Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ивайло Найденов: Тежката индустрия има нужда от сигурни доставки и ясни цени

| обновено на 27.04.22 в 17:34
Ивайло Найденов
Снимка: Юлияна Корнажева

Спирането на доставките на газ за страната ни няма да доведе до промяна в цената на горивата по бензиностанциите. Това каза за БНР председателят на Българската петролна и газова асоциация Живодар Терзиев. Той съобщи, че от сутринта се получават искания от различни предприятия за доставки на алтернативно гориво. 

От своя страна изпълнителният директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Ивайло Найденов посочи, че за индустрията е важно какви ще са цените на алтернативните газови доставки. 

Според председателя на Българската петролна и газова асоциация Живодар Терзиев, не се очаква рязък скок в цената на горивата по бензиностанциите.

Индустрията обаче търси допълнителни алтернативни количества, за да осигури работата си: "От сутринта е почти  нетърпимо положението с интерес на индустриални потребители, които са вързани към тръба с природен газ, които желаят немедлено да получат доставки на дизелово гориво или пропан-бутан, за да си гарантират тяхното производство. С други думи, играта в индустрията отива почти ва банк.

И докато по-малките предприятия имат вариант: "Хлебарите ще пекат хляба на пропан-бутан, а някои ще пекат козунаците на дизелово гориво".

"Тежката индустрия има нужда от сигурни доставки и ясни цени" - казва Ивайло Найденов, изпълнителният директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори: "Вече трябва да се мисли как ще се осигурява газа за юни и за юли, какви цени и какви количества ще се заявяват. 

Има предприятия, които могат да намалят производството си, но има предприятия, които биха били изложени на риск от технологични аварии, ако се намали подаването на газ".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Министерският съвер ще проведе редовно заседание

Редовно заседание ще проведе правителството днес. Министрите ще предоставят безвъзмездно  освободени държавни резерви - лични предпазни средства, за нуждите на населението на 56 общини на територията на страната. Правителството ще промени бюджета на Министерството на иновациите и растежа заради увеличаване капитала на държавата в  "София тех..

публикувано на 19.11.25 в 04:41

НС обсъжда отново промените в Закона за отбраната и въоръжените сили

Народното събрание ще обсъди повторно промените в Закона за отбраната и въоръжените сили,  след като президентът Румен Радев наложи вето на текстове от закона. В началото на пленарната седмица Председателският съвет в Народното събрание ще реши в кой от дните да влезе за обсъждане на първо четене бюджетът за 2026 година.  Държавният глава..

публикувано на 19.11.25 в 04:23

В Кипър започват мащабна програма по залесяване

В Кипър започва една от най-мащабните програми за залесяване и против ерозия на планинските склонове, обявиха от земеделското министерство. Спешните мерки целят възстановяване и защита на изгорелите горски площи при големия пожар през юли.  Планът за озеляване на унищожения планински район в област Лимасол ще продължи 3 години и е на обща стойност..

публикувано на 19.11.25 в 04:18
Киър Стармър

Група лейбъристи оспорват Киър Стармър като лидер на партията

Във Великобритания 80 депутати от управляващата Лейбъристка партия са готови да подкрепят оспорване на поста на Киър Стармър като лидер на партията и респективно премиер на страната, съобщи вестник "Таймс".  Членовете на така наречената група "Трибюн" на лейбъристки депутати, твърдят, че имат номинациите, необходими за стартиране на лидерска..

публикувано на 19.11.25 в 03:22

Учителите в Кипър стачкуват срещу нова система за оценяването им

Учителите в Кипър стачкуват тази сутрин, протестирайки срещу предлаганата от правителството нова система за оценяването им. Обсъждането на законопроекта за нея започва днес следобед в образователната комисия в парламента.  Новият механизъм за атестация на учителите цели модернизация на образователната система и цялостно подобряване на..

публикувано на 19.11.25 в 02:13

Испания обмисля универсална помощ за грижи за деца

Правителството в Испания обмисля въвеждането на универсална помощ за грижи за деца. Една от партиите в коалицията зад кабинета иска призовава за отпускането на 200 евро на месец за всички деца до 18-годишна възраст. Според финансовия министър Мария Монтеро съществуващите инструменти за борба с детската бедност първо трябва да бъдат..

публикувано на 19.11.25 в 01:41

ЕК наложи защитни мерки за вноса на феросплави

Европейската комисия наложи окончателни защитни мерки върху вноса на определени феросплави в ЕС, за да предпази местната индустрия от сериозни щети. Решението идва след 11-месечно разследване, което доказва нарастващ внос и спад в пазарния дял на европейските производители - от 38% през 2019 г. до 24% през 2024 г.  Новите мерки включват квоти за..

публикувано на 19.11.25 в 01:34