Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сдружение "Градоред" направи туристическа карта с исторически места в Русе

Голяма част от българите от другите градове не са запознати с историята на Русе

Снимка: личен архив

"Връщайки се обратно в Русе осъзнах в колко красив град съм родена, с каква прекрасна история е обграден той и ми беше любопитно да науча колко хора знаят за нея.... За съжаление не много - особено хората извън нашия собствен град. Голяма част от българите от другите градове не са запознати с историята на Русе, доста от тях не са посещавали Русе", каза за БНР Десислава Тодорова от Сдружение "Градоред", по професия инженер.

Тя заедно с нейни съмишленици решили да отделят по няколко часа, за да реализират идеи за благото на града и обществото.

"Така се появи идеята за "Градоред", като ние се обединихме около интересите ни за градска среда, история и архитектура", допълни в предаването "Гафити по въздуха" Десислава Тодорова.

Тя учи китайска филология в момента.

"Когато си предприемач работиш неконтролируемо. Нямаш конкретно работно време, аз работя почти постоянно, ако не работя уча, ако не уча се занимавам с моите странични дейности като гражданското сдружение, което водя. Това Сдружение е едно от моите хобита, обичам да пътувам, да преоткривам страната си, града си и да общувам с интелигентни хора".

Сдружение "Градоред" прави туристическа карта на български и английски език на исторически места в Русе. Предстои да излезе второ издание на картата:

"Ние се стараем на всеки посетител на града да му дадем своеобразна историческа обиколка, която е разделена в различни маршрути, те са тематични маршрути в зависимост от интересите на хората. Искаме всеки, който дойде в града не просто да се разходи в него, но да се разходи с разбиране - да останат в спомените му историите за конкретни русенски фамилии, сгради и събития. Ние се стараем да го преведем през тази история показвайки му стари сгради и улици, а не просто да отиде до стандартните места и туристически обекти, които са много популярни".

Гавраил Гавраилов, преподавател в Университета "Паисий Хилендарски" в Пловдив, допълни за "Хоризонт":

"Оказа се, че тази инициатива има за цел да стимулира младото гражданско общество в Русе".

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фрагмент от корицата на книгата

Борислав Вълов-Ей Бо с книга, вдъхновена от действителни събития

"Темата за войната по пътищата засяга всеки един от нас, тя е от години и все повече последствия крие зад себе си и все по-болни места засяга, затова трябва да надаваме глас. Съпричастен съм с това, откакто пиша книгата". Това каза пред БНР Борислав Вълов, по-известен с артистичния си псевдоним Ей Бо, който представи книгата си "Защото в твоите..

публикувано на 19.05.25 в 15:14
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53