Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за оперната певица Мара Колева

Снимка с автограф на Мара Колева

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 100 години от рождението на една абсолютно непозната у нас българска оперна певица -  Мара Колева. Тя има престижна кариера през 50-те години в Европа, но никога не е гастролирала на родна сцена. И може би името й можеше да бъде напълно забравено, ако преди години, при гостуването си в България, известният оперен диригент Антонио Гуаданьо не беше донесъл грамофонни плочи с нейни записи. Така поне имаме бегла представа за нейния глас и възможности. Трудно се откриват и сведения за нейния живот и кариера.

Мара Колева е родена на 12 март 1922 г. в Долна Оряховица в музикално семейство - баща й е учител, майката - певица. Завършва Музикалната академия при вокалните педагози Мара Маринова Цибулка и Христо Бръмбаров, после заминава през 1941 г. с италианска стипендия, за да се усъвършенства в Римската академия „Санта Чечилия“. След две години е дебютът й в Римската опера - с ролята на Йенуфа от едноименната опера на Яначек. Насочва се към вагнеровия репертоар - пее Сента от „Летящият холандец“, Елза от „Лоенгрин“, Елизабет от „Танхойзер“, роли в тетралогията „Пръстенът на нибелунга“, но предизвиква овации и с ролите на Тоска, Манон Леско, Адриана Лекуврьор, пее героините на Моцарт, Росини, Масне и Вебер. 

Изявява се на сцените на много оперни театри на Италия: Рим, Торино, Палермо, Неапол, Болоня, Верона. Канят я и в други страни - Германия, Австрия, Англия, Египет, където  пее ролята на Аида. Защо не се говори за нея в този славен период на нейната кариера? По до болка познати причини: брат й се разболява, тя иска да му осигури лечение в Италия, но държавата не му позволява да замине. И той умира. Мара Колева скъсва всякакви връзки  в родината си и съответно я обявяват за “невъзвръщенка“, както беше прието тогава, т.е. не се позволяваше никаква информация за нея да бъде оповестена публично.

През 1963 година Колева, заедно със съпруга си арх. Любен Христов, който е известен сценограф, работещ в студиата на „Чинечита“, заминават за САЩ. След като участва в няколко спектакъла в операта в Далас тя се оттегля от кариерата си и през 1970 г. основава оперно студио в Ню Йорк, където дълги години подготвя млади певци. Не е известна датата на нейната смърт. 

Чуйте в звуковия файл изпълнение на Мара Колева, запазено в Златния фонд на БНР.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05

Емануил Иванов с дебютен албум за Naxos

Младият български пианист Емануил Иванов  гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos.  Интегралът има за..

публикувано на 06.02.25 в 18:41