Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Николов: Няма идея за държавна компания за батерии

Александър Николов
Снимка: БГНЕС

"Няма идея за държавна компания за батерии".

Това заяви пред БНР министърът на енергетиката Александър Николов и уточни, че това твърденията за създаване на такава е спекулация.

"Да закупи батерии е съвсем различно от това Министерството на икономиката да има държавна компания, която работи или произвежда. Естествено е, че основното дружество, което е натоварено с балансирането на системата - ЕСО, е най-логичният инструмент, който да бъде използван, за да може мощностите, които се използват за балансиране на системата, да бъдат използвани по възможно най-правилния начин". 

По думите му инвестициите в това трябва да бъдат направени от държавата, за да могат всички потребители да имат полза от него и да се случи значително по-бързо.

Има инвеститорски интерес към реализирането на завод, подчерта министърът на енергетиката:

"Ако има огромно търсене на определен тип технология, най-позитивният сценарий е тази технология да се произвежда до крайния потребител. Ние ще сме потребител на подобен тип съоръжения, ако могат да се реализират завод или заводи - би било прекрасно. Защото търсенето и в България, и в световен мащаб ще расте главоломно".

Държавата все още не е решила дали и след април ще компенсира бизнеса заради скъпия ток, който фирмите купуват от енергийната борса, обяви още министър Николов и заяви, че е спорен въпросът кога е необходимо подобно подпомагане:

"Говорейки за компенсации при запазване на високите цени, мисля, че те са приложими и необходими през есенно-зимния сезон, както беше и до момента".

Той посочи, че Комисията за енергийно и водно регулиране подготвя възможност фирмите да купуват ток и по дългосрочни договори, които да им осигурят предвидими цени:

"На съвсем прозрачен пазарен и принцип в средносрочен към дългосрочен план цените на електроенергията и ценовата структура ще бъдат доста по-балансирани и по-приемливи", обясни той.

Александър Николов посочи, че в Плана за възстановяване не е включено изграждането на нова ядрена мощност, защото той е с поставени рамки за завършване на проектите от 4 години, а "нова ядрена мощност няма как да се реализира в този времеви план". 

"Има много сериозен интерес към нови ядрени мощности, обсъжда се темата, България разполага с висока експертиза в тази посока, така че е въпрос на време да се случи", каза още министърът на енергетиката и индиректно посочи, че по-логично е тя да се изгради във "вече съществуващата централа", т.е. АЕЦ "Козлодуй".

Николов опроверга твърдението на ГЕРБ, че изваждането от БЕХ на ЕСО и "Булгартрансгаз" е стъпка към приватизацията им.

Интервюто на Снежана Иванова с Александър Николов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Партиите в НС с декларации за зелената светлина от Съвета на ЕС и ЕП за еврозоната

Политическите сили в парламента излязоха с декларации по повод решенията на Съвета на Европейския съюз и Европейския парламент за приемане на страната ни в еврозоната от 1 януари. За ГЕРБ-СДС това е исторически момент, който завършва европейската интеграция на страната и слага началото на нов етап от нейното развитие, заяви Тома Биков...

публикувано на 09.07.25 в 11:26

Гордан Босанац: Хаосът с цените в Хърватия не беше вследствие на еврото

Основните предизвикателства при въвеждането на еврото в Хърватия са били слабата икономика и бедността на населението . Това разказа в интервю за БНР евродепутатът Гордан Босанац от Зелените. Еврото не е променило правилата на играта , по-важният момент за Хърватска е бил влизането в ЕС, уточни той. Повишаването на цените след..

публикувано на 09.07.25 в 11:21
Редовно заседание на Министерския съвет, 9 юли 2025 г.

Автоматични санкции за движение на коли в аварийните ленти

До края на седмицата толкамерите ще се настроят със системата на МВР. Движението на автомобили в аварийните ленти на магистралите, освен че ще се засича, ще се санкционира и автоматично. Това стана ясно в началото на правителственото заседание. Вътрешният министър Даниел Митов поиска по-строги санкции, които да извадят от пътя пияни и дрогирани..

публикувано на 09.07.25 в 11:18

Лудовит Одор: Сега обществената подкрепа за еврото в Словакия е над 80%

Сега обществената подкрепа за еврото в Словакия е над 80% . Един от важните фактори беше, че успяхме да осъществим много реформи преди влизането в еврозоната . Това каза в интервю за БНР евродепутатът Лудовит Одор от "Обнови Европа", бивш премиер на страната и един от архитектите на приемането на еврото в Словакия. Подготовката за..

публикувано на 09.07.25 в 11:01
Асен Василев

Асен Василев за ареста на кмета на Варна: Политическа репресия от най-груб тип

Председателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев окачестви акцията на Комисията за противодействие на корупцията във Варна на политическа репресия срещу партията: "И Пеевски се опитва да помогне на Борисов да спечели служебно Варна и София, след като не успя да ги спечели на избори. Тези показни акции са политическа репресия от най-груб..

публикувано на 09.07.25 в 10:46
Снимката е илюстративна

В САЩ: Пътниците вече няма да свалят обувките си при проверки за сигурност на летищата

В САЩ отпада въведеното преди 20 години изискване към пътниците да свалят обувките си при проверките за сигурност на летищата. Министърът на вътрешната сигурност Кристи Ноъм посочи, че администрацията за сигурността на транспорта разполага с необходимото оборудване, за да осигури безопасност и това ще позволи на хората да си спестят..

публикувано на 09.07.25 в 10:41
Васил Терзиев и зам.-кметът по направление строителство Никола Лютов провериха изграждането на втория надлез на Бакърена фабрика.

Изграждането на втория надлез над Бакърена фабрика в София е към края си

Изграждането на втория надлез над Бакърена фабрика в София е към края си. Габаритът на моста е три платна. Реконструкцията започна миналото лято. В момента се полага хидроизолация. Следващата седмица ще започне асфалтирането, информира кметът Васил Терзиев. "Изключително голям и труден проект – 720 м – може би най-сериозното мостово..

публикувано на 09.07.25 в 10:28