Социалдемократическата партия, на която тя е член, е част от управляващата коалиция във Финландия.
Колко време би могла да отнеме процедурата по приемането на Финландия в НАТО и има ли консенсус между политическите сили по въпроса?
Срокът не зависи само от нас. Ние имаме демократична структура. Процесът започна и се ръководи от нашия президент и правителство. В момента сме на етап широки дискусии за новата структура за сигурност в националния парламент. Молбата за членство в НАТО трябва да е отделно решение. Така че първо ще изготвим стратегията, а тя предполага широка подкрепа за действията, които да бъдат предприети. Това не отнема непременно много седмици. В същото време ние искаме да знаем разписанието на политиката на отворени врати на НАТО - колко време отнема одобрението на една или повече кандидатки във всички страни членки. Така че засега няма официално подадена молба, но се промени популярността на идеята за членство в Алианса, както и отношението на много политически партии. Те обаче все още анализират ситуацията и претеглят всички "за" и "против".
Събитията не притискат ли?
Гражданите да. От началото на руската инвазия в Украйна в рамките на няколко седмици мнението на финландците значително се промени - от 25 на сто одобрение преди това, сега половината от населението подкрепя членството ни в Пакта. И това стана доста време преди много от партиите да заемат официална позиция. Мисля, че ако партиите в управлението поемат ръководна роля в тази насока, подкрепата ще е още по-висока. Но знаем, че само правителството и президентът разполагат с подробна информация за сигурността по нашите граници.
Кои партии промениха отношението си към НАТО?
Традиционно в полза на членството е дясната "Национална коалиция" - в момента в опозиция, както и либералната Шведска народна партия, която е част от правителството. В момента кабинетът се състои от 5 партии. Там са социалдемократите, от които е министър-председателката Сана Марин, "Финландски център", която има вицепремиер, те официално не са заели позиция. Техните поддръжници обаче започват да гледат по-положително на членството в НАТО, тъй като виждат заплаха. В тези партии се провеждат дебати и те дават увереност на кабинета, че има пространство за маневри. Също така открито се дебатира, че когато основните партии вземат решение, това означава почти подадена молба. "Зелената лига" също е част от правителството и показва достатъчно открито, че променя позицията си в полза на членството в НАТО. "Левият алианс" е най-критично настроен, но техен представител вече заяви, че няма да излезе от коалицията, ако правителството вземе решение в тази насока.
Тези въпроси в момента се обсъждат конфиденциално и задълбочено в националния парламент. Ние сме демократична страна, виждаме желанията на хората и изглежда, че всички тези заплахи не са много прецизирани. Историята показва, че когато Русия е много заета някъде, е време за Финландия да получи своята независимост. Това е нашият спомен от началото на миналия век. А сега я виждаме, че е много заета в Украйна.
Хората също помнят Зимната война от 1939-1940 година. Има ли опасност сега тя да се повтори?
Да, хората усещат опасност, но в същото време тя не изглежда реална. Тъй като се опитваме да имаме нормални отношения със съседа си, ние си сътрудничихме в доста области - търговия, енергетика, културен обмен. Но Русия беше тази, която се промени, не ние. И това беше шок. Дали промяната предполага, че по-нататък тя ще обърне оръжие срещу нас, или означава някаква военна заплаха? Според мен хората имат едно наум, че ситуацията става по-несигурна и затова членството в НАТО се разглежда по-сериозно от преди. Ние много разчитахме, че съсед, с когото така тясно работехме, няма да ни поднесе такива заплахи, но сега виждаме, че нещо се случи в мисленето на руснаците и по-точно, че те не са приятелски настроени спрямо съседите. Като се обърна назад, виждам, че заплахи е имало през цялото време, защото ние нямаме никаква енергийна зависимост - имаме газ и ядрени суровини, както и директна електрическа линия. Освен това сме обучили всички наши мъже, не само тези в професионалната армия. Може би именно Зимната война ни кара винаги да сме подготвени при такъв съсед.
Координирани ли са вашите усилия с Швеция и възможно ли е да бъдете приети заедно в НАТО?
