Това каза пред БНР разследващият журналист Христо Грозев, изпълнителен директор и председател на борда на разследващото издание Bellingcat. По думите му това е най-лошата част от войната, защото е неконтролирана от никого паравоенна организация, финансирана от олигарси.
„Това е доходен бизнес. Получават пари от Министерството на отбраната. Не спазват законите на войната. Загубите сред членския им състав не се отчитат пред обществото в Русия. Това е преимуществото за Кремъл да използва тези форми“.
В предаването „12+3“ Грозев допълни, че на този етап е установена личността на 150 офицери от ФСБ със задача да развиват мрежа от свои агенти в Украйна, които са политици и журналисти, блогъри, хора, които могат да влияят на общественото мнение.
„Всеки от тях се е срещал със своите агенти в скъпи дестинации по света. Похарчената сума за 7 години е огромна. Агентурната мрежа обаче не влезе в помощ на руската инвазия… Партиите, обект на агентите, са опозиционни с проруска насоченост. Финансирали са дори движение с либерални виждания, което си е позволявало да критикува и Кремъл“.
По думите му преди около две седмици източници в Русия са изразили притеснение, че Путин е в ярост и може да прибегне до отчаяни мерки, като използва ядрено оръжие, за да смени наратива.
„Към днешна дата тяхното виждане е, че е прекалено слаб, за да бъде изпълнена такава поръчка. Между него и червеното копче има петима души, които да изпълнят поръчката. На този етап има поне или двама от тях, които няма да я изпълнят, защото няма да има кой да ги защити при един бъдещ Нюрнбергски процес. Тези хора знаят загубите от войната. Много добре си представят колко слаб ще бъде Путин след три-четири месеца“.
Журналистът подчерта, че в историята няма случай, в който някой държавник да наложи подобна висока цена, включително на своя елит, и те да го оставят на място:
„Затова си мисля, че някой готви нещо там, близо до него“.
Интервюто с Христо Грозев можете да чуете в звуковия файл.
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА. Все още не е..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..