Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Липсата на национален регистър за дадените разрешения за СРС е голям проблем"

Какво ще се случи с архивите за СРС след закриването на спецправосъдието

Съдия Пламен Панайотов: Може да се допусне подслушване над нормативно определените максимални срокове

Пламен Панайотов
Снимка: БГНЕС

В поправките на Закона за съдебната власт липсва регламентация относно архива на издадените разрешения за специални разузнавателни средства. Това обясни в интервю за БНР заместник-председателят на Специализирания наказателен съд съдия Пламен Панайотов. По думите му липсва и регламентация относно висящите преписки.

Към момента т.нар. активни преписки са над 20 хиляди, по всяка от тези преписки върви кореспонденция, уточни Панайотов.

"Създава се огромна опасност и за висящите преписки, тъй като има много неясноти, свързани със сроковете, в които текат СРС. Дали след влизане на закона в сила (за закриване на спецправосъдието – бел. ред.)следва да продължи прилагането по дадени вече разрешения от Специализирания наказателен съд или те автоматично следва да се прекратят", коментира Панайотов в предаването "Преди всички".

До 27 юли, когато спецсъдилищата ще прекратят дейността си според приетото законодателство, те ще продължават да разглеждат нови искания за разрешение за използване на СРС, поясни съдията.

Според Панайотов по време на разглеждането на законовите промени за закриването на специализираното правосъдие е преобладавало политическото говорене и не са били разгледани детайлите.

"Липсата на национален регистър за дадените разрешения за СРС е голям проблем. Липсата на този регистър и липсата на указания как ще се реагира при тази сменена вече компетентност създава опасност за нарушаване драстично на правата на българските граждани. Може да се допусне подслушване над нормативно определените максимални срокове", предупреди Пламен Панайотов.

Създава се опасност "за даване на огромен брой незаконосъобразни разрешения, извън сроковете", категоричен е той. 

Какво ще се случи със стотиците томове архиви със закриването на специализираното правосъдие - днес проблемът ще бъде обсъждан на заседание на Гражданския съвет на Висшия съдебен съвет.

Цялото интервю по темата слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марк Галеоти

Марк Галеоти: Арестите в Русия не отстраняват основните проблеми на системата

Украйна и съюзниците ѝ с право могат да бъдат притеснени от правителствените промени, предприети от Владимир Путин в началото на петия му президентски мандат. Промените ще направят руската военна машина по-ефективна в близките месеци, но нито те, нито арестите на висши военни и бюрократи от министерството на отбраната изтръгват из корен..

публикувано на 30.05.24 в 17:34

"Затворник №1 съм." Защо националната програма за достъпна среда не помага на хора с увреждания?

Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност за хора с увреждания се оказва трудна или неприложима за някои от потенциалните ѝ бенефициенти. 76-годишният Кольо Колев от Ловеч живее затворен в апартамента си . За да излезе навън, съпругата му и приятели го изнасят на ръце в инвалидната му количка. "В блоковете..

публикувано на 30.05.24 в 10:55
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Да скъсаме с масовото и задължително кандидатстване с външни оценявания!

Националното външно оценяване разтваря изключително много ножицата между училищата . Това заяви в интервю за БНР Ирина Манушева, бивш учител и граждански активист. " Образованието трябва да отваря врати, а не да затваря, както е в момента ", смята тя. Според нея е необходимо " да скъсаме с масовото и задължително кандидатстване с външни..

публикувано на 30.05.24 в 07:59

Асоциацията на екскурзоводите ще обжалва становище на КЗК

Ще обжалваме становището на Комисията за защита на конкуренцията , обяви пред БНР Николай Миндов от Асоциацията на екскурзоводите относно  документ на КЗК, според който нормативната уредба, регулираща дейността на екскурзоводите, съдържа ограничение на конкуренцията. В становището се казва, че всеки може да направи подробно проучване на..

публикувано на 29.05.24 в 12:36

Присъдите на обвинените за измами във Великобритания българи се очакват в четвъртък

Петимата български граждани, обвинени в една от най-крупните измами със социални помощи в Обединеното кралство, се явиха днес в лондонския съд в Ууд Грийн. Присъдата се очаква да стане известна в четвъртък. Очакват се присъдите на 5-мата българи, обвинени в измама във Великобритания Стоян Стоянов, Галина Николова, Цветка Тодорова и Патриция..

публикувано на 28.05.24 в 18:54
Стилияна Николова, Боряна Калейн и Елвира Краснобаева

Грациите благодариха за подкрепата: Усещането в залата беше сякаш сме пред родна публика

" Усещането в залата беше сякаш сме пред родна публика. Имаше повече български знамена, отколкото унгарски.  Благодарни сме на всички, които ни подкрепиха на живо и на тези, които ни стискаха палци пред телевизорите. Искаме да им кажем, че ги обичаме".  Това сподели пред БНР  Боряна Калейн, част от грациите в Националния ни отбор по..

публикувано на 28.05.24 в 14:01

Експеримент: Кози предпазват горите от пожари, пасат в рисковите зони под тях

Състоянието на горите у нас не се е подобрило особено в последните няколко години . Тяхното стопанисване през активна лесовъдска намеса е силно снижено. Тази оценка направи в интервю за БНР доц. Георги Костов, преподавател в Лесотехническия университет и бивш заместник-министър на земеделието. По подбалканската линия изсъхват иглолистни..

публикувано на 28.05.24 в 07:55