България очаква многобройните обещания на Република Северна Македония да започнат да се превръщат в резултати, които да укрепват взаимното доверие и да създават устойчиви предпоставки за развитието на добросъседски отношения. Това заяви президентът Румен Радев, който днес на „Дондуков“ 2 се срещна с комисаря по политиката на разширяване и съседство на ЕС Оливер Вархеи, съобщава пресцентърът на държавния глава.
В срещата участва и вицепрезидентът Илияна Йотова.
Само реален напредък в двустранния диалог с България и изпълнението на Копенхагенските критерии за членство в ЕС могат да придвижат напред процеса на европейска интеграция за югозападната ни съседка, посочи държавният глава. Румен Радев подчерта, че България цени високо приноса на Европейската комисия и на комисаря по разширяване и съседство за активизиране на двустранния диалог между България и РСМ.
Страната ни очаква този диалог да води до конкретни стъпки по отношение на предоставянето на конституционни гаранции за реалното спазване на правата на македонските българи, преустановяване на езика на омразата към България и българите, съхраняване на вековното българско културно и историческо наследство на територията на РСМ, преди да даде съгласие за започване на преговори за членство на РСМ в ЕС.
Новата динамика в отношенията между България и РСМ е позитивен знак и за двете държави, като заедно с развитието на общи икономически, транспортни и инвестиционни проекти, следва да се разрешават и откритите въпроси в двустранните отношения, посочи още Румен Радев. Президентът подчерта, че тези решения следва да имат конкретни индикатори и механизми, които да отчитат готовността на РСМ за започване на преговори за членство.
Комисар Вархеи изрази разбирането на Европейската комисия за значението на откритите въпроси между България и РСМ и потвърди готовността си да продължи да работи за тяхното устойчиво разрешаване. Той открои и заявената от правителството на РСМ готовност за постигане на резултати в двустранния диалог с България, включително по отношение на предоставянето на конституционни гаранции за спазването на правата на македонските българи.
Британският крал Чарлз Трети съпругата му Камила се отправят на двудневно посещение в Канада, по време на което монархът ще открие новата сесия на канадския парламент на фона на претенциите на Доналд Тръмп да направи Канада 51-ви американски щат. Последният път, когато монарх откри заседание на парламента, беше през 1977 година, когато..
Нов Център за бизнес услуги в Кипър ще осигури по-малко бюрокрация и по-добро обслужване на местни и чуждестранни инвеститори, за да улесни бизнес дейността им в страната. Той ще бъде открит днес в Никозия от президента Никос Христодулидис. Създаването на центъра е важна стъпка в изпълнението на плана на правителството за подкрепа на предприемачеството..
Мобилните обезсоляващи инсталации, дарени от Обединените арабски емирства, са вече в Кипър и от днес започва транспортирането им от пристанището в Ларнака до определените места за монтаж, съобщиха от Министерството на земеделието и околната среда. Те трябва да влязат в експлоатация до края на юни. Агрегатите за преработка на морска вода..
Испания настоява за създаването на международна коалиция за оказване на натиск върху Израел. Външният министър Хосе Мануел Албарес обяви две цели - пробив на блокадата на хуманитарната помощ за Газа и решение на близкоизточния конфликт с две държави - една израелска и една палестинска. Албарес посрещна делегации от 20 държави в испанската..
Служители на най-високо ниво в британското Министерство на външните работи са изправени пред сериозни съкращения като част от кампания за повишаване на ефективността, която, според официални лица, може да доведе до намаляване на общия брой на персонала в Лондон с около една четвърт. Сър Оли Робинс, най-високопоставеният държавен служител в..
Европейският съюз ще наложи допълнителни санкции срещу Русия заради днешните въздушни удари по Украйна, заяви германският външен министър. "Путин иска да продължи войната, но ние не бива да позволяваме това," каза Йохан Вадефул пред обществената телевизия ARD. Следващият, 18-ти пакет от санкции срещу Руската федерация, бе анонсиран по-рано този месец..
След няколкочасова успешна операция гръцките власти спасиха българско семейство с две деца на 7 и 11 години, които изгубили ориентация в планината Олимп, съобщават спасителите. Българите са подали сигнал до спасителния планински отряд, че се намират на височина над 2600 метра и навигацията е много трудна поради лошото време. С помощта на..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..