Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Байдън приветства избора на Катанджи Браун Джаксън за Върховния съд на САЩ

Катанджи Браун Джаксън, Джо Байдън и Камала Харис
Снимка: ЕПА/БГНЕС

“Истински исторически момент” - така американският президент Джо Байдън определи приемането от Сената на кандидатурата на Катанджи Браун Джаксън като първата афроамериканка - съдия в американския Върховен съд. Байдън отбеляза гласуването на кандидатурата по време на събитие в Белия Дом, на което се изказаха както Джаксън, така и вицепрезидентът Камала Харис. 

При следващото заседание в новия му състав американският Върховен съд за първи път в историята няма да има мнозинство от бели мъже. Потвърждаването на кандидатурата на Джаксън се приема като голяма стъпка към трансформиране на високите етажи към по-представителни за разнообразието на населението на Съединените щати. 

“Обичам тази страна, нашата конституция и правата, които ни правят свободи”, заяви в емоционална реч Джаксън. Тя също каза, че приемането на кандидатурата ѝ изпраща сигнал, че в Америка всичко е възможно. 

От своя страна президентът Байдън посочи напрегнатите мигове на “словесни нападки, гняв и постоянно прекъсване” по време на изслушването на Джаксън в Сената и заяви, че бъдещият нов член на Върховния съд е олицетворение на думата “достойнство.” Байдън също похвали и юридическите познания на Джаксън. 

От трибуната на Южната поляна на Белия Дом в речта си вицепрезидентът Камала Харис заяви, че Джаксън ще вдъхнови “поколения от лидери.” 

Номинацията на Джаксън бе приета в четвъртък с гласове и от двете партии. Приемането от Сената на кандидатурата й за съдия във най-висшата съдебна инстанция е успех за президента Байдън няколко месеца преди изборите за конгрес на фона на критики за справянето му с икономиката и рейтинг на одобрение около 41-42 процента. 

По време на кампанията си за президент Байдън отправи обещание именно да включи първата афроамериканка съдия във Върховния съд. 

Върховният съд е инстанция от девет съдии където се решават някои от най-разгорещените дебати по социални теми. 

Джаксън получи 53 гласа за и 47 против. Тя ще заеме мястото на Стивън Брайър. Брайър се очаква да напусне поста си през лятото. 

Сред присъствалите на събитието на Южната поляна на Белия Дом бяха семейството на Джаксън, членове на кабинета и сенатори, които гласуваха “за” кандидатурата й. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лято през май в Кипър - термометрите удрят 37 градуса

В Кипър днес ще е пикът на горещата вълна, обхванала острова от средата на седмицата, като температурите ще достигнат 36 - 37 градуса, съобщиха от метеорологичната служба. Ранното лято през май засилва водните проблеми в страната. Най-високите температури днес се очаква да бъдат измерени във вътрешността на острова и специално в района на..

публикувано на 10.05.25 в 01:20
Киър Стармър

Великобритания наложи нови санкции, насочени към руския “сенчест флот"

Британският премиер Киър Стармър обяви нови санкции, насочени към така наречения руски “сенчест флот”, преди началото на срещата на върха на Съвместните експедиционни сили в Норвегия. Британското правителството заяви, че санкционира около 100 петролни танкера, отговорни за превоза на товари на стойност над 24 милиарда долара от началото на..

публикувано на 09.05.25 в 22:35
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Катрин Иванова неправилно е смятана за главен изпълнител в операциите на шпионската клетка

Във Великобритания, Катрин Иванова, една от шестимата български граждани, признати за виновни за шпионаж в полза на Русия, не трябва да бъде третирана като двойния агент Джордж Блейк, осъден на повече от 40 години затвор през 60-те години на миналия век, заяви нейния адвокат в Централния наказателен съд ("Олд Бейли") в рамките на третия ден от..

публикувано на 09.05.25 в 22:15
Росен Желязков

Р. Желязков: НС да гласува за пълната ни интеграция в ЕС чрез присъединяването към еврозоната

България отдавна избра своя европейски път на развитие, като пое валидно задължение за участие в паричния съюз с ратификацията на Договора за присъединяване и влизането му в сила, пише в своя позиция министър-председателят Росен Желязков по повод искането на президента Румен Радев до НС за референдум за еврото. Президентът внася в НС искане..

публикувано на 09.05.25 в 22:05

Българските евродепутати от ЕНП: Опитът на Радев да всява омраза и разединение е недостойна интрига

"Опитът на Радев да всява омраза и разединение сред българите е недостойна интрига, търсеща само ползи за неговото его и политическо бъдеще" - това казват в общо изявление българските евродепутати от Европейската народна партия Андрей Ковачев, Емил Радев, Ева Майдел, Андрей Новаков, Радан Кънев и Илия Лазаров по повод обявеното решение на..

публикувано на 09.05.25 в 21:36
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов от "Величие" поздрави президента за смелостта да предложи референдум за еврото

Лидерът на „Величие“ Ивелин Михайлов поздрави президентът Румен Радев за смелостта да предложи референдум за и против въвеждане на еврото. Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ приемане на еврото през 2026 г. Той призова депутатите, които не подкрепят допитването, да подадат оставки от НС и обеща по-решителни..

публикувано на 09.05.25 в 21:25
Марк Рюте

Рюте е предложил на страните от НАТО да отделят най-малко 5% от своя БВП за разходи за отбрана

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте е предложил на 32-те страни от Алианса да отделят най-малко 5% от своя БВП за военни разходи и разходи за сигурността до 2032 г., заяви нидерландският премиер Дик Схоф, цитиран от Франс прес. Марк Рюте очаква, че по време на срещата на върха на НАТО през юни в Хага целта за достигане през 2032 г. ще..

публикувано на 09.05.25 в 21:20