По традиция всяка година Балетната школа представя по един образователен спектакъл, който събира хиляди млади зрители, за да им покаже красотата и магията на балетното изкуство, създавано от деца за деца. Репертоарът на Школата включва над 20 постановки, за тазгодишния ден на балета те подготвиха премиерния спектакъл „За буквите“, реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“.
В света на музиката и танца ни повежда актрисата Мариета Калъпова:
"Тази традиция за запознаване чрез балет въведе нашият колега Христо Домусчиев. Той работи доста дълго време с тази школа. Невероятна е тази школа. Целта на това представление е ние да играем и по селата."
Балетът поддържа балетна школа на високо ниво, допълни Ивайло Атанасов, председател на читалище „Съгласие 1869“:
"В момента имаме трима-четирима репетитори, които работят. Имаме над 2400 костюма. Това е един малък оперен театър".
Какво е балетът за малки и големи балерини:
"Харесва ми, че тук се забавлявам и тук според мен е моето място", сподели Белослава, която е в четвърти клас.
Лилия учи балет от 10 години:
"Балетът ми дава дисциплина, учи ме как да изразявам чувствата си чрез движения и ми показва как да създавам нови връзки с хората и публиката".
Михаела танцува балет от 14 години:
"Балетът ми даде много любов към това необикновено изкуство и разбрах колко красиво може да бъде, как можеш чрез танца да покажеш на хората история, да покажеш как се чувстваш. Освен това е много физически трудно. Кара ме да съм взискателна към себе си, да се стремя към повече, да се стремя да очаровам публиката повече".
"Танцувам балет, защото това още от малка ми е хоби и когато започна да танцувам, не мисля за нищо друго".
"Балетът е най-великото изкуство, споделя балетният педагог Маня Николова. Това усещане тя предава на своите възпитаници, а те - на своята публика:
"Това е една хубава физическа подготовка. Една много добра дисциплина - работа в колектив на децата, ако говорим технически за нещата, но това, което докосва сърцата и душите им, то трябва да се види, когато те са на сцената".
Репортажа можете да чуете и звуковия файл.
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни. Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..
В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София. С Максима ни среща Виктория Петрова. Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
"Знаците сочат натам, че той е и прежален, и похарчен . Може би се е превърнал в прекалено непоносим дори за онези, които досега поощряваха..
Има реален риск министрите да не са лоялни към партиите, които са ги излъчили, а към определени центрове, които стоят зад тях - олигархични или..