Каквато и да бъде ситуацията, ние ще бъдем възможно най-близки приятели. Имаме много общи социални структури. Северните страни се обичат помежду си, защото имат много сходства. В същото време има разминавания в членствата - някои от нас са членки на НАТО, други - членки на ЕС, трети - на еврозоната, някои на повече съюзи и т.н. Така че имаме северно сътрудничество между страни, които не са идентични, но искаме да продължим в същите структури и със същите цели. Затова, ако членството в НАТО се случи, смятаме, че то може да стане по едно и също време, но също всяка страна да кандидатства за себе си, ако има причина като избори или решение на националния парламент. Ние се присъединихме заедно към ЕС, а защо пък не и към НАТО, ако такова решение бъде взето през пролетта.
Финландия не е член на Пакта, но снабдява с оръжия Украйна. Не се ли притеснявате за вашата сигурност?
Чувам различни цифри от различни страни, които са били нападани от Русия. Срещу тях заплахата е по-голяма. Усещането във Финландия не е същото - не можеш да си сигурен, но усещаме, че е време за действия. И по-добре сега, отколкото никога. Трудно е да сравня колко се боим - усещанията и националната памет са различни.
Питам ви, защото България и Унгария са единствените страни в ЕС, които все още отказват доставки на оръжие за Украйна, а и двете са членки на НАТО. Опасенията на моята страна са, че така може да предизвика война на наша територия.
Това беше трудно решение за Германия, но и за Финландия - правим това за първи път. Но това става заедно с Швеция, която за последен път помогна на воюваща страна през 1939 година и това беше Финландия. Видяхме, че това е война срещу демократична структура, на която Европа също се опитва да помогне, за да не се промени модела на страните, които споделят тези ценности.
Командирът на руските войски в Сирия е бил заменен след загубата на град Алепо от сирийските правителствени сили. За това информират телеграм-каналите "Рибар" и "Военен осведомител", които имат свои източници в руското министерство на отбраната. Преди да поеме командването в Сирия генерал Сергей Кисел командваше 1-ва танкова армия в битката..
Победа за управляващата Социалдемократическа партия (PSD) на парламентарните избори в Румъния и триумф за крайнодесните сили. Това показват първите резултатите от екзит пол, обявени в местните медии. Социалдемократите получават 26% от гласовете. На второ място е крайнодесния "Алианс за обединение на румънците" (AUR) с 19% подкрепа. За сравнение..
Известни са певците, които ще участват на музикалния фестивал "Санремо" 2025. Той ще се проведе по традиция в едноименния град от 11 до 15 февруари и ще се излъчва, както винаги, по първи канал на обществената телевизия РАИ. Известните изпълнители в конкурсната програма са 30. Обяви ги артистичният директор на фестивала Карло Конти, който..
Грейнаха светлините на 15-метровата коледна елха на София на площад "Св. Александър Невски“. Кметът на София Васил Терзиев, който запали светлините на елхата .се обърна към гражданите на София с думите: От Столичната община отговарят на Боршош: Коледната елха на София не е опасна Мирослав Боршош: Коледната елха пред..
Групировки, поддържани от Турция, са завзели сирийския град Тал Рифат и са поставили под обсада 200 000 кюрди в северната част на провинция Алепо, съобщи агенция Франс прес, като се позова на центъра за наблюдение на човешките права. Кюрдските Отряди за народна защита държат все още квартали от Алепо, но останалата част от града е изцяло в ръцете на..
В Смолянска област заради продължаващия снеговалеж и снегопочистване се ограничава движението на тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета през прохода Рожен. Това съобщи заместник-областният управител Адриян Петров. Ограничава се движението на моторни превозни средства над 12 тона с ремаркета и полуремаркета по пътя Лъки - Рожен и..
Жители на Община Невестино готвят протест - блокада на пътя Кюстендил-Дупница, заради постоянните спирания на тока, казаха инициаторите от граничното с. Смоличано, които са най-потърпевши. От две години местните водят кореспонденция с институциите, но ситуацията не се променя, каза Елена Начева, която изгради и ръководи ваканционно селище..
"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...
Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният..