"Много отдавна трябваше да се предприемат мерки за силно намаляване на зависимостта на България, а и на цялата източна част на ЕС от руските газови доставки. Това е правилно поведение, макар и закъсняло. Сега това трябва да се прави в условията на екстремна ситуация, но тя ни принуждава на направим нещо, което отдавна трябваше, макар че води след себе си определени рискове. Въпреки рисковете това е правилната посока, трябва да се направи това. Спешно трябва да се намерят алтернативи".
Така коментира пред БНР Димитър Абаджиев, посланик на страната в Саудитска Арабия, а в миналото представител на България в проектната компания "Набуко", заявеното от вицепремиера Асен Василев намерение на българското правителство да не преговаря с "Газпром" за нов договор за доставки на руски природен газ.
Той подчерта, че газовата връзка с Гърция е бавена неоправдано през последните години, но сега трябва бързо да бъде довършена, това е приоритет:
"Наличната инфраструктура не е достатъчна, но могат да се търсят бързи алтернативи. Интерконекторът е една от тях".
Абаджиев посочи, че цената на руския газ за България е доста висока, за да бъде предпочитана пред втечнения газ, чиято цена ще бъде определяна от пазара:
"Доставките на втечнен газ вече се засилват и той се плаща на пазарни цени".
По думите на Димитър Абаджиев ситуацията в момента показва колко е важно България да не зависи от един доставчик.
Проектът "Набуко" е щял да промени картината, ако беше реализиран, смята той:
"Особено за Югоизточна Европа щеше да е доста по-различна картината - България, Румъния, Унгария и Австрия щяха да бъдат подсигурени с над 12 млрд. куб.м газ, което в много голяма степен щеше да промени ситуацията. Проектът имаше осигурено финансиране и проектна готовност, но не се реализира, защото ЕС се поддаде на дипломатическа игра от страна на Русия. След което се появи Трансадриатическия газопровод (ТАП) и ЕК оттегли подкрепата си от "Набуко" като приоритетен проект. Беше избран ТАП за сметка на "Набуко". ... За Русия и лично за Путин "Набуко" беше опасен проект, тъй като щеше да намали зависимостта на Югоизточна Европа от руските доставки".
Интервюто на Даниела Големинова с Димитър Абаджиев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото. Развитието на технологиите,..
" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба, част от..
Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..