"Голяма част от договорите на пътните фирми с АПИ са нищожни"
Това каза пред БНР Иван Демерджиев, бивш служебен министър на правосъдието. Той оглавяваше междуведомствената работна група, която трябваше да установи правната ситуация в тези договори:
"Установи се, примерно договор, сключен за стойност около 18 млн. лева, а по него са възлагане работи за 320 млн. лева. Всичко над стойността на договора е плащано по нищожен договор, което има правно отражение в това, че цената, която се дължи, трябва да бъде занижена, а не цената по договора, като от нея се извадят печалбите. Това не беше направено. Интересно беше, че бяха избирани договори, по които възлагането беше много близко до стойността на договора".
Според него пътните фирми нямат основание да протестират, защото са запознати с този доклад и знаят, че проблемът е правен, а правните проблеми се решават в съда.
По думите на Иван Демерджиев ще бъде незаконно, ако държавата плати 50% от сумите на фирмите, защото "половината ще бъде определена по никакви критерии":
"Това ще е политическо решение на юридически казус, което е недопустимо".
"Тези фирми забравят, че за АМ "Хемус" имат авансово платени 1 млрд. лева, без да са започнали работа. И е много интересно какво се случва с тези суми, платени още от правителството на Бойко Борисов, как са платени авансово, без да има една копка за тях", коментира той.
Демерджиев припомни, че още в края на служебния кабинет са били сключени споразумения с пътноподдържащите фирми да се прекратят договорите и да се стартират нови процедури:
"Остана да се извършват само дейности, свързани със защита на живота и здравето на пътуващите по пътищата и на националната сигурност. Тези процедури доста се забавиха и едва сега са стартирани. Когато приключат, ще има ново възлагане на тези, които спечелят обществените поръчки".
Той заяви, че е готов да помогне, ако някой го потърси по казуса, но никой не го е търсил досега.
В предаването "Неделя 150" бивш служебен министър на правосъдието коментира и закриването на специализираните съд и прокуратура:
"Специализираното правосъдие да съществува, но не в този вид. То има своето бъдеще по линия на международно сътрудничество и по линия на много редки и специфични престъпления. То беше изключително разширено по обхват и изземваше компетенции на общата прокуратура и съд. От анализа, който се направи, се видя, че са били образувани дела, без да е била компетентна специализираната прокуратура, оттам спецсъдът е обвързан да ги гледа, а крайните решения много често показват, че тези дела е трябвало да ги гледат общите прокуратура и съд. А специализираните са били избирани, защото от тях се очакваше определен подход, какъвто се и получаваше, за съжаление, определени резултати, които обслужваха основно изпълнителната власт по онова време".
Според Демерджиев цялата правна общност трябва да покаже, че поведението на главния прокурор Иван Гешев е нетърпимо:
"Защото без работеща на принципа на върховенство на правото прокуратура, работеща свободно, независимо, коректно, държавата ще изпита сериозни затруднения и това вече се вижда през последните месеци. Липсата на прокуратурата се вижда и тежи много".
Иван Демерджиев изтъкна, че не е водил разговори с премиера Кирил Петков за конкретни постове, но би се съгласил да поеме пост, като този на председател на КПКОНПИ, ако "има сигурността, че управляващото мнозинство ще му се довери да прави реформи и да работи като професионалист", а не да бъде поставен, за да изпълнява нареждания.
Интервюто на Явор Стаматов с Иван Демерджиев в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.
Вдига се осигуровката, защото 1077 лв. вече е минималната заплата и с това се намалява разполагаемият доход на хората, както на тези, които се осигуряват на минимална, така и на тези върху максималния, коментира бившият социален министър и експерт Христина Христова в интервю пред БНР. "Хората, които се осигуряваха на максималния доход бяха..
От няколко дни бушуват горски пожари в Обединеното кралство в резултат на високите температури за сезона. Много хора бяха евакуирани от техните имоти в Галоуей в Югозападна Шотландия след като горски пожар обхвана голяма площ. Пожарни команди и хеликоптери участват в операцията по потушаването на пожара. Съобщено бе и за друг пожар близо до..
От 100 години България празнува професионалния празник на лесовъдската колегия Седмица на гората. По традиция официалната програма ще започне с молебен за съхраняване на българските гори. Службата ще се проведе в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" от 11 часа и ще бъде отслужена от патриарх Даниил. Юбилейното издание на..
Турбуленциите ще продължат с пълна пара и тази седмица. Най-вероятно ще видим още спад на борсовите индекси, разпродажби на акции, много е вероятно да започнат и реципрочни мерки на някои държави. Това прогнозира пред БНР икономическият и финансов анализатор Юлиан Войнов във връзка с въведените мита от Доналд Тръмп. "Нещата вървят..
Търговските мита и ситуацията в Газа ще са основни теми на срещата между Доналд Тръмп и гостуващия му израелски премиер Бенямин Нетаняху. Тя се случва на фона на нарастващ брой цивилни жертви на войната и признанието на Израел, че погрешка е бомбардирал конвой от линейки. По последна информация от ивицата журналист и още един човек са..
Президентът на Сърбия Александър Вучич възложи мандат за съставяне на правителство на проф. д-р Джуро Мацут, който е лекар ендокринолог, предаде БТА. Вучич обяви номинацията тази вечер по време на обръщение към нацията и каза, че кандидатът за министър-председател има впечатляваща биография. Сръбският президент започва консултации за..
По 2 млрд. лв. годишно са необходими за подобряване на пътната мрежа в продължение на 10 години, за да имаме хубави и качествени пътища. За тази година са определени 1,2 млрд. лв., а само за обследване за необходими 35 млрд. лв., каза инж. Ясен Ишев, председател на Научно-техническия съюз по транспорта и специалист по пътно..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..