Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

КНСБ: България ще разполага с близо 600 млн. лв. за развитие на дигиталните умения

Пламен Димитров
Снимка: БГНЕС

Зелената и дигиталната трансформация изисква работещите да отговарят на уменията на бъдещето, което си е истинско предизвикателство на фона на застаряващото население и недостиг на квалифицирани кадри в страната. Синдикатите и работодателите правят със съвместни усилия анализ на дигиталните умения по ключовите професии и длъжности във всички 85 икономически дейности. Опитват се да дадат отговор на въпроса – кои са специфичните умения, които са необходими на работещите, какво е състоянието им сега и какво трябва да се направи занапред, за да се преодолеят дефицитите. 

На организиран от КНСБ и Националния браншов синдикат "Водоснабдител" форум експертите очертаха картината относно внедряването на дигиталните технологии в един от ключовите отрасли – ВиК.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров подчерта, че моментът е решаващ, тъй като в близките няколко години страната ни ще разполага с поне 500-600 милиона лева за дигитални умения. 

Идеята е бизнесът и синдикатите да дадат на Националната агенция за професионално образование и обучение предложения за дигитални профили по професии. 

Заместник-министърът на регионалното развитие Деляна Иванова заяви, че инвестициите във ВиК сектора са над милиард и половина лева. 

Бъдещето е в изграждането на нови компетенции, категоричен беше председателят на Българската стопанска камара Добри Митрев. 

На форума беше отчетено, че новите технологии навлизат бавно в отрасъл "Водоснабдяване и канализация". Половината от заетите в него са на възраст между 50 и 65 години. 

Председателят на Българската асоциация по водите Иван Иванов представи секторен анализ и профили на дигиталните умения. Той коментира, че сред основните предизвикателства пред ВиК операторите са остарялата и силно амортизирана публична инфраструктура и ниското заплащане на персонала.

Иванов каза също, че новите технологии навлизат бавно в отрасъл "Водоснабдяване и канализация". Различните ВиК оператори са в различен етап на внедряване на нови технологии, а самото внедряване се прави на парче по усмотрение на ръководството на дружеството, без да има национален план или програма. Основната причина е недостиг на финансови средства за инвестиции и притеснения от поемането на риска от неуспех. В същото време въвеждането на нови технологии в отрасъла създава необходимост от нови компетенции на заетите. 

Експертът отправи и препоръки, сред които целенасочени инвестиции за разработване на дигитална инфраструктура, унифициране на дигиталните продукти и услуги на всички дружества, свързани с отвеждането и пречистването на води. 

Репортаж на Мария Костова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лазар Лазаров

3000 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства

Над 3000 души с увреждания ще могат да получат високотехнологични помощни средства. Това каза заместник-министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров в информационен ден за изпълнението на проекта "Предоставяне на помощни средства за хора с трайни увреждания".  Проектът е в рамките на Националния план за възстановяване и..

публикувано на 20.05.24 в 13:27

Социалната комисия в НС се събира извънредно заради пенсиите

Парламентарната социална комисия се събира на извънредно заседание. То е насрочено за 14 часа. В дневния му ред е включена само една точка - проект на решение, с което да се задължат представителите на правителството в Надзорния съвет на Националния осигурителен институт да подкрепят вдигане на пенсиите с 11 процента. За утре е насрочено и..

публикувано на 20.05.24 в 13:23

Във Великотърновския университет излязоха на протест

Администрацията и част от академичният състав на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ излязоха по обяд пред ректората, за да изразят недоволството си срещу административния хаос в системата на висшето образование и ниските заплати на администрацията. Великотърновският университет днес работи, провеждат се лекции и..

публикувано на 20.05.24 в 13:15

На извънредно заседание СОС обсъжда промените в движението в центъра на София

Предизвикалата недоволство нова организация на движението по софийските булеварди "Патриарх Евтимий" и "Витоша" ще бъде тема на извънредно заседание на Столичния общински съвет, обяви неговият председател Цветомир Петров. На друго извънредно заседание общинските съветници ще обсъждат проблема с кабинковия лифт от Симеоново до хижа "Алеко" на..

публикувано на 20.05.24 в 13:08

Ден на "затворените врати" в университетите

Въпреки че правителството отпусна допълнителни пари за увеличение на заплатите на университетските преподаватели, вратите на десетки висши училища в цялата страна днес останаха затворени. По този начин бива изразено недоволство от цялостното отношение на държавата към нуждите на висшето образование. Без занятия в частни и държавни..

публикувано на 20.05.24 в 12:57
Протест в Грузия срещу закона за чуждестранните агенти

Настроението в Грузия е "сега или никога"

Мариам Чакиа - глас от протестите в Грузия, сподели своите притеснения пред БНР. Тя е грузински режисьор и продуцент на документални филми в много успешни копродукции. Първият ѝ пълнометражен документален филм "Listen to the Silence" печели "Златен гълъб" в конкурса Next Masters в Лайпциг.  Мариам е една от многото, които не пропускат и ден на..

публикувано на 20.05.24 в 12:40

Медицинският университет в Плевен се присъедини към протеста на висшите училища

Медицинският университет в Плевен се присъедини към протеста на висшите училища. Преустановен е учебният процес, а в 12:30 ч. в знак на недоволството, Ръководството, академичната общност и администрацията излизат пред Ректората на Медицински университет – Плевен. Ректорът на плевенския Медицински университет проф. д-р Добромир Добрев, който е и..

публикувано на 20.05.24 в 12:36