"Една от причините България да подобри класирането си в Индекса за свобода на словото е падането на страни като Гърция, която измести България от последното място в Европейския съюз, както и Албания, която е последна сред страните кандидатки. Принос за ефекта върху медийния климат в някои европейски страни и изкачването им класацията имат мерките на Европейския съюз от тази и миналата година, целящи подобряване на сигурността на журналистите и свободата на словото".
Това каза пред БНР Павол Салай, ръководител на отдела за Европейския съюз и Балканите на организацията "Репортери без граници".
Той посочи, че трябва да се отбележи промяната и модернизацията в методологията, затова е добре сравнението между класацията за тази и за миналата година да се приема предпазливо.
"Също така подобряването може да бъде обяснено със ситуацията на място в България. Падането на правителството на Бойко Борисов е важен фактор. То поддържаше системни опасности за свободата на словото и за журналистите. Също така през 2021 г. имаше по-малко физически нападения срещу журналисти в сравнение с 2020 г. Отбелязва се и прогрес в посока раздаването на правосъдие по отношение на престъпления, извършени срещу журналисти. Например напредъкът в разследването на полицейското насилие срещу Димитар Кенаров".
В интервю за предаването "Нещо повече" Салай допълни, че въпреки това България остава сред трите страни от Европейския съюз, заедно с Унгария и Гърция, на дъното на тази класация.
"Има доста проблеми, които трябва да бъдат решени. Като започнем със сигурността на журналистите. Например заплахите срещу Атанас Чобанов и да продължим с липсата на независимост на регулатора на обществените медии и можем да завършим със съдебните дела за злоупотреби и недостатъчния достъп до информация".
"Нова ера на поляризация" - това е заключението от последния доклад на "Репортери без граници". Можете ли да очертаете накратко световните тенденции в медиите, които отчитате и България част ли е от тях?
Днес наблюдаваме двойно по-голяма поляризация, която оказва негативно влияние върху свободата на медиите и правото на информация. Първото измерение е националното. Наблюдаваме възход на медиите, които представят едностранни мнения като факти. Разбира се това го виждаме и в България с пропагандните медии, собственост на олигарси, които нападат свои колеги, други журналисти. Това до известна степен е намаляло, но остава проблем в България.
На световно ниво поларизацията е между политическите блокове. Имаме Русия, която напада суверена държава Украйна и водеща информационна война там, но и също в Европа. Това до известна степен бе ограничено заради решението да бъде спряно разпространението в Европа на пропагандните медии на Кремъл RT/Russia Today и "Спутник".
България има да измине дълъг път, но можем да видим начало на подобрение. Също така новото правителство вече направи някакви усилия да подобри законодателната среда. Но медийният пейзаж е много крехък в сравнение например с този в Полша.
Не знам дали знаете, но у нас обичаме да се сравняваме със съседите си - защо Гърция е новата България и зае нашето място, падайки в класацията и заставайки на дъното на ЕС по този индекс?
В Гърция беше убит журналист - през април миналата година - криминалният репортер Йоргос Караиваз. Това беше едно от двете убийства на журналисти в Европейския съюз. В Гърция полицията често атакува журналисти и има произволни арести. Има законите, с които се ограничава свободата на словото. Изглежда, не само че Гърция се проваля в това да защитава журналистите, но и умишлено се меси в работата им. Има политическа воля за намаляването на свободата на медиите. По тази причина днес Гърция може да бъде сравнена политически с Унгария и това са причините за нейното последно място сред страните от Съюза в класацията.
Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..
Окръжният съд в Кюстендил е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса, казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..
От днес до 20 февруари се подават заявления за допускане до Държавните зрелостни изпити през месец май. В своите заявления зрелостниците трябва да напишат на матура по кои предмети ще се явяват. Първата задължителна матура е по български език и литература на 21 май, а втората е по профилиращ предмет или за придобиване на професионална квалификация и..
Правителството е поискало спешна среща с представители на Европейската комисия във връзка с отменената поръчка за закупуване на 35 мотрисни влака по Плана за възстановяване и устойчивост. Министърът на транспорта Гроздан Караджов обясни в ресорната комисия на парламента, че все още има възможност процедурата да бъде продължена. В края на..
Водата в питейно-битовите язовири в момента е с повече от 8 процента по-малко в сравнение с миналата година, съобщи министърът на околната среда и водите Манол Генов. Той и регионалният министър Иван Иванов бяха изслушани от депутатите по време на заседание на Временната комисия за безводието в страната. На него стана ясно, че най-засегнатите от режим..
Жители на столичния квартал "Малинова долина" се събраха тази вечер в знак на недоволство срещу презастрояването на квартала. Хората настояват за контрол от страна на Столична община на строителството. Калин Лиловски е един от протестиращите. "Квартал Малинова долина" е най-голямата строителна площадка в България и на Балканите. И тук няма..
Комисията по електронно управление прие на първо четене промените в Закона за киберсигурност. Те въвеждат европейската директива, известна като МИС-2. Комисията прие текстовете на първо четене с уговорката, че по пътя им през пленарната зала и през двете четения, ще има уточнения на споделени резерви. Държавата не би трябвало да задължава..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"