Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Гюров се оттегля от надпреварата за БНБ

| обновено на 10.04.22 в 18:07
Андрей Гюров
Снимка: БГНЕС

Кандидатът на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров се оттегля от надпреварата за управител на БНБ. За това съобщи самият той в страницата си във Фейсбук. 

Премиерът Кирил Петков направи изявление, в което потвърди решението на Гюров. Той подчерта, че постът "управител на БНБ" е важен, защото институцията следи всички плащания и допълни: 

"Включително и парични преводи, свързани с корупция и пране на пари. КТБ най-вероятно нямаше да се случи, ако тогавашният гуверньор си беше свършил по-добре работата, така че тази позиция е много важна и с чия подкрепа тя се избира, има огромно значение".

Андрей Гюров не желае да бъде избиран с подкрепата на ГЕРБ и ДПС, обясни Кирил Петков. Той ще представи пред коалиционните партньори мотивите на Гюров за оттеглянето: 

"Андрей Гюров не може да си позволи да участва в избор, който поради разцепление на управляващата коалиция ще бъде решен от ГЕРБ и ДПС. Не желаем битката за управител на БНБ да бъде спирачка за най-важните законодателни действия, които предстоят в следващите дни, като закриването на Спепрокуратурата и Спецсъда. Няма пречка пред настоящия гуверньор на БНБ да остане на поста си до обединяване на коалицията около общ кандидат. Не бива да се допуска борбата за постове да взима превес пред истински важните цели на правителството".

"Продължаваме промяната" няма да подкрепи господин Каримански заради притеснения, свързани с неговата професионална биография, които неведнъж споделихме", каза Петков пред медиите.

По повод на конфликта с плащанията към пътните фирми Петков заяви, че предстои всяко плащане, което ще бъде правено към тях, да бъде одобрявано от Антикорупционната комисия в парламента.

По-рано днес лидерът на партия "Има такъв народ" Слави Трифонов зяави, че няма да оттегли кандидатурата на Любомир Каримански за нов управител на Българската народна банка. "Той е добър специалист и достоен кандидат. И парламентът ще реши. Такъв е законът", написа Трифонов в профила си във "Фейсбук".


Партия ГЕРБ все още не е решила как ще гласуват нейните депутати при избора на управител на БНБ, заяви пред "Хоризонт" Тома Биков:
"Прекалено много "ако" има, за да ви кажа какво бихме направили, как би минал Коалиционният съвет, дали една от двете кандидатури би била оттеглена, дали изобщо би започнал този избор, защото той зависи и от подписа на председателя на парламента".

Преди началото на Коалицонния съвет на управляващите Кирил Петков коментира и други две теми: "Никакви решения няма да бъдат взети по темата Северна Македония и Украйна извън Българския парламент" - каза Петков.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хиляди протестираха в Марсилия срещу насилието свързано с наркотиците

Хиляди граждани и десетки политици се събраха във френския град Марсилия, за да осъдят насилието на нарко престъпниците след бруталното убийство на 20- годишен младеж - брат на активист срещу наркотрафика. В бели дрехи, с вдигнати високо ръце като знак за отхвърляне на насилието над 6000 души почетоха паметта на 20- годишния марсилец Мехди..

публикувано на 22.11.25 в 21:35

"Политико": ЕС и Великобритания ще се включат в преговорите по мирния план на Тръмп за Украйна

ЕС и Великобритания ще се включат в преговорите на високо равнище по мирния план на Доналд Тръмп за Украйна, съобщи "Политико", като се позова на високопоставен европейски източник. Разговорите започват утре в Швейцария и бележат важен дипломатически пробив за Брюксел и Лондон, които досега бяха изолирани от процеса. В срещите ще участват..

публикувано на 22.11.25 в 21:14

МС: България приветства усилията на САЩ и на президента Тръмп за установяване на мир в Украйна

България приветства последователните усилия на Съединените американски щати и на президента Доналд Тръмп, насочени към прекратяване на огъня и установяване на справедлив и траен мир в Украйна, заявяват от Министерския съвет (МС) на правителствената страница във "Фейсбук". Окончателните условия на бъдещо мирно споразумение биха засягали пряко..

публикувано на 22.11.25 в 20:55

Тръмп: Настоящото предложение за мир в Украйна не е окончателно

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че настоящото предложение от него за мир в Украйна, с което да се сложи край на войната на Русия, не е окончателно, като коментарът му идва в момент, в който Украйна и европейските съюзници на Вашингтон заявяват, че мирният план може да бъде основа за преговори, но се нуждае от "допълнителна работа",..

публикувано на 22.11.25 в 20:36

Израелската армия е нанесла въздушни удари в Газа

Израелските сили са убили петима "високопоставени терористи на "Хамас" в Газа, съобщиха от кабинета на премиера Бенямин Нетаняху, като уточниха, че атаката е в отговор на нарушаване на примирието от страна на палестинската групировка, предаде Ройтерс. В съобщението се посочва, че въоръжен мъж е навлязъл в контролираната от Израел територия в..

публикувано на 22.11.25 в 20:18

Орязаха финансиране за основен ремонт на покрива на МБАЛ "Христо Ботев" във Враца

Министерството на здравеопазването оряза финансирането за основен ремонт на покрива на Многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев" във Враца. Обществената поръчка за ремонтите, която е на стойност 800 хил. лв. е спряна. Покривът на масивната сграда на врачанската болница не е ремонтиран изцяло от десетилетия. В началото на..

публикувано на 22.11.25 в 19:50

Филмът "Шампиони в Златната долина" печели голямата награда на "Банско филм фест"

Филмът "Шампиони в Златната долина" печели голямата награда на "Банско филм фест". Копродукцията на Афганистан, Германия и САЩ с режисьор Бен Стъргулевски печели голямата награда на 24-ото издание на международния фестивал. Лентата разказва за млад афганистанец, на когото съвсем малко не достига, за да се превърне в първия скиор олимпиец на..

публикувано на 22.11.25 в 19:30