Близо два часа след освобождаването от ареста на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова прокуратурата обяви, че няма достатъчно данни за да бъдат повдигнати обвинения срещу тях. От държавното обвинение обаче обещаха активно да работят по разследването.
Вече официално може да се каже, че разследването срещу тримата е започнало по сигнал, свързан с изнудването на Васил Божков. Разпитани са свидетели, разказали за срещи на намиращия се в Дубай бизнесмен с Бойко Борисов и Владислав Горанов, но нито един не е казал да е виждал Божков да им дава пари.
В разпита си пък премиера Кирил Петков разказал за срещата си европейския главен прокурор Лаура Кьовеши, на която споделил, че обвиненият за 19 престъпления Божков се оплаквал, че е трябвало да плаща на експремиера и на бившия финансов министър милиони.
За това доказателства не са събрани, казаха от прокуратурата и даже оспориха обвинението в изнудване.
Ето какво каза заместник-административният ръководител на Софийската градска прокуратура Иво Илиев:
"Което престъпление предполага винаги заплаха с насилие или други противозаконно действие с тежки последствия за изнудвания. Такива доказателства в материалите, които са ни докладвани към момента, няма. Дали му харесва на някого или не, ние работим само с доказателства, които са събрани по законоустановения ред и с правни аргументи. Ние ви дадохме фактите и информацията с която разполагаме. Изводите си ги правете вие".
От държавното обвинение се оплакаха, че са получили голяма част от доказателствата в 20.30 часа, когато Борисов, Горанов и Арнаудова вече са били освободени. Че не е имало искане от разследващия полицаи тримата да бъдат обвинени и задържани за 72 часа.
От СГП оспориха неотложността на снощните полицейски действия, защото сигналът, с които те са били мотивирани, са публично известни от близо две години. Оспориха и компетентността на органите на МВР да разследват бившия премиер и бившия финансов министър, защото право да правят това по закон имат само следствените органи.
Въпреки това разследването ще продължи.

Цената на жилищата в Испания се е повишила с повече от 40% за последното десетилетие. През 2015 година средната цена на квадратен метър е била 1476 евро, а през настоящата - 2093 евро. Данните на регионалното министерство в Испания показват, че през последното десетилетие цените непрекъснато се покачват. На всеки две години квадратен метър жилищна..
Състоянието малнутриция или недохранване при пълнолетните хора у нас се разпознава най-често когато човек загуби тегло за кратко време и това застрашава живота му. Проблемът засяга хиляди българи, като онкоболни, пациенти с инсулт, с хранителни разстройства или неврологични заболявания, обясни д-р Антоанета Тончева от сдружение "Общност Мостове",..
Замърсените терени в следствие от незаконно изхвърлени строителни и битови отпадъци в страната са около 3000. Най-много сметища има на територията на София, Плевен и София, съобщи за "Хоризонт" зам.-министърът на околната среда и водите Виктор Атанасов. " Обществото трябва да бъде изключително нетолерантно към замърсителите, да подава..
Новата транспортна схема на Велико Търново предвижда въвеждането на две автобусни линии, които да свържат северните и южните квартали, така че гражданите да не се налага да сменят автобуси през централната градска част. На общественото обсъждане стана ясно, че с новата организация на движението в общината няма да остане населено място, което да не е..
В Кипър с още една година се удължава субсидирането на електроенергията за уязвимите групи от населението. Решението намалява крайните сметки за ток на най-нуждаeщите се, като по този начин повишава разполагаемия им доход, обяви правителството. Енергийните субсидии ще продължат да действат до края на 2026 г., след като срокът им изтичаше през..
Патриарх Даниил благослови дупнишкото село Самораново, където бяха изградени параклис и нов учебен център "Св. Иван Рилски" с неделно училище. В селото имаше литийно шествие до новия комплекс. Повече от 2 часа продължи литургията, оглавена от Негово светейшество, в местния храм "Свети Георги", на която дойдоха много хора. "Идването на Негово..
Руският енергиен гигант "Газпром" продължава с плановете си за нов газопровод до Китай, изготвяйки скъпи подробни проекти, което е знак, че Москва вярва, че дълго отлаганият проект се завръща в релси, пише "Файненшъл таймс". : "Силата на Сибир 2", който ще пренася 50 милиарда кубически метра газ годишно, е единствената реална надежда на Русия да..
Очаква ни много, много тежка 2026 г. от икономическа гледна точка, много тежка година, защото с този ръст на заеми – над 20 млрд. лв., ще надскочим..
За всеки разумен външен наблюдател, за всеки магистрат в системата е ясно, че има нещо, което определяме като омерта – мълчание за процеси, които са..
Проф. Асен Диамандиев е личност, направила много за музикалното образование в своя роден град Пловдив, но и за цяла България. Композитор, диригент,..