Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сдружение "Градоред" направи туристическа карта с исторически места в Русе

Голяма част от българите от другите градове не са запознати с историята на Русе

Снимка: личен архив

"Връщайки се обратно в Русе осъзнах в колко красив град съм родена, с каква прекрасна история е обграден той и ми беше любопитно да науча колко хора знаят за нея.... За съжаление не много - особено хората извън нашия собствен град. Голяма част от българите от другите градове не са запознати с историята на Русе, доста от тях не са посещавали Русе", каза за БНР Десислава Тодорова от Сдружение "Градоред", по професия инженер.

Тя заедно с нейни съмишленици решили да отделят по няколко часа, за да реализират идеи за благото на града и обществото.

"Така се появи идеята за "Градоред", като ние се обединихме около интересите ни за градска среда, история и архитектура", допълни в предаването "Гафити по въздуха" Десислава Тодорова.

Тя учи китайска филология в момента.

"Когато си предприемач работиш неконтролируемо. Нямаш конкретно работно време, аз работя почти постоянно, ако не работя уча, ако не уча се занимавам с моите странични дейности като гражданското сдружение, което водя. Това Сдружение е едно от моите хобита, обичам да пътувам, да преоткривам страната си, града си и да общувам с интелигентни хора".

Сдружение "Градоред" прави туристическа карта на български и английски език на исторически места в Русе. Предстои да излезе второ издание на картата:

"Ние се стараем на всеки посетител на града да му дадем своеобразна историческа обиколка, която е разделена в различни маршрути, те са тематични маршрути в зависимост от интересите на хората. Искаме всеки, който дойде в града не просто да се разходи в него, но да се разходи с разбиране - да останат в спомените му историите за конкретни русенски фамилии, сгради и събития. Ние се стараем да го преведем през тази история показвайки му стари сгради и улици, а не просто да отиде до стандартните места и туристически обекти, които са много популярни".

Гавраил Гавраилов, преподавател в Университета "Паисий Хилендарски" в Пловдив, допълни за "Хоризонт":

"Оказа се, че тази инициатива има за цел да стимулира младото гражданско общество в Русе".

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Клетки върху чип? Да, възможно е!

" Пошегувах се с майка ми след операцията. Първото нещо, което направих, след като се събудих. Исках да знае, че не съм се променил, така че, когато влезе при мен и ми каза: "Здравей, как си, как се чувстваш?", я погледнах и я попитах: "А ти коя си?". Въобще не беше щастлива! Гледаше към лекарите с изражението: "Моля ви се някой да обясни..

публикувано на 13.06.24 в 18:18

Античният фестивал "Орел на Дунава" - разходка по линията на времето

Как са живели хората в античността, какви дрехи са носили, каква е била храната им и всичко свързано с бита? Най-старият фестивал на античното наследство на Балканите - "Орел на Дунава" , дава възможност за разходка в историята. Общините Гулянци и Долна Митрополия обединяват усилия за популяризирането на региона. Тазгодишното, 18-о..

публикувано на 13.06.24 в 07:08

Поколението Z вижда перспективи за развитие в България

Близо 12 000 души са напуснали страната ни през 2023 г., сочат данни на НСИ. От тях 2000 са младежи на възраст между 15 и 24 години , като значително по-голям дял имат момчетата. Същевременно броят на завърналите се български граждани през миналата година е с 5000 души по-висок от броя на заминалите . От общо 17 000 завърнали се българи -..

публикувано на 11.06.24 в 11:35

От сърцето на Родопите: Политиците се изложиха!

Родопският столетник Димитър Кавгазов живее в село Славейно. На 27 септември той ще навърши 100 години, но смята да поживее още. Кръгъл сирак, Димитър някога е бил горски, гледал е овце и крави.  Видял е всичко – и лошо, и хубаво . Въпреки преклонната си възраст, той се отнася отговорно към гласуването – "ръководителите да се сетят, че..

публикувано на 09.06.24 в 10:52

Елена е занемарен град, умира - балканджиите жалят съдбата на града, песимисти са за изборите

Обезлюдяване, проблеми с водоснабдяването на селата, липса на обществен транспорт, закрита железопътна гара, ограничени възможности за здравеопазване. Кой ще реши тези проблеми за малко над 7800 избиратели във възрожденската община Елена – отговорите се очаква да станат ясни на изборите днес, когато в Четвърти многомандатен избирателен район..

публикувано на 09.06.24 в 09:12

Младежи от Монтана гласуват за първи път, искат да останат в България

Трябва да управляват партии, които дават възможност на младото поколение да се развива , казва пред БНР Преслав Джоков от Математическата гимназия в Монтана. Той се занимава с народни танци и възнамерява да продължи с хореография, за да запази традициите и фолклора  за поколенията. Баба му, Олга Иванова, 40 години работила като фелдшер,..

публикувано на 09.06.24 в 08:04

"Едни слепци гласуват за други слепци." Помагат ли изборите да прогледнем?

Днес, на традиционната неделна литургия, православната църква ще припомни на вярващите евангелското четиво, което разказва как Христос изцелил един сляпороден човек. През очите на библейския разказ, как се виждат предстоящите избори "2 в 1"? - отговорите следват в звуковата картина от репортажа на нашата кореспондентка във Враца Ива Антонова...

публикувано на 09.06.24 в 07:52