Плащането с рубли е индивидуално решение на всяка държава. Така говорителят на Белия Дом Джен Саки коментира готовността на преизбрания унгарски премиер Виктор Орбан да плати с рубли за руски газ. Сигналите от Орбан са в разрив с настроенията в други европейски държави застанали зад строги санкции заради руската инвазия в Украйна. .
Вероятността Унгария да плати за руско гориво с рубли разтревожи някои на Запад. Готовността на унгарския лидер в съчетание с мерки, които Саки определи като „изкуствено поддържане“ на рублата доведоха до покачване руската валута.
На брифинг в Белия дом, попитана дали САЩ могат да направят нещо след обявената унгарска позиция, Саки отговори:
„Унгария е съюзник в НАТО и продължава да е. Ние продължаваме да си сътрудничим по редица двустранни интереси и такива от глобално естество, които споделяме в това число по въпроси за отбраната на НАТО и хуманитарна помощ“, каза Саки като допълни, че плащането с рубли е „индивидуално решение на страните и ние очевидно сме дали ясно да се разбере каква е нашата гледна точка“.
В същото време Саки не даде ясен сигнал дали в случая САЩ оказват пряко натиск на съюзника си в НАТО.
Темата е чувствителна, защото руският президент Владимир Путин в опит да облекчи влиянието на санкциите от Запада предупреди Европа, че руското гориво може да спре, ако плащанията не са в рубли.
"Опитът на Радев да всява омраза и разединение сред българите е недостойна интрига, търсеща само ползи за неговото его и политическо бъдеще" - това казват в общо изявление българските евродепутати от Европейската народна партия Андрей Ковачев, Емил Радев, Ева Майдел, Андрей Новаков, Радан Кънев и Илия Лазаров по повод обявеното решение на..
Лидерът на „Величие“ Ивелин Михайлов поздрави президентът Румен Радев за смелостта да предложи референдум за и против въвеждане на еврото. Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ приемане на еврото през 2026 г. Той призова депутатите, които не подкрепят допитването, да подадат оставки от НС и обеща по-решителни..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте е предложил на 32-те страни от Алианса да отделят най-малко 5% от своя БВП за военни разходи и разходи за сигурността до 2032 г., заяви нидерландският премиер Дик Схоф, цитиран от Франс прес. Марк Рюте очаква, че по време на срещата на върха на НАТО през юни в Хага целта за достигане през 2032 г. ще..
Президентът ще инициира референдум за приемането на еврото. Това е негово законно право по Конституция, написа във Фейсбук лидерът на "Има такъв народ“ Слави Трифонов. Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ приемане на еврото през 2026 г. "Аз съм абсолютен поддръжник и подкрепям провеждането на референдуми, в които да..
"Изказването на Радев от 19.00 часа в Деня на Европа е толкова несъстоятелно, че заради институцията, не заради персоната с неосъществени мераци, трябва снизходително да се престорим, че не се е случило", се посочва в съобщение до медиите на Делян Пеевски, лидер на ДПС - Ново начало. Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ..
Конституционният съд вече се произнасял по искане за произвеждане на референдум за въвеждането на еврото в България. През февруари миналата година съдът окончателно потвърди, че национално допитване за запазване на лева като парична единица, няма да се произвежда след искане на партия "Възраждане" да се обяви за противоконституционно решение на..
Инициативата "Правосъдие за всеки" продължава серията от протести с настояване за изключване на Делян Пеевски от властта. Протестът е под наслов "За свободна България в силна Европа! Вън Пеевски от властта!" и се провежда неслучайно точно в Деня на Европа . Европейското бъдеще на България е без алтернатива, казаха участниците в протеста..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..