Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отношенията България - Северна Македония, накъде оттук нататък

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Договорът за добросъседство с за 2017 година е ялова декларация. Има редица неясноти и липса на инициативност в сегашно време. Рамковата позиция е обстоен документ, но неработещ. Стана малко като гювеч. Не знам някой в някоя европейска държава да е прочел този документ. Явно този документ демонстрира висок патриотичен заряд, насочен към вътрешната публика".

Това каза президентът Георги Първанов в периода 2002 – 2012 година по време на Деветата годишна конференция "Балканите в 21 век – българският поглед" с тема "Отношенията между България и Северна Македония: Накъде оттук нататък".

Друг докладчик на конференцията – евродепутатът Илхан Кючук, докладчик за РСМ в Европейския парламент, заяви:

"За нас ще говорят като за проблемното дете на Европейския съюз. Трудно ще обясним на Северна Македония как сме позволили Албания да започне преговори, а не сме дали зелена светлина на братска Северна Македония. Предстоят важни решения, които трябва да бъдат взети от всички".

Проф. Динко Динков очерта важни тенденции, които ще бъдат възлови за процесите на Балканите заради войната в Украйна.

"ЕС се оказа без капацитет за миротворец. ЕС понася най-тежки последици от войната. Санкциите срещу Русия имат по-силен негативен ефект върху ЕС. Бъркотията с доставката на енергоносители парализира икономиката".

Според дипломата Любомир Кючуков България е проиграла важни възможности:

"България се подложи на натиск от страна на ЕС. В регионален план България загуби влияние в региона, проигра позитивите от председателството си на Съвета на Европейския съюз, усложни отношенията си с РСМ и с Албания, а и с другите страни от Западните Балкани. България поднесе огромен подарък на македонизма".

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДСБ започва подготовка за президентските избори с амбиция за победа

ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията. В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с..

публикувано на 16.02.25 в 15:46
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29