Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Позициите на българското общество спрямо Скопие се втвърдяват"

Първан Симеонов: ГЕРБ и "Възраждане" нямат интерес правителството да падне сега, чакат тестото да втаса

На коалицията се падна много лош зар – война и инфлационни процеси, смята политологът

Първан Симеонов
Снимка: БГНЕС

"Залогът е доста сериозен. Ако г-н Каримански бъде избран с гласовете на опозицията, ще имаме вид прецедент. Оттук нататък може да наблюдаваме повече такива сюжети, в които управлението ще зависи от ситуационни мнозинства." Това коментира в предаването "Хоризонт до обед" на БНР политологът Първан Симеонов, директор на "Галъп интернешънъл болкан".

Нито "Възраждане", нито ГЕРБ имат интерес правителството да пада сега, веднага, категоричен е Симеонов. По думите му двете партии имат интерес още известно време "да поддържат този злорад тон" към коалицията, за да продължи ерозията на доверието в управляващите, защото такъв е неумолимият закон на социологията.

"Каквото и да говорят, те си представят предсрочни избори малко по-нататък. И двете партии по-скоро биха чакали. ГЕРБ биха чакали спадове на ПП и другите управленски формации, защото ръст на ГЕРБ трудно може да се случи. "Възраждане" чака да продължи техният ръст, защото един от парадоксите на военновременната ситуация в България е, че проруската формация расте", подчерта Симеонов.

По думите му "те чакат тестото да втаса, за да започнат да пекат хляба."

"Борисов успяваше едно време да прехвърли всичките си проблеми на малките партньори, сега е обратното – малките партньори се опитват да прехвърлят всички проблеми на големия", отбеляза още Симеонов. По думите му ИТН, БСП и ДБ се опитват да запазят физиономия, а ПП, балансирайки между тях, рискува да загуби физиономия.

На коалицията се е паднал "много лош зар" – война и инфлационни процеси, смята той.

Относно позицията за Северна Македония политологът коментира, че е трудно да се обясни на българското общество, че трябва да се направи компромис, при положение, че Скопие не прави такъв за договора.

"Позициите на българското общество се втвърдяват спрямо Скопие. Това е най-големият проблем, който коалицията може да има."

Ако в парламента се създаде прецедент за плаващи мнозинства (прецедентът "Каримански"), то тогава ПП и за РСМ може по-лесно да търси подкрепа сред опозицията, изрази предположение Първан Симеонов, макар да нарече това трудно.

"Тук ПП биха могли да търсят тематично, прозападно мнозинство за Македония."

"Това е огромен въпрос за България, исторически въпрос със столетна давност и ако ще се решава на няколко гласа от Народното събрание, по-добре да се отложи отново. Скопие видимо не прави онези крачки, които трябваше да направи спрямо договора, а аргументът, че трябва да заздравим западния свят бледнее пред друг аргумент. В момента в България расте тежестта на русофилската реакция и ако искаме окончателно българите да повярват в пропагандната приказка, че Западът е лицемерен, тогава нека Западът продължи да ни натиска за Македония. Резултатът ще бъде още повече путинофилия в България.

Аргументът за заздравяване на западния свят е илюзорен. Една Унгария, която е част от западния свят и не може да бъде обвинена в путинофилия, някак си е все по-студена спрямо Брюксел, а българското общество, което вече десетилетия е в ЕС, също не съм забелязал да е станало по-малко русофилско. (...) Москва има интерес нереформирани русофилски кръгове да стават част от западния свят – в България добре виждаме този ефект", посочи Първан Симеонов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52