Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Леонидов: Булгаков успя да оцелее и продължава да има много читатели

Поетът представи книгата „Говорещото куче, непознатият Булгаков“

Снимка: Иван Русланов

Булгаков успя да оцелее, продължава да има много читатели. И издатели. Остава любимец, най-вече заради „Майстора и Маргарита“. И от една комедийна творба я превръща във философско значима“.

Това сподели пред БНР поетът и преводач Румен Леонидов. В предаването „12+3“ той представи „Говорещото куче, непознатият Булгаков“, неиздавани разкази и писма на руския писател и драматург.

„За първи път чета част от дневниците на писателя, много интересни писма”, каза още Леонидов.

В книгата за пръв път на български език са публикувани откъси от дневници на Михаил Булгаков (издадени едва след 1989 г.) и негови писма заедно с документи от важни моменти в живота му. По този начин са представени три страни на преживяното от него: как самият той го е почувствал, как го е препредал на близките си и какви са последствията, наложили общуване с властите. Известно е, че писателят е преследван и забранен, но от тази книга става ясно колко чудовищно е престъплението на управляващите към него.

Включени са и 23 статии, къси разкази и фейлетони на Булгаков, като повечето досега не са излизали на български език. В дневника си писателят изказва и своето мнение за събитията, свързани със Септемврийските бунтове (Септемврийското въстание) в България през 1923 г.

Михаил Афанасиевич Булгаков е роден през 1891 г. в руско семейство от средната класа в Киев, през 1916 г. завършва медицина в Киевския университет. В годините на Първата световна война и Гражданската война работи като лекар в различни части на страната. След като не успява да емигрира, той се опитва да се приспособи към болшевишкия режим, като през 1921 г. се установява в Москва с намерението да се занимава с литература.

В началото на 20-те години Булгаков публикува в печата множество фейлетони и издава първите си прозаични работи, често включващи автобиографични елементи. Широка известност получава през 1926 г. с успеха в московските театри на няколко негови пиеси, най-вече на „Дните на Турбини“, която става изключително популярна с отклоняващото се от нормите на доминиращата пропаганда представяне на Гражданската война от гледна точка на градската средна класа.

След няколко успешни години в московските театрални среди, в края на 20-те години Михаил Булгаков изпада в немилост пред режима, пиесите му се забраняват от цензурата и много от прозаичните му текстове не се издават. През този период той пише своя роман „Майстора и Маргарита“, издаден дълго след смъртта му, който му донася международна известност и днес е смятан за най-значимото му произведение.

Булгаков умира в Москва през 1940 г., на 48 години, от бъбречно заболяване. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Денков и Костадинов в спор за мащабите на протеста в подкрепа на кмета на Варна

Депутатите промениха дневния си ред и започнаха работа с окончателно приемане на промени в Закона за противодействие на корупцията. Кметът на Варна и още трима - задържани за срок до 72 часа В декларация от парламентарната трибуна съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков заяви, че действията на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 10.07.25 в 10:08

Разбиха нелегална фабрика за цигари, иззети са над 100 млн. къса цигари

Най-голямата до момента нелегална фабрика за цигари е разбита при акция на ГДБОП и Върховната касационна прокуратура. Фабриката се е намирала в землището на село Момково, област Хасково. На място са били открити над 100 милиона къса цигари от различни марки. Намерени са и голям брой машини за производство на цигарите в подземни..

публикувано на 10.07.25 в 09:58
Биляна Гяурова

Биляна Гяурова за КПК: Политическа неотложност, рейдове към политически неудобни

"На управляващата коалиция в момента не ѝ пука, понеже нямаме червен картон от ЕК , пък и да имахме, какво от това?" Това каза пред БНР Биляна Гяурова от Българския институт за правни инициативи след излизането на общия европейски годишен доклад за върховенството на правото и свободата на медиите. ЕК оповести годишния доклад за..

публикувано на 10.07.25 в 09:50
Изглед от Истанбул.

Пореден кмет от опозицията е задържан в Турция

Турската финансова полиция задържа кмета на северния квартал "Шиле" в Истанбул Йозгюр Кабадайъ, съобщиха турски медии. Акцията е продължение на съдебните репресии срещу основната опозиционна партия. Кметът на истанбулския район "Шиле" Йозгюр Кабадайъ, който е от основната опозиционна Народнорепубликанска партия, е бил задържан рано тази..

публикувано на 10.07.25 в 09:43

НИМХ: Ветровито с максимални температури 25° - 30°

Според прогнозата на НИМХ днес облачността ще е променлива, над много райони намаляваща до слънчево. Изолирани краткотрайни превалявания ще има само в планините в Югозападна България. Ще остане ветровито с умерен, временно силен запад-северозападен вятър. Максималните температури в по-голямата част от страната ще са между 25° и 30°, в София – около..

публикувано на 10.07.25 в 09:20

Близо 280 пожара са били потушени през последното денонощие

По последни данни на "Пожарна безопасност и защита на населението" общо 279 пожара са били потушени в страната през последното денонощие. Изгорели са десетки постройки, няма пострадали хора. Разследват причините за пожара край пловдивското село Песнопой Заради пожара във вилната зона "Отдих", край пловдивското село Песнопой, кметът на..

публикувано на 10.07.25 в 09:01

Весислава Танчева: Косата коси тревата и отсича онези, които стърчат

Не само КПК е активизирана в момента. Че изпълнява някакви функции, е ясно и зад тях провиждаме форма на поръчка и изпълнение с бухалки от художествената гимнастика . Активизирани са още прокуратурата, МВР, ДАНС, и НАП. По същество те действат като репресивни органи . Това мнение изрази пред БНР Весислава Танчева, комуникационен експерт и..

публикувано на 10.07.25 в 08:46