Брюксел задейства удивително бързо процедура за даване на статут на държава кандидат на Украйна – това е гигантска стъпка, отбеляза Готев. Той припомни, че бивши съветски републики, сред които Украйна, Молдова, Грузия, Беларус, Армения и Азербайджан са във формата „Източно партньорство“, който предвижда асоцииране, но не и членство.
„Затова мнозина си задават въпроса – добре, бърза процедура за Украйна, но какво правим със Западните Балкани, които чакат от две десетилетия?“
България и Румъния не бяха готови за членството си през 2007 г. и като резултат и досега София и Букурещ не могат да се отърват от мониторинга върху правосъдната система, коментира журналистът в предаването „Хоризонт до обед“.
Готев е категоричен, че въпреки липсата на готовност тогава, приемът на страната ни не е бил грешка.
„Ако това влизане в ЕС и НАТО не беше станало, България щеше за е Задунайска губерния на Путин. За него Черно море е прекалено важно. Той щеше първо да стъпи тук, преди да удари Украйна. За Русия на Путин никое събитие, което ние смятаме за решаващо, не е последен епизод. За Русия на Путин влизането на дадена страна, която е била част от Съветската империя, в ЕС или в НАТО, не е краят на историята. Той винаги се надява на реванш.“
Според Готев Бойко Борисов е управлявал „много удобно на Путин статукво“ и през тези 12 години сме били пионка.
„Борисов се преструваше на прозападен, но беше кръстник на един мафиотски модел, който превръща България в гнил плод, което е много удобно за Путин.“
Влиянието на Сърбия на Западните Балкани е голямо, най-вече в Северна Македония, Георги Готев.
„Вучич гради геополитически проекти от типа „Балкански Шенген“. Какво прави България? Освен, че сме се оплели в разплитането на отношенията ни със Скопие, нищо не правим.“
Относно руското влияние в България и Северна Македония Готев посочи, че вижда „абсолютно същата пропаганда, която е много успешна в Сърбия, безпрепятствено да преуспява и на българска земя“.
„Путин си има „пета колона“ в Сърбия, в България, навсякъде на Балканите. (...) Битката за Балканите върви. Тя не е спирала години наред. Имаше драматични епизоди, опит за преврат в Черна гора, за да се предотврати членството на тази страна в НАТО, сега пак има скърцания. Дори ако една страна е успяла да влезе в НАТО, търсят вратички да разклатят тази държава. Тази битка тече пред нашите очи.“
Войната в Украйна направи на пух и прах френските амбиции – идеята за европейски суверенитет да бъде облечена вече в някакви по-сериозни дрехи, каза още в анализа си Георги Готев. По думите му европейските проекти „няма да заместят това, което прави НАТО“.
„Войната промени и това - амбициите на Европа за обща европейска отбранителна политика слизат от големите приоритети.“
Повече по темата слушайте в звуковия файл.
Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица. Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..