"Трудно е да се съглася с твърдението за ценови балон на пазара на недвижими имоти. Ценови балон бихме имали, ако цените изглеждат неразумно високи на фона на разходите по създаване на нови сгради или ремонтирането на съществуващите".
Това мнение изложи пред БНР Иван Велков, бивш председател на Националното сдружение за недвижими имоти, сега член на УС на Международната федерация за недвижими имоти FIABCI.
Той обясни, че ред причини, "тръгнали далеч преди пандемията от Covid-19 и войната в Украйна", са повлекли повишаване на цените на материалите, суровините и енергоносителите, а също и на работните заплати и на транспортните разходи:
"Всичко това означава, че създаването на нова или ремонт на стара сграда би струвало в пъти повече, отколкото преди години. Разликата обаче е, че сега освен по-скъпо, ще е и по-качествено, защото технологичните иновации и европейските изисквания за качеството на сградите стремително се повишават, което би трябвало да доведе до по-сигурна и качествена среда на живот на обитателите на тези сгради".
Инфлацията е причина за интереса към закупуване на имоти, коментира Велков:
"Във всяка криза имотите са били убежище за съхранение на доходи и спестявания".
Иван Велков посочи, че енергийната ефективност за всички видове сгради е важен и полезен процес:
"Вече всеки човек си дава сметка, че една добре построена, планирана и разумно управлявана сграда, ежемесечните комунални разходи биха били в пъти по-ниски от тези, които са в сгради без енергийна ефективност".
Десислава Николова, старши пазарен анализатор в портала "Моите пари", коментира в предаването "Хоризонт до обед", че инфлацията се използва като трамплин от анализатори, които "подтикват към вземане на инвестиционно решение, което е свързано с покупка на недвижим имот, с цел съхраняване на парите от протичащите инфлационни процеси".
Тя направи прогноза, че инфлацията ще се увеличава до края на годината.
"Не виждам опасения по отношение на стабилността в банковите системи, по-скоро виждам опасения в поведението на хората, което забелязваме в момента. ... Инфлацията помага за обезценяването на кредитите".
Интервютата на Валерия Николова с Иван Велков и с Десислава Николова в предаването "Хоризонт до обед" можете да чуете от звуковите файлове.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..