Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Литва и Германия полагат усилия за превъзмогване енергийната зависимост от Русия

Снимка: БГНЕС

Усилията на ЕС да превъзмогне енергийната зависимост от Русия заради войната в Украйна получиха конкретно измерение - в Литва беше открита газова връзка между балтийските държави и ЕС, а в Германия започна строежът на първия терминал за втечнен газ.

Литовско-полският газопровод за пренос на природен газ на стойност 500 милиона евро е етап в регионалната независимост от руските енергийни източници.

"Газопроводът идва в момент, когато Русия отново се опита да ни изнудва, използвайки газа", заяви полският президент Анджей Дуда. Откритият днес участък свързва тръбопроводите в другите две балтийски държави Естония и Латвия, както и с Финландия и е част от газопреносната система на Европейския съюз. Преди да бъде построен газопроводът, четирите страни можеха да получават природен газ само от Русия.

Във Вилемсхафен, на брега на Северно море, Германия започна изглаждането на първия терминал за втечнен газ.

"Днес имаме шанса да постигнем, нещо което доскоро изглеждаше напълно невъзможно - в рамките на по-малко от година да построим терминал за втечнен газ", заяви германският вицеканцлер и министър на икономиката Роберт Хабек, който предупреди, че терминалът е от ключово значение за откъсването на Германия от енергийната зависимост от Русия.

Строежът на съоръжението обаче е застрашено от природозащитници, притеснени за популацията на бискайските китове и подводен биотоп, който се намира в района на терминала.

По-рано в четвъртък стана ясно, че организацията на страните износителки на петрол и нейните партньори, включително Русия, известни като формата "ОПЕК +" са се договорили за ново увеличение на производството за юни с 432 000 барела на ден. Решението идва ден, след като Европейската комисия обяви плановете си да забрани вноса на руски нефт и нефтени продукти, а на международните пазари цените на петрола скочиха.

Русия е третият по големина производител на петрол в света, след САЩ и Саудитска Арабия, и най-големият в света износител на суров петрол за световните пазари.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Само една жена се е записала за доброволна военна служба в Кипър

Само една от двете жени, изразили интерес за доброволна военна служба в Кипър, се яви за записване в Националната гвардия. Въпреки неуспеха за привличане на кипърките във въоръжените сили, Министерството на отбраната продължава с насърчаване на равенството във войската. Единствената жена, постъпила в армията на Кипър за доброволна служба, е..

публикувано на 01.11.25 в 01:33
Служители на Червения кръст пристигат на мястото, където Хамас търсят телата на израелски заложници в района на Хан Юнис

"Хамас" е предала теленни останки на още трима души

Тленни останки на трима души са били предадени от "Хамас" на Израел, обявиха от Червения кръст. Военен източник потвърди информацията, но се съмнява, че те са на израелски заложници.  До момента от "Хамас" са предали телата на 17 от общо 28 починали заложници като част от мирното споразумение за Ивицата Газа. Израелската страна обвинява..

публикувано на 01.11.25 в 01:19
Киев по време на прекъсване на електрозахранването след руски удари, 10 октомври 2025 г.

ООН: В Украйна се задава "криза посред кризата"

Разрушаването на газодобивните и електроразпределителните съоръжения заплашва с голяма "криза посред кризата" в Украйна в близките месеци, предупреди координаторът на хуманитарните дейности на ООН в страната Матиас Шмале. В рамките на този месец Русия нанесе най-малко седем мащабни удара в Полтавска и Харковска област, с които унищожи..

публикувано на 01.11.25 в 00:05
Испанският премиер Педро Санчес поздравява оцеляла от режима на Франко

Испания почете на жертвите на франкизма

На церемония в Мадрид премиерът Педро Санчес отдаде почит на загиналите по време на Испанската гражданска война и режима на Франсиско Франко. С приетия преди три години Закон за демократичната памет 31 октомври е определен за ден на почит към жертвите на франкизма. По време на церемонията Педро Санчес заяви, че няма да позволи..

публикувано на 31.10.25 в 23:03

Нападнаха фелдшер в криводолското село Краводер

Нападнаха фелдшер в криводолското село Краводер Фелдшер на 66 години е нападнат и удрян от роднини на пациент при посещение на адрес в криводолското село Краводер. Медикът работи към филиала на Центъра за спешна медицинска помощ в Криводол. По първоначална информация роднини на пациента, за който е подаден сигнал за стомашно..

публикувано на 31.10.25 в 22:50
Турист пред Саграда Фамилия в Барселона

Испания с рекорд в туризма

Над 76 милиона чужденци са посетили страната в първите девет месеца на тази година. Увеличението спрямо същия период на миналата година е с 3.5%, сочат данните на Националния статистически институт в Испания. През септември посетителите са били 9.7 милиона души. Рекорд е поставен и по отношение на разходите на туристите в страната. От..

публикувано на 31.10.25 в 22:46
Тамара Ейделман

Руски историк с еврейски корени беше обвинен в реабилитация на нацизма

Московски съд разпореди задочно да бъде арестуван известния историк Тамара Ейделман. Тя е обвинена в реабилитация на нацизма и разпространение на фалшиви новини за руската армия, съобщиха от московската прокуратура. Според разследващите през май 2024г. Ейделман е публикувала видео, което съдържа "негативна информация за действията на..

публикувано на 31.10.25 в 22:27