Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикално-археографска експедиция открива и съхранява анонимни църковни напеви

Даниел Иванов е ръководител на експедицията, в която участва и Кристиан Стратев

Даниел Иванов и Кристиан Стратев
Снимка: Кармен Манукян

„Имахме честта и привилегията да участваме в богослуженията, посветени на Светите братя Кирил и Методий през месец май, които миналата година бяха изключително специални. Казвам специални, защото за първи път се даде позволение с благословията на папството в базиликата „Сан Клементе“ богослужението да се проведе на български език. За първи път, откакто Светите братя Кирил и Методий са водили тези богослужения на славянски език. Това беше изключително вълнуващо, защото нашият ансамбъл бе поканен, избран да изпълни тази божествена литургия заедно със Средно и Западноевропейския митрополит Антоний“, каза за БНР Даниел Иванов, диригент на хоровите състави към Националната гимназия за древни езици и култури "Св. Константин Кирил Философ".
Даниел Иванов         Снимка: Мартин Василев

Ансамбъл "Елици" е изпълнил тропара на Св. Кирил Славянобългарски на гроба на светеца в подземията на Базиликата "Сан Клементе" в Рим през месец май 2021.

„За мен беше уникално преживяване, защото ние като миряни сме свикнали да бъдем от другата страна на литургията. По друг начин се усеща това съпреживяване, когато ти съучастваш в самото извършване на литургията, а и освен това успяхме да изпълним тропара на самия гроб на нашия предтеча, което беше много силно преживяване“, допълни за предаването „Нощен хоризонт“ Кристиан Стратев - изпълнител във Вокален ансамбъл "Елици" и участник в музикално-археографските експедиции. Той е студент в специалност "Балканистика" в Софийския университет "Свети Климент Охридски".

Кристиан Стратев заяви, че православието за него е неизчерпаем кладенец, в който ние можем да се потапяме безкрайно много.

"Нашата гимназия има своя дан за това потапяне. Това според мен е и природна даденост. Има хора за всичко, но със сигурност тя дава едно много по-добро познание".

Даниел Иванов е ръководител на музикално-археографска експедиция, с която ежегодно пътуват из България, за да открият, запишат и съхранят анонимни църковни напеви и народни песни, които не са записани в сборници, а се помнят и предават от уста на уста. В архива с музикални находки имат над 2500 записани мелодии, част от тях изпълняват на своите концерти в страната и чужбина.

"Ние търсим пластове старинна музика, ние не търсим музика, която в днешно време се пише или музика, която е написана през последните 50-60 години. Това е музика, която се е предавала от уста на уста. Срещали сме много свещеници, които от своите бащи и своите дядовци са научавали песнопения, които те са пеели - било то повлияни от фолклора на дадения регион, било то донесени отвън от друга държава. Имаме и случаи на песнопения, кооито хората сами са си ги съчинили", заяви  Даниел Иванов.  

Даниел Иванов е завършил Националната гимназия за древни езици и култури. Посвещава висшето си образование на няколко специалности – Педагогика на обучението по музика в Националната музикална академия „Панчо Владигеров”, "Теология" и "Културно наследство" в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Изпълнител на българска традиционна музика (църковни песнопения и народни песни).

Той е диригент на хоровите състави към Класическата гимназия "Св. Константин Кирил Философ", които на 11-ти май тази година навършват 40 години от своето основаване. Мъжки хоров състав, който изпълнява старинна църковна и възрожденска музика, и Девически хоров състав, който изпълнява автентичен и обработен фолклор.

Даниел Иванов е диригент и основател на Вокален ансамбъл "Елици", състав на завършили възпитаници на Класическата гимназия. Ансамбълът има 12-годишна творческа дейност и участва на различни сцени, както в страната, така и в чужбина. 

Иванов е преподавател по музика и заместник-директор "Художествено-творческа дейност" в Класическата гимназия (НГДЕК). 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..

обновено на 22.04.25 в 18:52

Музикалният спектър на Георги Киров – D-ZastA

Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители.  Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..

публикувано на 22.04.25 в 13:40

Започва Седмицата на камерната музика в Добрич

Юбилейното издание на Седмицата на камерната музика започва днес в Добрич.  Отбелязването на музикалното събитие, започнало преди точно 50 години в добруджанския град и носещо името на своя създател композиторът Константин Илиев, ще продължи чрез  различни прояви на сцената на Органовата зала в четири поредни вечери. На сцената на..

публикувано на 22.04.25 в 10:20