Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мустафа Хаджи: Младите хора започват да разбират смисъла на религията

Д-р Мустафа Хаджи
Снимка: БГНЕС

Днес мюсюлманите празнуват Рамазан Байрам. В свещения месец вярващите в Алах се въздържаха от храни и папитки, но се посвещаваха на молитва в Бога и милостиня. Днес на празника се засвидетелства уважение към родителите и се прави така нареченото фитре - това е милостиня за хора в нужда.

Главното мюфтийство е подготвило подаръци за 450 деца сираци, които ще бъдат раздадени от районните мюфтийства в страната, а целта е те да не се чувстват малоценни и забравени. Висшето мюсюлманско духовенство полага грижи и за хората в неравностойно положение, както и за бежанците от Украйна.

"Младите хора започват да разбират смисъла на този месец, започват да разбират като цяло смисъла на религията". Това обясни в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" главният мюфтия д-р Мустафа Хаджи:

"Може би това се дължи на факта, че дълги години, докато ние бяхме под комунистическа власт хората по онова време, които са родени, са далече от религията, а хората, които са на 25-30 години, са тези, които посещават джамиите. Те са тези, които говеят и изпълняват този ритуал в този месец. Сега вече те разбират, че обществото не може да живее без религия, защото религията е основата на човешките ценности. Там, където липсва човешка ценност, не може да има щастие, не може да има успех, затова доста хора започват да се завръщат към религията".

"Когато един човек спазва принципите на религията, той разбира, че на този свят не всичко е материално", добави още главният мюфтия.

Цялото интервю с д-р Мустафа Хаджи можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45