България не е поискала заеми, но може да направи това до август 2023 година, информират от Комисията. Безвъзмездните средства са над 10 на сто от БВП за страната ни през 2019 година.
Затварянето на въглищната централа "Марица Изток" е предвидено чак за 2038 година. В същото време е заложена правна рамка за декарбонизация, която предполага забрана за нови въглищни и лигнитни централи до този период, а до 2026 година предвижда 40 на сто намаляване на въглеродните емисии от тях.
Паралелно с това България ще развива енергия от възобновяеми източници.
Страната ни надхвърля и целите за цифровия преход - в нашия план те са 25,8 на сто спрямо заложените за ЕС цели от 20 на сто.
Брюксел е изключително удовлетворен от заложените мерки за отчетността и наказателната отговорност на главния прокурор, твърди представител на Комисията.
Съветът на ЕС трябва да одобри плана ни в рамките на 4 седмици. След това Комисията и България ще подпишат финансово споразумение и ще съгласуват оперативните стъпки. Това трябва да стане преди първата заявка за плащане на страната ни. Очаква се тя да постъпи в Комисията през втората половина на годината, тогава трябва да дойдат и първите плащания.
Самият план е построен върху 4 стълба - "Зелена България", "Свързана България", "Иновативна България" и "Справедлива България". Във връзка с първия от тях, Комисията не възразява, че страната ни не предвижда затваряне на въглищната централа "Марица изток " в обозримо бъдеще, тъй като има поставени цели за нулеви въглеродни емисии до 2050-та година. Заложена е и правна рамка за декарбонизация, която предполага забрана за нови въглищни и лигнитни централи до 2038-ма година, а до
2026 - та година се предвижда 40 на сто намаляване на въглеродните емисии от тях. Паралелно с това България ще развива енергия от възобновяеми източници. Важен е проектът за батерии, който ще осигури енергия, ако няма вятър или слънце.
По отношение на останалите инвестиции за зеления преход - 942 милиона евро са заделени за енергийна ефективност в обществени и частни сгради, което се очаква да доведе до най-малко 30 на сто намаляване на потребностите от енергия.
Предвижда се значителна сума за ВЕИ - утрояване на мощностите, както и възможности за съхранение на произведената енергия.
България надхвърля и целите за цифровия преход - в нашия план те са 25.8 на сто спрямо заложените за ЕС цели от 20 на сто. 1.6 млрд. евро са предвидени за мерки за устойчив транспорт, устойчива мобилност, единен билет за обществения транспорт и това е за цялата страна. Важно място се отделя на технологията за внедряване на 5 G мрежите. 300 млн. се заделят за държавната администрация, тук се включва цифровизацията на съдебната система и цифрова платформа за подобряване на спешния телефон 112. В плана е заложено развиване на извънболничната помощ и най-вече на звена, където няма достатъчно покритие, както и справяне с недостига на здравни служители. Тук са включени т.нар. "линейки по въздуха" - предвидени са 6 хеликоптера. Отделно 188 млн. евро ще отидат за подобряване на бизнес средата, като тук се включват и мерките за борба с корупцията, в т.ч. и отчетността и наказателната отговорност на главния прокурор.
В това отношение представител на Комисията заяви, че е изключително удовлетворен от мерките, които страната ни предвижда.
И още - 75 млн. евро са предвидени за оператора на енергийната система и разработка на инфраструктурата за електричество, което според Комисията значително ще подобри електроразпределителната мрежа. Повечето средства ще бъдат отпуснати чрез тръжни процедури. Ще бъдат изградени и 5 индустриални парка.
По отношение на реформата в образователната система е предвидено задължително предучилищно обучение от 4-годишна възраст, а също и създаване на младежки центрове в цялата страна, от които да се възползват всички младежи, в т.ч. и от уязвимите групи като ромите.
Какво следва оттук нататък? Първо, Съветът на ЕС трябва да одобри плана ни, като срокът за това е 4 седмици. След това Комисията и България ще подпишат финансово споразумение и ще съгласуват оперативните стъпки. Това трябва да стане преди първата заявка за плащане на страната ни. Очаква се това да стане през втората половина на годината, тогава трябва да постъпят и първите плащания по плана. Преди това според Комисията страната ни трябва да предприеме някои действия в одита и контролните дейности и да финализира разпределението и отговорностите на ведомствата, които ще отговарят за плана. Контролът върху него се осъществява от финансовото министерство.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
България и Румъния започват работа по проект за напредък на реформите в учебните програми на двете страни. Проектът се изпълнява от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие чрез инструмента за техническа подкрепа на Европейския съюз. София и Букурещ ще получат подкрепа за подобряване качеството на образованието. При представянето на..
Двама души пострадаха при челен сблъсък около 15 часа днес между лек автомобил и товарен бус, съобщиха от полицията във Велико Търново. Състоянието на пострадалите се изяснява. Катастрофата е на пътя между Велико Търново и Павликени при село Мусина. Движението е затруднено. Образувано е досъдебно производство.
Актьорът Димо Алексиев остава под домашен арест. Това реши Софийският районен съд, който не уважи искането на прокуратурата на популярния водещ да бъде наложена най-тежката мярка "задържане под стража". Кaто аргумент съдът посочи предоставените от защитата на Алексиев документи, че едно от трите му деца има нужда от медицински грижи...
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което Конституционният съд може да разглежда . Това каза пред БНР проф. Румяна Дечева, експерт по изборни въпроси. "Знаем, че има хора, които отиваха да гласуват, но не знаех на какви избори, знаеха, че им е казан номер, с който да гласуват. Знаем, че има секции в страната, където избирателната..
Двама руснаци са осъдени в Гърция на затвор от 380 години за трафик на мигранти. Поставили са на риск живота на жени и деца. Двамата руски граждани получиха обща присъда от 380 години затвор и глоба от 3, 850 млн. евро. Те бяха арестувани миналата година на няколко мили от гръцкия остров Антипалеа в Егейско море. С личната си яхта..
Виждаме повтарящ се модел, при който статуквото на върха в съдебната власт се капсулира . Това заяви пред БНР Димитър Марков, експерт от Правната програма на ЦИД, след като Висшият съдебен съвет прекрати процедурата за избор на председател на Върховния административен съд заради липса на постъпили кандидатури. Така настоящият председател Георги..
От днес до края на годината в Клиниката по диабетология към Университетската болница по ендокринология "Акад. Иван Пенчев" в София ще се прави скрининг на хора, които са в риск от развитие на захарен диабет, както и за хора, които са в преддиабетно състояние. Първоначалната оценка на състоянието на пациента се прави с помощта на въпросника "Файнд..
Не мисля, че задача № 1 е как да се направи правителство с министър-председател Бойко Борисов. Това заяви пред БНР Румен Овчаров...
" Бойко Борисов трябва да докаже днес, че не е в страстна прегръдка с Делян Пеевски и че той не му шепти интимно на ухото с кого да говори, с кого да..
Не се мисли в посока на всяка цена да заработи Народното събрание. Самите партии си дават време за консултации, за да се види може ли да се оформи..