Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Виктория Дойчева: Много вероятно е този хепатит да се появи и у нас

В България засега няма установено заразено дете с остра форма на хепатит

Д-р Станимир Хасърджиев: У нас няма нито опит, нито готовност за спешна чернодробна трансплантация при деца

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Българските здравни власти следят с повишено внимание случаите на остър хепатит от нов тип при децата. Първите случаи бяха със заразени деца обявени преди месец от Европейския център за борба със заболяванията. Те бяха регистрирани във Великобритания.

Заболелите деца в Европа са около 200, а около 10% от тях развиват тежка чернодробна недостатъчност. Все още причинителят на инфекцията остава неизвестен за медицинската общност.

проф. д-р Виктория Дойчева  Снимка: БГНЕС

Засега заподозреният причинител е аденовирус, който може да се предава както по въздушно-капков път, така и по фекално-орален механизъм, поясни за БНР проф. д-р Виктория Дойчева, ръководител на Катедрата по епидемиология и хигиена в медицинския университет в София.

Най-много регистрирани деца с остра форма на хепатит са във Великобритания, следват Белгия и Испания.

"В България няма установено заразено дете с този вирус", уточни проф. Дойчева.

Тя предполага, че след обявяването на края на епидемичната вълна от Covid-19 и засилването на туризма е много вероятно този хепатит да се появи и у нас.

"Симптомите на този хепатит са като при всеки вирусен хепатит – мускулни болки, болки в корема, повръщане при децата, пожълтяване на склерите на очите, тъмният цвят на урината и по-светлите изпражнения", уточни специалистът.

Промяната в цвета на кожата към пожълтяване и промяна в цвета на урината са сигнал родителите да потърсят лекарска помощ, съветва Виктория Дойчева, като напомня да се спазват общите хигиенни правила.

д-р Станимир Хасърджиев  Снимка: БГНЕС

"Засега няма място за сериозна тревога и паника. В световен мащаб случаите са пренебрежимо малко, несравнимо малко на фона на това, което видяхме с Covid", коментира в предаването "Хоризонт до обед" д-р Станимир Хасърджиев, президент на Националната пациентска организация и председател на Националното сдружение за борба с хепатита "Хепасист".

Притеснителното е, че в 10 на сто от случаите се налага чернодробна трансплантация, а по думите му "в България на практика нищо не може да се направи, ако имаме такива пациенти, колкото и малко да са те".

Извършване на чернодробна трансплантация по спешност в България се случва рядко дори при възрастни хора, посочи д-р Хасърджиев.

"При деца на практика няма нито опит, нито готовност това да се провежда."

Процедурите на НЗОК за обслужване в други европейски държави са доста тромави и не отговарят на такава ситуация, която изисква спешност, изтъкна той и апелира да се преразгледат.

"Българските институции да вземат мерки адекватно преди да е дошла трагедията."

70-80 на сто от всички случаи на хепатит А в Европа са в три държави – България, Румъния и Полша. Тази статистика е срамна, заяви д-р Станимир Хасърджиев.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
арх. Петър Диков

Главният архитект вече ще е само администратор, няма да отговаря за развитието на София

"Донякъде се обезсмисли този конкурс за главен архитект, след като със заповед на кмета – правомощията за тази длъжност бяха сведени от 54 на 6".  Това обясни пред БНР арх. Петър Диков, председател на Съюза на архитектите. Арх. Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София Архитект Богдана..

публикувано на 08.04.25 в 14:50

Стопани в Сливенско: Очакваме помощ от държавата, застраховките важат след 20 април

Близо 80% от насажденията с праскови, сливи и череши в Сливенско са унищожени от минусовите температури през последните дни. Единствените мерки срещу студа са огнища със запалена слама, която с дима си допринася за температурна разлика.  Днес сливенското поле с овощни насаждения беше в дим с надежда да се спаси част от реколтата. Стопаните..

публикувано на 08.04.25 в 14:31

21-годишен мъж е с отнета книжка след рисково шофиране в София

21-годишен мъж е с отнета книжка след рисково шофиране по столичен булевард.  Проверката е станала факт след излъчване на видеоклип с действията. При явяването му в полицията е станало ясно, че към момента той е неправоспособен, отнети са му всички контролни точки. Полицаите са прекратили и регистрацията на автомобила. 

публикувано на 08.04.25 в 14:26
Иван Шишков

Арх. Иван Шишков: Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход

Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за състоянието на пътищата у нас отново стана обект на обществено внимание заради смъртта на 12-годишната Сияна, която загина в тежка катастрофа. Председателят на АПИ Йордан Вълчев е разпитан като..

публикувано на 08.04.25 в 14:00

В Смолян раздадоха безплатно фиданки по повод Седмицата на гората

Южноцентралното държавно предприятие в Смолян раздаде безплатно фиданки по повод Седмицата на гората.  Тази година се навършват 100 години от първото отбелязване на Седмицата на гората, която стартира през 1925 година като Празник на залесяването. Мотото, под което ще премине честването на юбилея, е ”Век от вечността в създаване, опазване и грижа!“...

публикувано на 08.04.25 в 13:56
Отляво надясно - Галя Димитрова, заместник-министър на финансите, министър-председателят Росен Желязков и министърът на финансите Теменужка Петкова

Премиерът се срещна с шефове от приходните агенции

Пълната подкрепа на правителството за работата на приходните агенции изрази министър-председателят Росен Желязков по време на днешната работна среща на тема "Бюджет 2025: План и мерки за изпълнение на приходите".  В срещата участваха министърът на финансите Теменужка Петкова, зам.-министрите на финансите Кирил Ананиев, Методи Методиев и Галя..

публикувано на 08.04.25 в 13:44
Симеон Дянков

Симеон Дянков: Трябва ни още по-стабилна коалиция, може и да не влезем в еврозоната от 2026 г.

В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото банковата система трябва да се преформатира 2 пъти за година, а това е скъпо. Може да влезем на 1 януари 2026 г. или 1 януари 2027, ако дотогава изпълняваме критериите, може и да е по-нататък,..

публикувано на 08.04.25 в 13:38