ѝ блок, засегнат от руските удари. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Иван Капсамун смята, че причината за настоящата война е в „имперската същност на Русия“ и в това, че Путин и обкръжението му не зачитат украинците като отделен народ.

„Това, което говорят за нацистите, за фашистите, е само повод да завоюват и унищожат украинската държава. Путин разбира, че към настоящия момент плановете му не могат да се реализират.“

„В момента на украинска територия се намират руски формирования, които не бих нарекъл войска - кадировци, вагнеровци, хора, уволнени от руската армия и фактически не са нейни представители. Тези въоръжени групи сега се опитват да превземат Днепропетровск. Всяка нощ има въздушна тревога, непрекъснат ракетен обстрел“, посочи проф. Сергей Петков, юрист, писател, учен, журналист, специалист по етнодържавни изследвания, обществен активист, който се намира в Централна Украйна.

Много от бесарабските българи в момента напускат Украйна, отправят се към България, уточни проф. Петков и даде примери от Запорожка и Одеска области.

„Защото руските войски от Приднестровието са в готовност да навлязат на територията на Украйна.“

Киев, 15 март 2022 г.  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Навярно най-страшното е идеологическата война срещу Украйна и украинския народ, която е в ход от много години“, коментира Сергей Петков.

Той изтъкна, че се атакуват рускоговорящи градове като Харков, Суми, Мариупол.

Проф. Петков планира да отпрати близките си към България.

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.  

Снимките в гарелията са предоставени от проф. Сергей Петков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07