Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прочутата Сабине Майер свири за първи път в Зала "България"

Кларинетистката ще представи музика от Моцарт

Сабине Майер
Снимка: Thomas Rabsch/СФ

Сабине Майер - една от най-големите световни звезди на класическата музика - тази вечер ще бъде гост на Софийската филхармония. Тя ще солира в любимия на публиката Концерт за кларинет и оркестър от Моцарт. Ирена Гъделева получи своя шанс да се запознае и разговаря с германската кларинетистка, впечатления си тя разказа в предаването "Хоризонт до обед": 

Сабине Майер е легенда. За музикантите от моето поколение тя винаги ще бъде жената, постигнала нещо невероятно - да стане част от изцяло мъжката Берлинска филхармония в годините, когато тази стена изглеждаше по-висока и по-здрава дори от Берлинската. За Сабине Майер сякаш е предопределение да избере кларинета - баща ѝ е първият ѝ учител, а с брат си и съпруга си по-късно тя създава успешното Трио ди Клароне. И все пак, в тази истинска династия от кларинетисти именно тя става водещата фигура, тя е тази, която сега наричат пионер в налагането на инструмента като солов. 

"Никога не съм си се представяла в някаква подобна роля. Това всъщност се случи благодарение на работата ми - аз просто разучавах нови и нови произведения, опитвах се да бъда добра в това, което правя. Вмъквах нови идеи и по този начин камерната музика беше изтласкана на преден план - например в Трио ди Клароне с брат ми Волфганг и съпруга ми Райнер Вееле свирехме на три басета - никой не го беше правил преди. Беше новост и ни извади на авансцената, където беше резервирано място, така да се каже, за пианото, цигулката, виолончелото, и изведнъж ние с нашите кларинети успяхме да покажем на публиката нещо различно. Никога не съм търсила личната изява, аз да бъда на преден план, а винаги съм искала баланс между камерната музика и соловото изпълнение, което, според мен, е правилната посока, за да се развиваш като творец. Защото имам, например, студенти, които идват при мен и казват още от първия ден: "Аз искам да бъда солист!". Какво означава това? Ти трябва да се развиеш многостранно, за да стигнеш до тази цел в някакъв момент", сподели Майер. 

Самата Сабине Майер е истинско вдъхновение в това отношение, затова често получава подаръци - пиеси, композирани специално и посветени на нея.

"Много композитори са ми подарили пиеси, защото са се вдъхновили по някакъв начин от моята работа. Като музиканти ние имаме особената отговорност да изберем кои пиеси да включим в репертоара си - аз имам чудесни композиции от Мартон Илеш, Тошио Хосокава, Едисон Денисов, но те не звучат толкова често, за съжаление, което, според мен, е задача за организаторите на концерти - да ги включват по-често в програмите. Защото аз виждам, че публиката ги приема добре, но тези, които съставят афишите, винаги предпочитат Моцарт", каза тя. 

Така е и тук, в София - Сабине Майер ще представи своя прочит на така любимия на всички меломани Концерт за кларинет и оркестър в Ла мажор от Моцарт. Гост-диригент е младият Николо Форон, ученик на Йорма Панула и асистент-диригент на ансамбъл "Ентерконтемпорен" - Париж. Интересна подробност е, че германската кларинетистка изпълнява това произведение на инструмента басет кларинет, конструиран от Антон Щадлер, за когото Моцарт е писал концерта в последната година от живота си.

"Трябва обаче да направим разграничение - ние не разполагаме с оригинални инструменти от времето на Моцарт, но инструментът басет, на който аз свиря, е точно такъв, за какъвто е композиран концертът - кларинет с добавени 4 полутона, което прави звученето по-дълбоко. Тоз инструмент има изключително широк регистър, с повече ниски и тъмни тонове. За съжаление не много колеги прибягват до басет, повечето свирят произведението на стандартния кларинет".

Сабине Майер е носителка на много награди в различни страни, включително и на 8 статуетки Ехо Класик в родната ѝ Германия, а едната от тях е за записа на същия този Моцартов кларинетен концерт с Берлинските филхармоници, на които солира под палката на Клаудио Абадо през 1999. 

През септември ще се навършат 40 години от историческия пробив първи кларинетист на Берлинската филхармония да бъде жена. Тогава, през 1982 г., я назначават по настояване на Херберт фон Караян, а работа ѝ в оркестъра продължава само 9 месеца. Във връзка с великденските празници през 2022 г. радио Класик ФМ - Лондон обяви, че за първи път в 648-годишната история на параклиса "Сент Джордж" в замъка Уиндзор, в хора, който е пял по време на службата, са били допуснати две момичета. 

Попитах Сабине Майер смята ли, че светът се променя по отношение на жените в музиката? Ще доживеем ли свят, в който няма такива „новини“? 

"За съжаление, това продължава да бъде борба, в която трудно ще ни бъде отсъдена победата. Но не става дума само за музиката - твърде малко са жените на ръководни позиции в икономиката, в политиката. Разбира се, когато става дума да си втори кларинет, тутист в оркестъра - няма проблем, но да си жена - водач в престижен оркестър например, е борба, която ще продължи. 

Сабине Майер ще свири тази вечер в Зала "България" от 19 часа. Ще ѝ партнира Софийската филхармония с диригент Николо Форон. Освен Моцарт, ще звучи музика от Хайдн и Бетовен.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42