Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все повече оръжейни доставки за Украйна, както призовава президентът Зеленски

| обновено на 21.04.22 в 21:38
Украински спасители разчистват мини до град Бровари в района на Киев, 21 април 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на Украйна Володмир Зеленски използва поредното си видеообръщение към депутати от западна държава - днес към парламента на Португалия, за да призове за помощ с тежко въоръжение и още по-тежки санкции срещу Русия.

Малко по-рано президентът на Съединените щати Джо Байдън обяви нов транш американска военна помощ за Украйна.

Украинският президент Володимир Зеленски отбеляза, че съюзниците изглежда са започнали по-добре да разбират необходимостта от тежко въоръжение след дни на молби за още оръжейни доставки.

За преосмисляне на отбранителните способности на съюзниците в НАТО и особено по източния фланг призова естонската външна министърка Ева-Мария Лийметс:

"Поради тази причина Естония реши да повиши разходите си за отбрана до два и половина  процента от БВП. Също толкова важна е помощта за Украйна, която през последните два месеца храбро защитава основните европейски ценности", обяви Лийметс след разговори в Талин с германската външна министърка Аналена Бербок, която е на обиколка в балтийските държави.

"Наши съюзници вече доставят тежко въоръжение. Това за нас вече не е табу", обяви Бербок вчера в Рига след дълги обсъждания с коалиционните партньори в германското правителство, а днес в Талин поясни:

"Помагаме на нашите съюзници, които могат веднага да предоставят тежко въоръжение на Украйна, като го заменяме с оборудване наше производство. Причината е, че те притежават съветски оръжия, с които украинските войници могат да боряват без предварително обучение".

В тази схема вече участват Словения и Словакия, които ще подновят танковете си с германски "Леопард"-2, "Боксер" и "Пума" срещу изпращане на Украйна на Т-72 съветско производство, които в момента са на въоръжение в двете държави.

"В масови гробове край Киев са погребани 1020 цивилни", заяви вицепремиерът на Украйна Олга Стефанишина в Бородянка, предградие северозападно от столицата Киев. Телата на загиналите граждани са открити в срутените сгради и по улиците на киевските предградия, допълни тя.

От Бородянка, където пристигна заедно с датския премиер Мете Фредериксен, испанският премиер Педро Санчес осъди "зверствата", за които се твърди, че са извършени от руските сили в киевското предградие.

"Шокиран съм", написа той в "Туитър" и обеща, че Испания няма да остави украинския народ сам и ще изпрати "всичката необходима хуманитарна и военна помощ". За Украйна вече пътува кораб на испанския флот с военна техника, съобщи Санчес. Той посочи, че Украйна ще получи 200 тона испански боеприпаси и военно оборудване. 

Дания предоставя на Украйна нов транш финансова помощ в размер на близо 83 милиона евро, съобщи премиерът Мете Фредериксен в Киев.

А парламентът в Копенхаген реши да изпрати хиляда военнослужещи в Латвия като ясен сигнал към балтийските държави, че Дания приема сериозно опасенията им за сигурността след руското военно нахлуване в Украйна.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерът на

Партията на Найджъл Фарадж е с най-голяма подкрепа, сочи социологическо проучване

"Реформирай Обединеното кралство" в момента е най-популярната британска партия. Това е изненадващия резултат от последното социологическо проучване на "YouGov".  "Реформаторите" продължават да разтърсват британската политика. Партията на Найджъл Фарадж се радва на 25-процентна подкрепа, изпреварвайки с един пункт управляващите лейбъристи,..

публикувано на 04.02.25 в 01:30
Доналд Тръмп

Тръмп отлага митата за Канада и Мексикo

Американският президент Доналд Тръмп отлага въвеждането на мита за Канада и Мексико. Това става малко преди новите американски тарифи да влязат в сила. Развитие се очаква и по отношение на Китай - третата включена в указа на Тръмп държава.  Митата, които Съединените щати обявиха, че налагат на Канада и които трябваше да влязат в сила от днес, ще..

публикувано на 04.02.25 в 01:14

КЗП е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити

Комисията за защита на потребителите е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити във връзка с неравноправни клаузи в техните договори. Това съобщиха от регулатора в писмо до медиите. От КЗП отбелязват, че се наблюдава тенденция някои от фирмите за бързи кредити да пренасят незаконосъобразните такси в своите тарифи с цел да заблудят..

публикувано на 03.02.25 в 21:47
Кирил Петков

Кирил Петков настоя за 100% връщане на машинния вот

Гласуването на избори трябва да стане 100% с машини и от "Продължаваме промяната" ще настояват за промени в изборните правила, за да бъдат избегнати каквито и да е манипулации с хартиените бюлетини. Това каза на пресконференция в Плевен съпредседателят на ПП Кирил Петков. Кирил Петков каза, че е много важно гласуването на избори да е само с..

публикувано на 03.02.25 в 21:42
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте (вдясно) и министър-председателят на Великобритания Киър Стармър - Брюксел, 3 февруари 2025

Генералният секретар на НАТО: Конфликтът не е само между Украйна и Русия

Без Съединените щати НАТО, или както и да се нарича в такъв случай отбранителен съюз на част от Запада, няма да работи. Това заяви днес генералният секретар на НАТО Марк Рюте: "По много причини - в случая с Украйна например - там конфликтът не е само между Украйна и Русия. Проблемът е геополитически и САЩ го разбират. Европейските съюзници - също...

публикувано на 03.02.25 в 21:19
Фридрих Мерц на откриването на конгреса на ХДС - Берлин, 3 февруари 2025

В Берлин започна извънредният конгрес на ХДС

Ще успее ли кандитатът за канцлер на германския консервативен ХДС Фридрих Мерц да обедини партията си зад своята политическа програма само три седмици преди изборите?  Днес той ще получи отговор на този въпрос - в Берлин започна извънредният конгрес на ХДС. Рядко конгрес на ХДС се е провеждал под такава полицейска защита. 700 полицаи охраняват днес..

публикувано на 03.02.25 в 20:33
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

Рюте: За Запада е най-добре да остане единен

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте нарече тази вечер "наивни" представите за Северноатлантически алианс без ключова роля в него за Съединените щати. "За Запада е най-добре да остане единен", заяви Рюте и увери, че такава е все още преобладаващата нагласа в Съединените щати, включително в Белия дом. Това единство няма да бъде накърнено от..

публикувано на 03.02.25 в 20:16