Това сподели пред БНР британският певец Сам Райдър, един от най-популярните изпълнители в интернет платформата TikTok. Изпълненията му в тази социална мрежа имат над 12 милиона последователи. С гласа си Сам успя да впечатли и Великобритания и тази година ще представи страната на Евровизия с песента SPACEMAN. Сред милионите почитатели на Сам Райдър е и Алиша Кийс.
"На този свят няма нищо подобно на Евровизия. Изживяването е откачено по един много хубав начин. Фен съм на конкурса от дете, но никога не съм поглеждал отвъд завесата. Сега имам тази възможност", допълни Сам в специално интервю за предаването "Понеделник вечер".
SPACEMAN
"Измислихме песента преди година и половина заедно с приятели. Не сме я мислели като песен за Евровизия. Конкурсът винаги е бил кауза, която един човек върши за държавата си. Шансът да си този представител е много малък. Не очаквах, че ще ме изберат. През тази година и половина след написването на песента тя попадна в пощата на BBC. Екипът я чу, помислиха и решиха да ми звъннат, за да ме поканят да представя Великобритания на конкурса. Никога не съм мислил, че ще съм част от Евровизия".
Според Сам писането на песен за определена цел не е най-правилният начин и така много по-често можеш да сгрешиш:
"Каквото и да кажа за смисъла на песента, то няма да омаловажи твоето възприятие. Вярвам, че песните са писани от автори, но хората решават за какво точно става въпрос в тях. Най-добрите песни са отворени за интерпретации. Според мен SPACEMAN е за това да оценяваш нещата, които вече имаш в живота си. Песента е и опит да обясниш преследването на мечтан живот или идея. Стигайки до върховете, човек осъзнава, че е имал най-хубавото в живота още в началото".
От Instagram през TikTok до Алиша Кийс
Първоначално Сам споделя музиката си в Instagram:
"Но там всичко е много лъскаво. Трябваше да се подрежда осветление и машина за вятър в специално студио, след което дълго да редактирам видеото. Толкова дълго, че изстисквах цялата емоция от песента. TikTok беше прекрасен начин да се справя с навиците си да мисля твърде много и да отлагам. Исках да премахна всички излишни неща и просто да пея пред телефона си".
Това стига и до ар енд би и соул звездата Алиша Кийс.
"Беше невероятно. Тя направи деня ми щастлив. Тя е вокален герой. Също така и страхотен човек от всичко, което съм видял. Чрез изкуството, което споделя с нас, можем да забележим душата ѝ. Някой, който толкова уважавам публично да признае таланта ми, това значи много за мен. Накара ме да повярвам в себе си отново. Всеки артист преминава през онзи момент, в който се съмнява, че е достатъчно добър за музиката. Това е нормално. Но, когато личност като Алиша Кийс се появи, за да ти напомни колко си добър – сякаш вселената ти дава знак, че си на правилния път".
Виртуална или реална сцена
Много артисти избират виртуалната сцена, за да представят музиката си. Добро решение ли е това?
"Определено. Мисля, че начина, по който възприемаме музиката, винаги еволюира и се променя. TikTok е само част от дългата серия промени. Има невероятни изпълнители и таланти в интернет. Там тези хора успяват да намерят своята платформа. Те получават начин, по който да споделят изкуството си с целия свят. Това е невероятно. Мислейки за любимия си изпълнител или група, често си казваш – слава богу, че тези хора са споделили музиката си. Иначе не би могъл да слушаш прекрасните им идеи. Социалните мрежи са само една част от модерните начини да представяме красива музика".
Преди да полети в Космоса на Евровизия, Сам посети и България
"Хората бяха много топли и гостоприемни. Срещнах се и с българските представители на Евровизия тази година – прекрасни момчета. Нямам търпение да се върна в България. Тръгнах си с нежелание. Исках да направя концерт за вас. Надявам се, че скоро ще се върна и ще пеем заедно".
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..
Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Правителството тръгва с прилично ниво на доверие . Очакваната перспектива е за повече от година управление. Може би президентските избори са..