Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли необходимост от промяна в Закона за етажната собственост

Асоциацията на етажната собственост: Много неща липсват по организацията на живота в един блок

Панелен блок
Снимка: БГНЕС
Законът за етажната собственост е създаден през 2009 година и оттогава не е променян, въпреки че има спешна нужда от поправки.

Асоциацията на дружествата, управляващи етажна собственост, обединява 23 фирми от цялата страна. Това са хората, чиято грижа са събранията, ремонтите, сметките и дори разправиите във входовете на блоковете. В практиката си обаче, следвайки закона, те установяват пропуски, които могат да бъдат поправени.

Цветелин Цонев и Диян Илиев са професионални домоуправители в Русе и се грижат за около 14 000 апартамента на територията на града. В интервю за предаването "Хоризонт до обед"те коментираха състоянието на закона и необходимостта от промени:

"Основната причина да настояваме за по-бързите промени в закона е очакваният План за възстановяване и развитие, по който се очаква да се получат пари, свързани с рехабилитацията на жилищните сгради. За какво точно ще бъдат използвани не се знае. Този закон реално не е пипан от 2009 година, като махнем някакви козметични доработки, а много добре знаем, че населението на България намалява, естествено много сгради и жилища остават празни".

Всички промени, които се предлагат, са в интерес на хората, които живеят в жилищата си, а собствениците ще станат по-отговорни стопани на имотите си. Поканата към Министерството на регионалното развитие и благоустройството е отправена и се чака тяхната добра воля за работа.

"Много неща липсват в този момент по организацията на живота в един блок", обясни пред БНР председателят на Асоциацията на етажната собственост Павел Миланов:

"Ние трябва да сме наясно, че това е нашата собственост и че живеем в съсобственост с много други хора и когато тръгнем от съсобственост и отговорност нещата започват да се поизбистрят, включително говорим и за регистрация в етажна собственост, вписване в книгата на собствениците. Дори много от етажните собствености нямат регистрирани управители в районните администрации, независимо, че там е само един режим на уведомление, нищо повече, но хората се страхуват. Има и предвидени глоби за управителите, не че на някого му е наложена, но все пак се страхуват".

"До момента държавата смята да финансира хотелиерите, които ще настанят украински бежанци за два-три месеца, а след това какво ще стане, ще видим, но в крайна сметка, ако продължи по-дълго тази война, тези хора трябва да си намерят работа, да си наемат квартири и да заживеят сред нас. За съжаление, ние имаме толкова много проблеми с етажната собственост, които не сме си отстранили през годините, че сега ще стане още по-сложно, но ако им обясним навреме какви са правилата, мисля, че украинците ще се впишат в нашето общество", допълни още председателят на Асоциацията на етажната собственост.

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Ася Пенчева и цялото интервю с Павел Миланов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стоилка Арсова: С електронни ваучери ще може да се плащат битови сметки, ако има договор с дружеството

Валидността на електронна карта за ваучери - bcard e-vouchers, бикарта, в повечето случаи е 5 години , а самите ваучери, които се зареждат всеки месец, са с едногодишна валидност. Бикартите предлагат на клиентите сайтове, където могат да проверят всеки ваучер с каква валидност е и винаги се ползват първо най-отдавна постъпилите суми...

публикувано на 28.06.24 в 10:17
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Медийната грамотност е овластяване на аудиториите

Медийната грамотност е едно овластяване на аудиториите .  Това каза пред БНР Иглика Иванова, държавен експерт в Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" в Министерството на културата. "Медийната грамотност се разбира като един комплекс от умения, разбирания, знания, нагласи, а когато е развита - и..

публикувано на 24.06.24 в 15:03

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий,..

публикувано на 23.06.24 в 08:06
Руски ракети биват изстреляни от Белгородска област в Русия по посока на украинската Харковска област, 18 май 2024 г.

Двама убити и най-малко 18 ранени при руски удар срещу Харков

Двама души са били убити, а най-малко 18 ранени при руски удар срещу втория по големина украински град Харков, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес.  Най-малко четири експлозии са отекнали в жилищни райони на Харков, съобщи кметът на града Ихор Терехов. Спасителни екипи работят на мястото на атаките. Това нападение се случва, след като..

публикувано на 22.06.24 в 18:04
Епископ Тихон

Епископ Тихон: Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх

Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх. Това каза в предаването "РадиоТочка" Тивериополският епископ Тихон и коментира, че са се навъдили много "синодални астролози", но, според него, не може да се прогнозира.  Светият синод избра тримата митрополити - кандидати за патриарх на Българската православна църква и..

публикувано на 21.06.24 в 18:23
карта на математика Петър Бакалов

Математик създаде карта, сочеща местата, където би могло да се е осъществило купуване на гласове

МВР и прокуратурата трябва да обърнат внимание на данните от ЦИК. За това призова математикът Петър Бакалов.  Той е автор на интерактивна карта , която показва интересни процеси в избирателната активност. "На тези избори виждаме, че ГЕРБ средно спадат, но има малки населени места, където те се качват с пъти. Изпъкват такива като село..

публикувано на 21.06.24 в 08:31
Доц. Костадин Нушев

Костадин Нушев: При избора на патриарх могат да се възпроизведат групите, обособили се при вота за Сливенски митрополит

При избора на Сливенски митрополит се обособиха групи в Светия синод, които може да се очаква да се възпроизведат и при избора на патриарх . Това каза пред БНР доц. Костадин Нушев -  преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Още един митрополит иска да бъде изключен от списъка с възможните..

публикувано на 20.06.24 в 17:50