Освен към България "Газпром" от днес сутринта спря подаването на газ и към Полша, потвърди Полската нефтена и газова компания
До решението се стигна, след като Варшава отказа да заплаща газа в рубли, каквито нови изисквания постави преди месец Владимир Путин.
Русия ще спре доставките на природен газ за купувачи от "неприятелски" държави, ако те не преминат към разплащания в рубли от 1 април и заплаши, че тези държавни рискуват износът към тях да бъде спрян.
В Полша руският газ покрива 50 процента от потреблението, но Варшава има алтернативи - газопроводи от Германия, а по-късно тази година ще бъдат готови връзките със Словакия и Литва, както и терминал за втечнен газ.
До няколко месеца ще бъде завършен и газопроводът Baltic Pipe, който ще свърже Полша с норвежките находища на синьото гориво. Освен това полските газохранилища са запълнени на 76 процента.
Полският президент Анджей Дуда заяви, че със сигурност ще бъдат предприети съдебни действия срещу "Газпром" за нарушаване на договора за доставка на природен газ.
"Нарушени са основни правни принципи", каза Дуда по време на посещение в Прага.

Докато е била вицепремиер и външен министър в правителството на Николай Денков, Мария Габриел от ГЕРБ е правила опити за сваляне на санкциите по Магнитски от Делян Пеевски и други лица. Това съобщи в кулоарите на парламента един от съпредседателите на "Демократична България" Божидар Божанов: "До нас достигна информация, че госпожа Мария..
"Това правителство няма да изкара пълния си мандат . Вътрешни противоречия ще му попречат". Такава прогноза направи пред БНР проф. Тодор Галунов, преподавател във ВТУ. "Ако "ДПС-Ново начало" продължи с този модел да привлича кметове от други партии и започне да привлича видимо и представители на ГЕРБ, това е в състояние да взриви политически..
Сигнали за поставени взривни устройства в посолствата на Франция и САЩ у нас са подадени днес по обед, потвърдиха за БНР от СДВР. Предприети са необходимите действия по процедура. До момента няма открити съмнителни предмети или устройства.
Окръжната прокуратура в Русе води разследване на организирана престъпна група, извършвала длъжностни присвоявания в "Митница - Русе". След вчерашната акция на ГДБОП от складове и частни имоти са иззети голямо количество пари, злато, облекла, козметика и техника. Служители на ГДБОП са влезли в Русенската митница Все още липсва..
Опозиционните партии критикуваха остро проектобюджетите за НЗОК и НОИ за следващата година. Всички те отбелязаха липсата на средства за обещаното увеличение на възнагражденията на младите лекари в бюджета на Здравната каса. Управляващите предлагат едно от най-големите увеличения на данъчно-осигурителната тежест в България през последните..
В проектобюджета на Здравната каса (НЗОК) са заложени допълнителни 260 милиона евро, с които да бъдат осигурени средства за увеличение на заплатите на лекарите без специалност и на медицинските специалисти, работещи в болници. Това обяви заместник-министърът на здравеопазването и председател на Надзорния съвет на Касата Явор Пенчев, след като..
Родилка от Благоевград е транспортирана по спешност към столична болница с въздушна линейка. Жената е родила здраво бебе снощи, но е получила сериозни усложнения. По молба на ръководството на областната болница е задействана системата за оказване на спешна помощ по въздуха. Около 11:00 часа медицинският хеликоптер е кацнал на стадиона в..
"Знаехме, че д-р Хасърджиев има лични проблеми. От много време се опитвахме да му помогнем. Но той не желаеше да потърси психологическа или каквато и..
Не приемам твърдение, че БСП няма да мине 4-процентната граница при парламентарни избори. Това са внушения на някои от опозиционните сили,..
"Съединението срещу Задкулисието ” е новата книга на историка Стефан Дечев, който з авършва "История" в Софийския университет, специализира в..