Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първо издание на фестивала „Вкусът на Добруджа“ в Силистра

Снимка: Незабравка Кирова

Първото издание на фестивала „Вкусът на Добруджа - където модерното среща традициите“ ще се проведе от 15 до 17 април в Силистра.

Събитието ще се проведе паралелно на няколко локации в града, като производителите ще се срещнат на Централния градски площад.

Организатори са сдружение „Силистра 2030“, а целта им е изграждането на Силистра като туристическа дестинация.

Фестивалът за културата, вкусовете и традициите на Добруджа цели да възроди обичаите от района и да запознае гостите и жителите на града с културно-историческо, природното и кулинарно богатство.

Програмата на събитието включва кулинарни демонстрации и дегустации. Предвидени са отворени класове по народни танци, занаятчийски класове за производство на свещи. Гостите ще имат възможност да се запознаят с изкуството за тъкане на стан и още много други дейности и занаяти, характерни за региона.

За децата има подготвени детски творчески работилници за оцветяване на фигури и рисуване върху текстил. Огнено шоу и музикална програма ще съпровождат бар с подбрани напитки.

В дните на фестивала ресторантите в град Силистра, ще предлагат специално меню „Вкусът на Добруджа”. За тези, които искат да надникнат зад завесите – кулинарен мастър клас, воден от шеф-готвачи, ще предложи модерен прочит на кухнята и културата от района.

За пътешествениците ще се открие възможност да опознаят древния град Дуросторум, развиван активно по време на Римската империя и населяван хилядолетия преди това.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доугасяват пожара в Рила

И днес шестима пожарникари и двама горски работници на Рилския манастир ще са на терена на пожара в Рила, който на 2 хил. м. надморска височина обхвана около 600 декара гора, собственост на Светата обител. Доугасяват се огнища, гори и торф на улеите по скалите, както и под корените на дървета. Работи се с резачки, правят се временни клади за..

публикувано на 21.07.25 в 08:57
Десислава Микова

Десислава Микова: Има смисъл от докладите на "Грийнпийс"

Пенсионно дружество, в което собственост има бизнесменът  Христо Ковачки , е инвестирало около 75 млн. лв. във фирми, свързвани с Ковачки . Това е един от изводите в  доклад  на неправителствената организация " Грийнпийс" – България. Две публикации на организацията описват начините за тази свързаност, обясни пред БНР Десислава..

публикувано на 21.07.25 в 08:55

Заради ремонт затварят натоварена входна артерия в Кюстендил

Една от най-натоварените входни артерии в Кюстендил - Дупнишко шосе, се затваря за 4 дни - до 24 юли включително, обявиха от Общината.  Затварянето се налага заради цялостен ремонт на участъка от входната табела на града до кръговото кръстовище "Капията", което също се реновира. Предвижда се обходен маршрут през улица "Цар Освободител"..

публикувано на 21.07.25 в 08:33
Японският премиер Шигеру Ишиба

Япония: Управляващата партия губи мнозинството си в горната камара на парламента

Управляващата коалиция в Япония, предвождана от министър-председателя Шигеру Ишиба, със сигурност ще загуби мнозинството си в Камарата на съветниците след днешните избори, съобщи Киодо, цитирана от БТА. Либерално-демократическата партия (ЛДП) и коалиционният ѝ партньор "Комейто" не успяха да съберат необходимите им 50 депутатски места, които..

публикувано на 21.07.25 в 08:17
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп: САЩ са в центъра на вниманието и са най-уважаваната страна

Съединените щати са в "центъра на вниманието и са най-уважаваната страна в света", заяви американският президент Доналд Тръмп по повод на първите 6 месеца от втория му мандат. Спазвайки традицията, президентът Тръмп използва своята социална мрежа "Трут Сошъл", за да коментира първите 6 месеца от повторното си завръщане в Белия дом. В..

публикувано на 21.07.25 в 08:11

Превалутирането на пенсии, добавки и обезщетения ще се извърши в полза на гражданите

С въвеждането на еврото от началото на следващата година пенсиите и обезщетенията, изплащани от НОИ, ще се извършват в единната европейска валута, но стойността им няма да се промени. Това каза пред БНР Любомира Язаджиева, директор на дирекция "Пенсии" в Осигурителния институт. НОИ предоставя възможност на всеки, който поиска да види..

публикувано на 21.07.25 в 08:10

Безплатни изследвания за хепатит в цялата страна

От днес в регионалните здравни инспекции започва кампания за безплатни изследвания за хепатит В и С. Тестването е анонимно и не изисква предварително спазване на хранителен режим. Безплатните изследвания ще се провеждат по график, обявен на сайтовете на отделните здравни инспекции, а поводът за кампанията е предстоящият Световен ден за борба..

публикувано на 21.07.25 в 08:03