Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ивайло Найденов: Ако алтернативата струва с 40% повече от сегашните цени, предприятия ще спрат по икономически причини

Първи коментари от бизнес организации след спирането на руския газ

Живодар Терзиев: Една от бързите алтернативи в краткосрочен план е Турция

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Представители на бизнес организации направиха първи коментари след съобщението за спирането на доставките на природен газ от руската компания "Газпром".

Енергийният министър не даде ясен отговор как ще бъдат подсигурени газовите доставки и докога, заяви пред БНР Ивайло Найденов - изпълнителен директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори. Организацията представлява предприятията, които използват 50 процента от цялото количество газ в страната.

"Вече трябва да се мисли как ще се осигурява газа за юни и за юли, какви цени, какви количества ще се заявяват - има предприятия, които могат да намалят производството си, но има и предприятия, които биха били изложени на риск от технологични аварии, ако се намали подаването на газ, но това е засега в сферата на спекулациите", посочи Найденов.

Ивайло Найденов

"Ако има спиране на физическите доставки от Русия и не са осигурени адекватни количества, които да заместят този поток, това най-вероятно ще доведе до ограничителен режим", прогнозира Ивайло Найденов.

"Ако алтернативата струва с 40% повече от сегашните цени, определено има предприятия, които ще спрат по чисто икономически причини или ще намалят до минимум производството."

Предвидимостта вече я няма, няма как да се управлява голямо предприятие по този начин, категоричен е Ивайло Найденов.

При някои предприятия природният газ може да се замени, но повечето от нашите членове нямат сериозна алтернатива, уточни той. 

Живодар Терзиев  Снимка: БГНЕС

Една от малкото истински алтернативи за доставка на природен газ, които биха могли да се реализират в краткосрочен план – това е Турция. Правителството трябва много бързо да направи дипломатическа, политическа, икономическа крачка към южните ни съседи, подчерта Живодар Терзиев, председател на Българската петролна и газова асоциация.

"Това е най-бързата и безболезнена крачка, която трябва да направим. Това може да се случи в рамките на седмица, две – месец. Основният газ, който идва в Гърция, преминава през Турция, а ние знаем за проблемите с гръцкия конектор, който е основен за свързаността на двете държави, а този, който е на Петрич, е с ограничен капацитет. Ние и сега получаваме газ от Русия през тази точка в Странджа, но тя не е приета, не е договорена за трансферна точка между България и Турция."

Живодар Терзиев съобщи, че от сутринта получават искания от предприятия за доставки на алтернативно гориво. Според Терзиев обаче няма прогноза за рязък скок в цената на горивата по бензиностанциите.

"Стотинка нагоре, две надолу или пък обратно ще бъдат до края на месеца и в първата седмица на май за празниците, 3 лв. за автомобилния бензин; 3,10-3,15 за дизеловите горива, но това, което виждаме последната седмица, ще бъде и следващите десетина дни."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20