Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Татяна Ваксберг: Фалшив е аргументът, че няма да дадем оръжие, защото ще станем страна във войната

"За случващото се в Украйна може да бъде създадено извънредно съдилище"

Татяна Ваксберг
Снимка: Ани Петрова

"Според Устава на ООН подпомагането на една държава, подложена на агресия, сиреч на престъпление срещу мира, не представлява въвличане на съответната държава във война. В България, за съжаление, този разговор беше изместен, особено силно през последните седмици, когато представители на "Възраждане", БСП - в лицето на Корнелия Нинова, президентът Румен Радев твърдяха, че България не трябва да оказва военна помощ на Украйна, тъй като, ако го направи, тя би била на свой ред въвлечена във война, което плаши хората. Това се нарича подмяна на тезата, подмяна на аргумента. България може да предостави или да не предостави военна помощ, това е изцяло нейно решение, но това, което не би следвало да прави, е да аргументира това с фалшив аргумент. Аргументът, че няма да дадем оръжие, защото ще станем страна във войната, е фалшив".     

Това каза пред БНР журналистката от "Свободна Европа" Татяна Ваксберг.

По думите ѝ подкрепа за действията на Международния наказателен съд съществува още от първите седмици на войната на Русия в Украйна:

"Няма цивилизована държава, която да не е подкрепила призива да бъде разследвано случващото се в Украйна и наказано със съдебни средства".

Татяна Ваксберг подчерта, че не само Международният наказателен съд, а и 10 държави, без да броим в тях Украйна, също са започнали разследвания за евентуални военни престъпления. Те са Полша, Германия,  Литва, Латвия, Естония, Франция, Словакия, Швеция, Норвегия и Швейцария.  

"Тези 10 държави прилагат нещо, което би могло да приложи и България, ако беше развила този инструментариум за търсене на подобна отговорност. Ако се разследва престъпление срещу човечеството, военно престъпление и геноцид, тези престъпления се смятат за насочени срещу всеки един от нас - това е философията, която лежи в основата на това схващане. Тази философия позволява на една държава да завежда дело за тези престъпления дори при положение, че няма нейни граждани, които да участват в евентуалното престъпление, нито пък престъплението да е извършено на нейна територия", обясни журналистката. 

Разследване започна и ООН, изтъкна тя и уточни, че по този начин преди 30-ина години са били направени първите стъпки за установяване на извънредни трибунали:

"Трибуналите за престъпления, извършени в Руанда и в бивша Югославия, бяха създадени, като стъпиха върху едно подобно разследване, извършено от ООН".

Според журналистката за това, което се случва в Украйна, може да бъде създадено извънредно съдилище.

Интервюто на Георги Марков с Татяна Ваксберг в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20